Beksiński. Wizje życia i śmierci

sztuka
Bosz
2021-01-01
2021-01-01
malarstwo sztuka beksiński obraz śmierć egzystencja

Nawet powtórna lektura tejże książki, skłania mnie do uwierzenia, że Z. Beksiński był ilustratorem kilku dzieł filozoficznych. Reszta zaś, jest milczeniem, jak mawiał mój przyjaciel Szekspir.

Dobrze przybliża klimat prac Beksińskiego, osadzając je w kontekście... chyba słusznym. Wskazuje pewne motywy twórczości, a dodatkowo tekst urozmaicony został całkiem dobrze dobranymi jego dziełami. Porządnie wydana publikacja.

Dla miłośników sztuki. Zaintrygowanych Beksińskim. Chcących odkryć kolejny rąbek. Wszystkich nigdy nie zdołamy.
Ciemny pokój. Zasłonięte okna. I myśli odbijające się od ścian. Tak kojarzy mi się twórczość Beksińskiego. Wiele w niej mroku, tajemniczości, wreszcie śmierci i choć każdy z nas nosi w sobie pierwiastek myślenia o skończoności to on był przeniknięty nim na wskroś.
Ciemność Beksińskiego przyciąga. Ma w sobie coś, o czym często boimy się mówić głośno. Jego obrazy mówią za nas. Naskórkowa przyjemność. Brak symboli - jak swoją twórczość określał sam autor. Lęk metafizyczny. To wszystko zawiera w sobie ten album - najwyższych lotów. Wydanie z dbałością o szczegóły. Nie brakuje tu słów, ale sztuka jest punktem wyjścia. Fundamentem. Oddaje ducha Beksińskiego i zatrzymuje nas w wirze życia. Bo odchodzenie to przecież jego zwieńczenie, którego nikt w pełni nie odkrył.
Jest tu rozwarstwienie. Egzystencjalizm. Swoisty danse makabre. Samotność do szpiku.
Choć mi samej bliżej do jasności, to jednak przy tym malarstwie biorę głębszy oddech. Staję się zastanowieniem. W obliczu rozpadu tego co ziemskie biorę życie bardziej.

• 055 Historia Sztuki
  • Chcę Przeczytać - Literatura Faktu