Tajemnica Kaplicy Czaszek

Anna Dannu Wydawnictwo: Empik Go literatura piękna
Empik Go
2021-10-04
2021-10-04

Przeczytałam szybko ale w trakcie trochę się pogubiłam, trochę naciągane, zagmatwane.

Z opisu wynikało że może to być całkiem ciekawa historia. Ewa otrzymuje z banku zlecenie odnalezienia spadkobierców kobiety, która pozostawiła znaczący majątek, a jedynym śladem pozwalającym na odnalezienie jej krewnych mają być listy pochodzące jeszcze z czasów tuż przed II wojną światową i z czasów wojny.
Z nieznanych bliżej powodów bohaterka po wyjściu z Kaplicy Czaszek zapada w śpiączkę a następnie akcja przenosi się do XVIII wieku i natrafiamy na nieszczęśliwą historię miłości Wiły i Gustawa. Następnie autorka przenosi nas chaotycznie a to do XXI wieku, a to do początku XX i do XVIII wieku, próbując dosyć rozpaczliwie spleść wszystkie historie. Niestety w tej książce złe jest wszystko, irytujące były dialogi pomiędzy głównymi bohaterami, a nawet ich rozmyślania w kluczowych, a nawet dramatycznych dla nich momentach.
Odnoszę takie wrażenie że autorka miała wiele pomysłów i zamiast przeznaczyć je na kilka różnych książek postanowiła je wrzucić wszystkie do jednego worka i stąd powstało to "cudne dzieło".
Nie polecam, a nawet odradzam i mam nadzieję że najgorszą książkę w tym roku już mam za sobą.

Z nieznanych bliżej powodów bohaterka po wyjściu z Kaplicy...

Raczej nie zdarza mi się tak nisko oceniać książki, bo staram się wyciągnąć z nich same pozytywy. W tym przypadku jedyne co mogę powiedzieć to CHAOS. Męczyła mnie ta pozycja na dłuższa metę, w sumie na krótsza tez. Wątek wojenny mam wrażenie, że na sile wciągnięty. Nie polubiłam się z tą książka, 2 gwiazdki tylko ze względu na to, że faktycznie był tu potencjał, niestety go nie wykorzystano.

Osobiście mi się bardzo średnio podobała, w wielu miejscach zbyt przeciągana. Odniosłam wrażenie jakby autorka nie do końca wiedziała jak historia ma wyglądać i co z nią zrobić. Uważam, że historia miała spory potencjał, można poszukiwania elegancko połączyć z wspominkami z przeszłości. Do końca wiele rzeczy nie rozumiem, co skąd się wzięło, choć wyjaśnione jest dość mgliście. I Ewa jest bardzo irytującą postacią.... trochę jakby błądziła we mgle. Choć wiem, że czasem nie była sobą z dość jasnych i zbyt nakładających się światów ( co doskonale rozumiem),ale nawet jak była sobą była... dość mdłą postacią z kiepsko zarysowanym charakterem. Jak dla mnie książkę warto byłoby podrasować i całkiem zgrabna historia by z tego wyszła. Niestety nie polecam, stara cennego czasu :(
No i końcówka napisana jakby się komuś gdzieś śpieszyło, bardzo bardzo ukrócona i nierozwinięta.... a w sumie to tam działy się właśnie te najciekawsze rzeczy.

1930

Nie mam ostatnio szczęścia do rodzimych obyczajówek... I znów dałem się skusić, bo Czermna, bo Kaplica Czaszek, bo Szczeliniec - wszystko super. Niestety historia chaotyczna, zabałaganiona, pełna bezsensownych i niepotrzebnych dygresji, patetycznych fragmentów bez większego znaczenia... Autorka próbowała nadać swojej opowieści większy ciężar, wplatając np. wątki wojenne czy kilka dramatycznych zwrotów akcji, ale wg mnie zupełnie to nie zagrało. Strata czasu.

• Audiobooki
  • AUDIOBOOK