Szczyty. Podróż po Himalajach

Okładka książki Szczyty. Podróż po Himalajach Erika Fatland
Okładka książki Szczyty. Podróż po Himalajach
Erika Fatland Wydawnictwo: Post Factum literatura podróżnicza
652 str. 10 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Tytuł oryginału:
Høyt: En reise i Himalaya
Wydawnictwo:
Post Factum
Data wydania:
2021-11-17
Data 1. wyd. pol.:
2021-11-17
Liczba stron:
652
Czas czytania
10 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382301977
Tłumacz:
Maria Gołębiewska-Bijak
Tagi:
literatura faktu reportaż Himalaje góry ludzie podróże turystyka
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Pod wiatr. 60 tysięcy kilometrów przez Afrykę Dominika Kozłowska, Marcin Kozłowski
Ocena 8,0
Pod wiatr. 60 ... Dominika Kozłowska,...
Okładka książki Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady Ola Synowiec, Arkadiusz Winiatorski
Ocena 7,8
Na poboczu Ame... Ola Synowiec, Arkad...
Okładka książki Kamperem do Kabulu. Hippisowskim szlakiem przez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan Andrzej Meller, Eleonora Meller
Ocena 7,6
Kamperem do Ka... Andrzej Meller, Ele...

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
0
0

Na półkach:

Wspaniała opowieść podróżnicza. Autorka wnikliwie, ale też z potrzebną tu dozą humoru opisuje życie ludności w okolicach Himalajów. To, z jakimi trudnościami musieli i muszą się mierzyć ci ludzie, zasługuje na podziw. Co jest przyczyną problemów? Ironia historii, despotyczni i zacofani przywódcy, zmiany klimatyczne. Pewien pięciolatek wskutek wybuchu wojny i zamknięcia granic musiał rozstać się z rodzicami na 43 lata. Przez ten czas nigdy z nimi nie rozmawiał. Gdy spotkali się w końcu po otwarciu granic po tych 43 latach, 86-letni ojciec podarował synowi marynarkę. Ten nosił ją odtąd przez lata codziennie. Ta historia się wydarzyła naprawdę, a wydaje się nieprawdopodobna. Czy nie mamy szczęścia, mieszkając w Polsce?

Wspaniała opowieść podróżnicza. Autorka wnikliwie, ale też z potrzebną tu dozą humoru opisuje życie ludności w okolicach Himalajów. To, z jakimi trudnościami musieli i muszą się mierzyć ci ludzie, zasługuje na podziw. Co jest przyczyną problemów? Ironia historii, despotyczni i zacofani przywódcy, zmiany klimatyczne. Pewien pięciolatek wskutek wybuchu wojny i zamknięcia...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
533
226

Na półkach:

Niezwykła opowieść biegnąca szlakiem Himalajów. O kulturze, religii, życiu w cieniu gór. Przede wszystkim o różnorodności i kontrastach.
"Szczyty" obudziły we mnie apetyt na literaturę podróżniczą. Czytając, rozmarzyłam się, zapragnęłam kupić bilet w jedną stronę i zaplanować wyprawę śladami autorki!

Erika Fatland zabiera czytelnika w niecodzienną azjatycką podróż, której celem było zebranie materiałów do książki. Od pierwszych stron przemówił do mnie styl pisania i polubiłam się z autorką, tak po prostu, jak z inną miłośniczką dalekich wypraw. Spodziewałam się suchych faktów i dużo historycznych wtrąceń, a znalazłam masę ciekawostek, przez które mam ochotę dowiedzieć się na temat odwiedzonych państw jeszcze więcej. Mnie osobiście najbardziej zafascynował wątek nepalskich kumari, o których dowiedziałam się dopiero z tejże książki, a moje podróżnicze serce zabiło szybciej w trakcie pobytu autorki w Bhutanie.

"Szczyty" to wyjątkowa wyprawa literacka; inspiruje, poszerza horyzonty, pokazuje różnorodność kultur, języków i ludzkich zachowań. Publikacja zawiera także zdjęcia, które autorka zrobiła podczas swojej podróży, co moim zdaniem jest wisienką na tym wspaniałym, literackim torcie. "Szczyty" okazały się wielkim odkryciem i pozytywnym zaskoczeniem, dlatego planuję w niedalekiej przyszłości sięgnąć po inne książki autorki. Z całego serca polecam zarówno miłośnikom dalekich wypraw, jak i domatorom.

Niezwykła opowieść biegnąca szlakiem Himalajów. O kulturze, religii, życiu w cieniu gór. Przede wszystkim o różnorodności i kontrastach.
"Szczyty" obudziły we mnie apetyt na literaturę podróżniczą. Czytając, rozmarzyłam się, zapragnęłam kupić bilet w jedną stronę i zaplanować wyprawę śladami autorki!

Erika Fatland zabiera czytelnika w niecodzienną azjatycką podróż,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
196
193

Na półkach:

Podróże fascynowały mnie od zawsze. Odkrywanie nieznanych miejsc kształtuje nasz światopogląd oraz poszerza horyzonty. Uczy wrażliwości, akceptacji oraz wdzięczności. Najważniejszym jednak w podróżowaniu jest sprawdzian z własnej samodzielności i zaradności. Poznajemy siebie i swoje zachowania. Nie jest łatwo wyjść ze strefy komfortu. Szczególnie góry uczą niesamowitej pokory oraz ujawniają prawdę o człowieku. Michał Jagięłło idealnie określa to czym są góry : „Góry to fascynujące laboratorium, w którym człowiek jest podmiotem i przedmiotem badań. To, co biologiczne, styka się tu z tym, co duchowe, wielkość sąsiaduje z małością, życie ze śmiercią. Tu widać „królewskość” rodzaju ludzkiego – w wymiarze duchowym – i zarazem nasz zwierzęcy rodowód."


Książka Szczyty Podróż po Himalajach to reportaż Eriki Fatland. Autorka podążała szlakiem łańcucha górskiego, zbierała historie napotkanych osób, odkrywała różnorodność kultur. Widziała jak nowoczesność zderza się z tradycją, jak religie mieszają się z wierzeniami. Każda napotkana osoba ma swoją własną historie oraz inny powód wyprawy.

Erika wplotła również mnóstwo unikatowych opowieści o reinkarnacji, o rzece Ganges, o Nanga Parbat oraz wielu innych.


Mierzymy się z ponad 600 stronami i przyznam, że nawet na moment się nie nudziłam. Dodatkowo książkę wzbogacają przepiękne ilustracje, mapki oraz zdjęcia. Autorka zabrała mnie w wyjątkową podróż, której się nie spodziewałam i która całkowicie mnie pochłonęła.

Podróże fascynowały mnie od zawsze. Odkrywanie nieznanych miejsc kształtuje nasz światopogląd oraz poszerza horyzonty. Uczy wrażliwości, akceptacji oraz wdzięczności. Najważniejszym jednak w podróżowaniu jest sprawdzian z własnej samodzielności i zaradności. Poznajemy siebie i swoje zachowania. Nie jest łatwo wyjść ze strefy komfortu. Szczególnie góry uczą niesamowitej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
468
438

Na półkach:

To opowieść o podróży po Himalajach, które dla Eriki zaczyna się w dawnym mieście postojowym na Jedwabnym Szlaku Kaszgarze (1270 m n.p.m.) i którą autorka kontynuowała przez osiem kolejnych miesięcy. Zabiera ona czytelnika do raju na ziemi jakim jest Kaszmir, Indii, Pakistanu zwanym "krainą czystych”. Poznajemy górę i historię odkrycia Nanga Parbat, znaczenie rzeki Ganges, a także wiele, wiele innych obyczajów tamtejszych mieszkańców niewielkich wsi i żyjących w izolacji gór niewykształconych ludzi, ich dziwne zwyczaje i niezliczone rodzaje życia wśród wysokogórskich masywów. Wraz z Norweżką zwiedzamy klasztor Gniazdo Tygrysa (3120 m n.p.m.),a także czytamy o spotkaniu z palaczem opium, poznajemy prestiż Kumari i jej kosmicznej mocy, a także podążamy pod Mont Everest, i poznajemy budzących ogólny strach rola szamanów. Żadne miejsce na planecie nie jest tak mityczne jak Himalaje. Autorka w swojej podróży okrążyła pół Ziemi, a swoją przygodę kończy w rejonie jeziora Lugu. To ciekawa opowieść o ucisku, dążeniu do wolności, przymusie religijnym, głębokiej pobożność, rozpacz czy ekstazy. W książce umieszczone są fotografie dokumentujące podróż, co jak najbardziej jest na plus. Polecam.

To opowieść o podróży po Himalajach, które dla Eriki zaczyna się w dawnym mieście postojowym na Jedwabnym Szlaku Kaszgarze (1270 m n.p.m.) i którą autorka kontynuowała przez osiem kolejnych miesięcy. Zabiera ona czytelnika do raju na ziemi jakim jest Kaszmir, Indii, Pakistanu zwanym "krainą czystych”. Poznajemy górę i historię odkrycia Nanga Parbat, znaczenie rzeki...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    56
  • Przeczytane
    19
  • Teraz czytam
    3
  • Posiadam
    3
  • 2023
    3
  • Reportaż
    2
  • 2022
    2
  • Prezenty
    2
  • Podróże
    1
  • Literatura faktu
    1

Cytaty

Więcej
Erika Fatland Szczyty. Podróż po Himalajach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także