Szalona miłość. Wprowadzenie do opery

2021-02-24
2021-02-24
Katarzyna Kozioł-Galvis
opera

Rzeczywiście jest to wprowadzenie, ale bardzo zgrabnie napisane. Autorka przeprowadza nas przez zawiłą historię gatunku, od treści religijnej, przez muzykę arystokracji, zejście do plebsu, skupienie na śpiewie, potem weryzm, znów wyniesienie na piedestał i dla innej widowni, potem bardziej współczesne kompozycje wprowadzające dysonans, współczesne eksperymenty interpretacyjne. Wszystko jest, ale książka nie jest ciężka, nie, cały czas zaciekawia.

Tę książkę otrzymałam od Zośki Rudnickiej, polskiej tancerki, choreografki i aktorki. Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W 2021 roku wydała książkę o Gerardzie Wilku….

„Szalona miłość” to ciekawie i zręcznie napisana opowieść o historii opery, sztuki, która przeżywała swoje wzloty i upadki. Autorka w swojej pracy wspomina nie tylko o najważniejszych utworach i pojęciach, ale również opisuje losy ludzi, którzy związali się ze światem, którym rządzi siła ludzkiego głosu. 𝗩𝗶𝘃𝗶𝗲𝗻 𝗦𝗰𝗵𝘄𝗲𝗶𝘁𝘇𝗲𝗿 opisując liczącą ponad 400 lat historię pokazuje etapy, przez które przechodziła opera i wszystko co z nią związane - piękne sale koncertowe powoli ustępują miejsce nowoczesnym salom audiowizualnym, dzięki którym każda osoba mająca dostęp do Internetu może oglądać ulubioną operę, gdziekolwiek się nie znajduje! Wspomina również o początkach sztuki, które nie były łatwe i nie zapowiadały popularności, jaką cieszy się ona w dzisiejszych czasach. „Szaloną miłość” powinni przeczytać wszyscy, którzy kochają operę. To prawdziwa encyklopedia wiedzy z tej dziedziny! Przy okazji - tę książkę czyta się jak powieść przygodową, a masa ciekawostek dodatkowo ją ubogaca!

W 2021 roku wydała książkę o Gerardzie Wilku….

Generalnie bez fajerwerków. Trochę wiedzy na temat historii sztuki operowej przyswoiłem. Pożywiłem się również na odcinku anegdot i ciekawostek bo tych też tu trochę było. Niestety większość książki stanowiły streszczenia librett operowych, które człowiek interesujący się tą formą sztuki najzwyczajniej w świecie zna. A nawet jeżeli dotyczą oper, które nie stanęły jeszcze na jego drodze to wiedzę na ten temat spokojnie może znaleźć w internecie. Forma tej publikacji, niestety, za bardzo od poziomu, na przykład, not na Wikipedii nie odbiega co również zaniża jej ocenę. Na odcinku błędów merytorycznych też szału nie ma. Książkę reklamuje genialna mezzosopranistka Joyce DiDonato, i dobrze. Dobrze, że nie Elina Garanca, która z niej dowiedziałaby się, że śpiewa sopranem. Ilu błędów z powodu mojej ignorancji nie wyłapałem nie wiem ale ten był dość kompromitujący wszakże łotewska mezzosopranistka to w środowisku także Nazwisko przez duże N. Generalnie jednak człowiek zielony na odcinku operowym może za książkę złapać gdyż ta wprowadzi go w temat tak jak obiecuje w tytule. Ludzie już w nim siedzący raczej się wynudzą. Dla paru anegdot, ciekawostek czy podanej dość encyklopedycznie wiedzy dotyczącej historii tej dziedziny sztuki raczej nie warto.

WARTO PRZECZYTAĆ I POSŁUCHAĆ
Plusy:
1) dla każdego - terminy muzyczne są od razu wyjaśniane, nie traci się wątku, a przy tym nie odnosi się wrażenia, że jest się kompletnym muzycznym nieukiem
2) są momenty, w których się można uśmiechnąć, np. opis, jak zachowywali się na przedstawieniach widzowie
3) wplecione są ciekawostki obyczajowe i społeczne, co stwarza fajny kontekst, w której funkcjonowała opera
4) autorka dba też o ewentualnego młodego czytelnika - jest sporo odniesień do współczesnej popkultury: filmu, muzyki, które mogą lepiej zrozumieć operę jako gatunek (w którymś momencie historii także należała do kultury dostępnej dla każdego)
5) ciekawie i przystępnie przedstawiona historia opery, jej rozwój i przemiany
Super plus: rozdziały dotyczące opery współczesnej
Minusy:
1) moim zdaniem, za dużo miejsca poświęca samej treści oper (choć ma to pewien sens, kiedy równolegle odsłuchujemy playlistę, którą autorka stworzyła na Spotify)
2) co staje się nużące
3) rozdział o tym, jak współcześnie "traktuje się" klasyczne opery (i nie tylko) potraktowany skrótowo.

WARTO PRZECZYTAĆ I POSŁUCHAĆ
Plusy:
3) wplecione są ciekawostki obyczajowe i społeczne, co stwarza fajny...

Wyobrażacie sobie życie bez muzyki? Ja nie, jestem też tego zadania, że to, co słuchamy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.
Muzyka może rozweselać, koić ból, wyciskać łzy wzruszenia. Wnosi w nasze życie takie nieuchwytne piękno. Z pewnością znacie to uczucie, gdy słysząc jakąś melodię od razu przypominają się Wam jakieś miłe chwile, lub co, też ma niekiedy miejsce, te mniej szczęśliwe momenty.

Muzyka to także przedmiot szkolny. Najczęściej to wtedy młodzi ludzie zapoznają się z tytułami oper. Nie bez przyczyny napisałam tylko o tytułach, gdyż na szkolnych zajęciach nie ma zbyt wiele czasu, by bardziej pochylić się nad tym tematem.

Jednak dzięki książce Vivien Schweitzer każdy kto to tylko będzie miał taką chęć może poszerzyć swoją wiedzę. Pisarka ze znawstwem i pasją opowiada o operze, o najbardziej znanych kompozytorach i wykonawcach. Dzieli się swoimi refleksjami, przytacza mnóstwo ciekawostek i tłumaczy wiele operowych pojęć. To prawdziwe kompendium wiedzy o operze, które w atrakcyjny i przystępny sposób w świat wielkiej muzyki.

Myślę, że to bardzo inspirująca lektura, która z pewnością poszerzy muzyczne horyzonty, wzbogaci o liczne anegdoty i zachęci do obejrzenia opery na żywo. Chwile spędzone z tą książką to czysta przyjemność i możliwość obcowania z wielką sztuką. To wzbudzająca zachwyt muzyczna podróż, którą warto odbyć wsłuchując się w melodie znane i podziwiane od wielu, wielu lat. Każdy kto będzie miał na to ochotę, może też użyć kodu QR zamieszczonego w książce i dzięki niemu, zyska możliwość odsłuchania oper wspomnianych w tej publikacji.

Zacznę od tego, że na operze się nie znam. Obejrzałam niejedną, i na żywo, i na małym ekranie ale nie ma to nic wspólnego z jakimikolwiek poziomem "znania się". Nie orientuję się wśród nazwisk solistów czy pojęć typowo muzycznych, które autorka wymienia w książce. Znam tytuły, kompozytorów ale uznaję, że to kropla w morzu.
W tej książce autorka przeprowadza nas przez operowy świat od pierwszej opery w 1607r. do czasów współczesnych, tj. 2017r. Ukazuje jak opera się zmieniała, jak ewoluowało jej znaczenie, proces tworzenia ale i odbiór przez widza. Jest sporo zagadnień odnoszących się stricte do gatunków muzycznych, sporo o  instrumentach czy samych kompozytorach. Wszystko bardzo historycznie osadzone. Nie czyta się tego łatwo, miejscami jest nużąco bo to temat, o którym trudno napisać inaczej. Dla zaznajomionych z tematem, myślę, że pozycja dobra, systematyzująca a i pewnie wiele ciekawostek odkrywająca. Dla tych, dla których to nieznane zagadnienie warta choć przejrzenia. Książka nie jest obszerna ale akuratna dla chcących "liznąć" operowego świata. Smaczku dodaje fakt, że uzupełniona jest o listę odtwarzania na Spotify, odzwierciedla ona rozdziały i obejmuje wiele omawianych utworów.

W tej książce autorka przeprowadza nas przez...

Vivien Schweitzer w „Szalonej miłości” robi to, co obiecuje w podtytule- wprowadza, pokazuje złożoność (czasem też absurd) machiny operowej i jej historię. Dynamicznym tempem zmierza od Cameraty Florenckiej, przez barokowych mistrzów, przez Mozarta, Verdiego i Wagnera, po werystów, zahaczając o operę francuską i rosyjską, kończąc na operze współczesnej (i to naprawdę współczesnej, a nie tylko Szostakowicz i Strauss). Nie ma przesytu nazwisk i dat, ale pojawiają się ci najwięksi. Warto docenić też wzmianki o współczesnych gwiazdach operowych, a także głos w sprawie teatru reżyserskiego oraz modyfikacji i reinterpretacji utworów.
Autorka w przystępnym dziennikarskim stylu przybliża historię rozwoju gatunku oraz libretta i charakterystykę muzyczną najważniejszych dzieł. Używane przez nią terminy muzyczne są wyjaśniane prosto, a cała narracja nie ma w sobie nic z górnolotnego stylu i pretensjonalności. Pisząc o operze nie robi z niej sztuki dla wybranych, porównuje ze współczesnym show biznesem i obecnymi realiami (np.kolejne części Ringu jaki sezony na Netflixie nowej sagi o Nibelungach)
Jest też zdania, że najgorsze, co może operę spotkać, to gdy będą o niej mówić, jako o elitarnej sztuce, elitarne grupki, broniące innym wstępu. Pełna zgoda!

Są w tej książce pewne nieścisłości (np. Garanča i Berganza to mezzosopranistki),z kilkoma sądami autorki mogę się nie zgodzić, ale nie zmienia to faktu, że książka jest potrzebna. I właśnie dlatego tak boli mnie jej strona edytorska. Niestety, polski czytelnik dostaje publikację, w której są błędy fleksyjne ("Księciowi"!),błędy w tłumaczeniu i redakcji ( np. "domy operowe" serio?, Cykl Pierścienia zamiast Pierścień Nibelunga),w korekcie Norma staje się Norą, słowo „akt” pisane jest zawsze dużą literą, a tytuły polskie są zapisane bez zachowania konsekwencji. Wielka szkoda! Książka potrzebna, dobrze napisana, ciekawa, ale woła o jeszcze jedną korektę.

Szalona miłość, tragedie i zbrodnia. Jak tu nie kochać opery?

Trudno nawet opisać, jak brakuje mi teatru, baletu, opery… Uwielbiam szczególnie zmysłową CARMEN, na którą mogłabym chodzić w nieskończoność. W czasach zarazy niestety do opery wstęp wzbroniony. Z tej tęsknoty sięgnęłam po „Szaloną miłość” – wprowadzenie do opery autorstwa Vivien Schweitzer od wydawnictwa Czarna Owca.

Nietypowe kompendium
Chociaż nie jest to podręcznikowy przewodnik po operze, to każdy miłośnik tej dziedziny sztuki znajdzie dla siebie wiele ciekawych informacji. Czytelnik spotka się z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi opery, pozna różne rodzaje i określenia głosów, a także przywita się z niezwykle ważnymi twórcami operowymi. Zaczynamy od narodzin opery francuskiej i włoskiej, zachwycając się barokowymi ozdobnikami, następnie na swojej drodze spotykamy słynnych tenorów i dyrygentów, a także obserwujemy kluczowe zmiany i rewolucyjne podejścia, które nie zawsze spotykały się z uznaniem krytyków, a nawet samej publiczności. Wreszcie wchodzimy w XXI wiek i odkrywamy kilka tajemnic opery współczesnej. Przyznaję, bardzo przyjemna to podróż, choć jedynie na papierze.

„Sopranistka Maria Callas sprawiała, że słuchacze za nią szaleli, a jej tajemnicza aura i talent do dziś fascynują (i dzielą) fanów opery”.

Ciekawostki i humor
Czy wiecie, że specjalnie dla Cyklu Pierścienia Wagnera wybudowano teatr? Z kolei muzykę do „Tristana” uważano za tak zmysłową, że aż obraźliwą! Żona Schumanna napisała nawet, że sztuka jest tak niemoralna, że pogwałcono w niej wszelkie przejawy poczucia przyzwoitości. A wszystko dlatego, że muzyka nie była oparta na ustalonych akordach. Wagner złamał zasady swoim akordem tristanowskim. W „Szalonej miłości” znajdziemy również wiele innych ciekawostek, chociażby na temat zakazu występowania kobiet i kwestii kastratów w operze. Każdy rozdział ma w sobie coś pouczającego i jednocześnie humorystycznego.

Zabierz mnie do opery!
Dlaczego ta książka jest tak wyjątkowa? Na chwilę ukoiła moją tęsknotę za sztuką, dźwięcznym i pełnym charyzmy głosem Carmen… Wystarczy zeskanować kod QR, który znajdziemy w tym wydaniu i nałożyć słuchawki na uszy. Rozbrzmiewające dźwięki muzyki operowej to wspaniały dodatek do lektury. Jeśli tak jak ja, jesteście wielkimi miłośnikami tej dziedziny sztuki, to polecam tę książkę i soundtrack.

Szalona miłość, tragedie i zbrodnia. Jak tu nie kochać opery?

SZALONA MIŁOŚĆ. WPROWADZENIE DO OPERY”🫂

Vivien Schweitzer Wydawnictwo Czarna Owca

Macie ochotę poznać bliżej operę? Zagłębić się w jej zakamarki. Dzięki Vivien Schweitzer mamy taką możliwość. Poznajemy operę od czasu renesansu aż po XXI wiek. Przeczytajcie jak kiedyś to wyglądało, a jak wygląda to dzisiaj. Niesamowite dzieło. Dzięki autorce mam ochotę wybrać się do opery. Poznać bliżej emocje jakie ona wywołuje.
Możemy poznać najlepszych kompozytorów i najlepszych odtwórców ich dzieł. Która opera zapadła wam najbardziej w pamięć? A może macie swojego ulubionego kompozytora.
Niestety ja nie interesowałam się nigdy tą tematyką. Byłam może tylko raz czy dwa w operze. Dlatego ta książka tak bardzo przypadła mi do gustu. Chcę poznać emocje towarzyszące pisaniu jak i graniu. Ta książka pokazała mi jak bardzo na przestrzeni wieków zmieniło się postrzeganie opery. Każdej sztuce towarzyszą inne emocje. Każdy kto wchodzi w swoją rolę dokłada swoich emocji. To jest piękne.
Polecam tą książkę nie tylko fanom opery, ale również i laikom takim jak ja.
Poznajcie wzloty i upadki opery. Dla mnie bomba nie wiem jak dla was. Ja z całego serca polecam "Szalona miłość. Wprowadzenie do opery.". Nie czytałam jeszcze podobnej książki - w tym temacie. Chętnie za jakiś czas ponownie ją przeczytam.

Moja ocena 8/10

Do you want to get to know the opera better? Delve into its nooks and crannies. Thanks to Vivien Schweitzer, we have this opportunity. We get to know opera from the Renaissance to the 21st century. Read what it looked like in the past and what it looks like today. Amazing work. Thanks to the author, I feel like going to the opera. Get to know the emotions it evokes. We can meet the best composers and the best performers of their works. Which opera do you remember the most? Or maybe you have your favorite composer. Unfortunately, I have never been interested in this subject. I've only been to the opera once or twice. That's why I liked this book so much. I want to know the emotions of writing and playing. This book showed me how the perception of opera has changed over the centuries. Each art is accompanied by different emotions. Anyone accepting their role as a gift to their emotions. It is beautiful.
I recommend this book not only to opera fans, but also to laymen like me.
Explore the ups and downs of opera. Bomb for me, I don't know about you. I wholeheartedly recommend "Crazy Love. Introduction to Opera". I haven't read a similar book yet - on this subject. I would love to read it again in a moment.

SZALONA MIŁOŚĆ. WPROWADZENIE DO OPERY”🫂

Vivien Schweitzer Wydawnictwo Czarna Owca

Vivien Schweitzer zabiera czytelników w swoistą podróż w czasie przez dzieje opery. Prowadzi nas przez kolejne wieki rozwoju tego wyjątkowego gatunku muzycznego, zaczynając od klasycznych przykładów (takich jak Orfeusz czy Carmen),kończąc na współczesnych dziełach i nowatorskich aranżacjach. Autorka nie poprzestaje jednak na krótkim przedstawieniu fabuły danej opery. W snute przez siebie rozważania wplata ciekawostki, kreśli kontekst społeczny danego dzieła, opisuje kontrowersje towarzyszące jego premierze. Nawiązuje także do dzieł współczesnych poprzez odwołania do popkultury - np. zdradza, co tolkienowska trylogia "Władca Pierścieni" ma wspólnego z jedną z oper Wagnera.

Dzięki takim zabiegom lektura nabiera barw, a każda strona przynosi kolejne intrygujące fakty. "Szalona miłość. Wprowadzenie do opery" to książka, którą czyta się też bardzo przyjemnie. Autorka ma lekkie pióro, dzięki czemu treść jest zrozumiała nawet dla laika w tym temacie (choć tę kwestię możemy równie dobrze zawdzięczać tłumaczce - Katarzynie Kozioł-Galvis). Najbardziej wciągnęły mnie pierwsze rozdziały, dotyczące opery w początkowych wiekach jej rozwoju - może z tego powodu, że dzieł współczesnych nie kojarzę w ogóle. Ale i dalsza część zasługuje na uwagę, bo przedstawia, w jaki sposób opera zmienia się w dzisiejszych czasach, w jakim kierunku podążają reżyserzy. Lektura tej książki umożliwiła mi poznanie masy szalenie ciekawych faktów na temat opery. Chciałabym, żeby spod pióra autorki wyszła też podobna publikacja na temat baletu. Jestem przekonana, że spodobałaby mi się w równym stopniu... a może jeszcze bardziej!

• Muzyka
  • Poszerzające