Hess. Fanatyczny wyznawca

Okładka książki Hess. Fanatyczny wyznawca Pierre Servent
Okładka książki Hess. Fanatyczny wyznawca
Pierre Servent Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Oblicza zła biografia, autobiografia, pamiętnik
Oblicza zła
Prószyński i S-ka
2021-11-18
2021-11-18
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
literatura faktu historia Hess

Cień Hitlera – Rudolf Hess

Wahałem się podczas wystawiania oceny. Zapewne nie jest to arcydzieło, ale książka ta napisana jest z polotem, zachęcająco, interesująco. Pomimo ciężkiej tematyki autorowi udało się zachować lekki, porywający styl. Odczarowuje on mit Rudolfa Hessa w sposób skłaniający do dalszej lektury. Może pojawiać się syndrom "jeszcze tylko jednego rozdziału" Jest to i biografia, i książka historyczna, którą czyta się niczym świetnie napisaną sensację z wątkami szpiegowskimi.

Wnikliwa biografia Rudolfa Hessa. Chociaż pozostałe książki z tej serii biografii przeczytałem z zaciekawieniem, ta mnie jakoś znużyła. Zbyt dużo filozoficznych treści, przemyśleń, osądów.
Dla pasjonatów tematu.

Dla pasjonatów tematu.

Moje kolejne udane spotkanie ze ,,złym" cyklem. Bardzo dobre, godne polecenia.
Mam jednak kilka uwag krytycznych. Książka pozostaje nieco w cieniu wcześniej przeczytanego przeze mnie Hitlera i Himmlera. Mam tu na myśli okres od wyjścia z więzienia Lansberg do roku 1933. Odbyło się wtedy wiele wyborów, partia rosła w siłę. O tych kwestiach, w ,,Hessie..." w przeciwieństwie do powyżej wymienionych, koszmarnie mało. A przecież zastępca Hitlera był jednym z głównych architektów tego sukcesu.
Bardzo pobieżnie potraktowano także Bractwo Thule. Aż dziw. To przecież surrealistyczny zaczątek chorej ideologii.

Autor skupia się na młodości Hessa, jego rodzinie, charakterze. Bardzo dobrze ukazano jego osobowość. Główny jednak nacisk położono na:
- relację z Hitlerem,
- lot do Szkocji,
- okresy więzienne (Landsberg i po 1941).
Generalnie, od momentu pojawienia się Hessa w Wielkiej Brytanii książkę czyta się jak doskonały szpiegowski kryminał, powoli ustępujący depresyjnej, więziennej opowieści o samotności.
Czasem zbyt obszernie cytuje się źródła (kilka stron na jeden cytat). Najbardziej istotne jest jednak to, że autor unika pokusy spiskowych teorii i przedstawia tę tajemniczą historię w sposób ujmująco rzetelny i pasjonujący.

Mocne 7

Moje kolejne udane spotkanie ze ,,złym" cyklem. Bardzo dobre, godne polecenia.

Bardzo ciekawa pozycja.
Autor w rzetelny sposób próbuje przekopać przez życiorys jak i mity związane z jego lotem czy też ze śmiercią w Spandau.

Bardzo ciekawa pozycja.

„Dobra książka o prawdziwym hitlerowcu”
Książka Pierre Serventa nie jest typową sztampową biografią, ale opowieścią o najwierniejszym przyjacielu Hitlera. Odpowiada na wiele pytań i grzebie głęboko w ziemi mity dotyczące tej postaci. W pierwszej części przedstawia najważniejsze epizody z życia Hessa. Nie są to wszystkie zdarzenia i mam wrażenie, że pewne rzeczy zostały potraktowane nieco w uproszczony sposób. Nie przeszkadza to w odbiorze publikacji i pozwala skupić na obalaniu kolejnych mitów. Druga część dotyczy tajemniczego lotu „drugiego po Hitlerze”. Ta jest opisana niezwykle dokładnie. Również międzynarodowe reperkusje jakie wywołała misja Hessa stanową ciekawy i wyczerpujący rozdział.
Ostatnia część to pobyt w zamknięciu. I w tym wypadku też jest bardzo dobrze. Śmierć Hessa też rozłożona na czynniki pierwsze, łącznie z obaleniem teorii spiskowych.
W książce też przeczytamy o wzajemnych relacjach pomiędzy zastępcą Hitlera, a poszczególnymi osobistościami III Rzeszy. Dużo miejsca poświecono na omówienie więzi jakie łączyły Hessa z samym Hitlerem.
Całość wywodów jest podparta zeznaniami świadków, dokumentami medycznymi i raportami specjalistów. Można przeczytać np. wystąpienie adwokata Hessa w Norymberdze.
Na końcu załączono przetłumaczone załączniki zawierające min. memorandum Hessa dotyczące propozycji pokojowych, które zamierzał zrealizować.
Język autora jest bardzo przystępny i książka nie nuży. Jest bardzo wciągającą lekturą.
Jeżeli kogoś interesuje historia III Rzeszy pozycja obowiązkowa.

„Dobra książka o prawdziwym hitlerowcu”

Po raz kolejny nie zawiodłem się na książce z serii "Oblicza zła". Charakteryzuje się bardzo przystępnym językiem. Autor nieco zbyt ochoczo wchodzi w sferę głębokiej intymności między bohaterami, trochę bawi się w psychoanalityka. Z drugiej strony nadaje to książce lżejszego tonu i pozwala postrzegać te postacie jako prawdziwych ludzi a nie posągi. A jest to bardzo korzystne w wyciąganiu właściwych wniosków na temat życiorysów zbrodniarzy - autentyczność i bliskość sylwetek nie pozwala na odtrącenie tych historii jako czegoś odległego i niemożliwego. Autor bardzo rzetelne argumentuje swoją opinię na temat tajemniczego samobójstwa Hessa. Posługuje się w tym celu najświeższymi dokumentami, co jest wartością samą w sobie i może czynić tę książkę lepszą od innych, napisanych dawniej. Zawiodłem się tylko brakiem dokładniejszego omówienia przyczyn absurdalności wyroku nałożonego na Hessa i tego jak wytrwale ignorowano wszelkie próby jego podważenia. Dowiemy się co prawda o głównej przyczynie jaką miała być zemsta Rosjan za próbę odwrócenia wojny na ich niekorzyść, ale dla przeciętnego odbiorcy wciąż wydaje się to za mało. Zwłaszcza biorąc pod uwagę że przypadek Hessa jest absolutnym ewenementem we współczesnej historii jeśli chodzi o sposób i czas trwania jego uwięzienia.

Bardzo dobra książka, jak każda z tej serii. Polecam jeśli ktoś lubi takie klimaty.

Bardzo ciekawa pozycja, szczególnie dla fanów historii.

Bardzo ciekawa pozycja, szczególnie dla fanów historii.

Rudolf Hess był najbliższym współpracownikiem Adolfa Hitlera. Pierre Servent jest francuskim specjalistą w dziedzinie obronności. W swej książce „Hess. Fanatyczny wyznawca” ukazuje nam historię jednego z najważniejszych dygnitarzy III Rzeszy.
Historyk dotarł do niepublikowanych brytyjskich dokumentów, wyjaśniając nam nieznaną dotąd tajemnicę Hessa. Hessa, który uznawany był za oddanego, fanatyka Adolfa Hitlera. Uważał, że jest on „usposobieniem czystego rozumu”. Nie ukrywam, że przeczytałem już wiele biografii ludzi poświęconych ideologii Hitlera. Ta napisana przez Serventa, ukazująca oblicze Hessa jest nie tyle co zaskakująca, lecz przede wszystkim zatrważająca faktem, jak bardzo był on oddany ideologii III Rzeszy.
Czytając tę książkę możemy dowiedzieć się, dlaczego Hess 10 maja 1941 roku „zniknął z radarów Rzeszy”. Pierre Servent w oparciu o brytyjskie dokumenty pokazuje nam tę część historii, która dotychczas skrywana była przed opinią publiczną. Dziś możemy ją poznać. Możemy dowiedzieć się, co wydarzyło się w Wielkiej Brytanii po schwytaniu „Delfina Fuhrera”.
W książce poznajemy również dzieciństwo Rudolfa Hessa, który wychował się w surowych warunkach. Dyscyplina panująca w jego rodzinie, była podstawą dekalogu jego wychowania. Ojciec Rudolfa „dbał, żeby rodzina pozostawała pod kloszem niemieckiej wspólnoty”. To zapewne miało ogromne znaczenie w kształtowaniu się charakteru „Niemca z Egiptu”.
Pierre Servent ukazuje nam dwojaką naturę Hessa, którego osobowość została zdeterminowana już w najmłodszym wieku. Francuski historyk stara się wyjaśnić profil psychologiczny Hessa. Lecz najważniejszym punktem tej książki jest ukazanie nieznanych dotąd faktów, związanych z nagłym i tajemniczym wyjazdem prawej ręki Hitlera do Anglii.
Książka ta jest nowym spojrzeniem na historię, która jest odpowiedzią na pytania stawiane przez wiele lat przez historyków. Dlatego też „Hess. Fanatyczny wyznawca” jest książką, którą mogę zaadresować historykom, jak i również czytelnikom poszukującym wiedzy na temat największych zbrodniarzy III Rzeszy.
Bez wątpienia Pierre Servent wykonał ogrom pracy. Dzięki temu do naszych rąk trafia książka, zawierająca rzetelne i sprawdzone informacje, odkrywając nową, nieznaną dotąd kartę z historii II wojny światowej. Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na pytanie – co wydarzyło się 10 maja 1941 roku, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę.
Książka „Hess. Fanatyczny wyznawca” ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka

,,Hess. Fanatyczny wyznawca" to pozycja o bliskim współpracowniku i prawej ręce Adolfa Hitlera, który był zafascynowany Wodzem.

Rudolf Hess wychowywał się dość surowej rodzinie, głównie ze względu na ojca, który bardzo szczegółowo przestrzegał pory wracania z pracy, posiłków. Co jednocześnie zabawne i tragiczne, nikt nie rozpoczynał rozmowy, dopóki pan domu nie zaczął konwersacji. Z zaplanowaną przyszłością, przy matce rozkwitał i objawiał swoje umiejętności. W pewnym momencie zafascynował się ideami głoszonymi przez Hitlera. Jak się okazało, dla Wodza był gotowy zrobić praktycznie wszystko, nie bacząc na swoje zasady, idee, czy prawo.

Hitler miał za przyjaciela tylko swojego psa, a jednak Rudolfowi Hessowi także udało się trafić do jego bliskiego kręgu. Przy nim stawał się bardziej rozmowny. Gdy Wódz trafił się więzienia, ten podążył jego śladem. Partnerka Hessa nie mogła pogodzić się z tym, że Hitler był dla Rudolfa ważniejszy od niej, jednak po opuszczeniu więzienia czekała na niego. Nawet po śmierci Hitlera Hess był z nim nierozerwalnie związany. Poznajemy życie Rudolfa od dzieciństwa przez przeprowadzane przez niego akcje, pobyty w więzieniu, kontakty z partnerką aż do śmierci. Rudolf Hess nie był wprawdzie odpowiedzialny za ludobójstwo dokonane na Żydach i Cyganach, jednak z moralnego punktu widzenia jak najbardziej za to odpowiadał. Po zakończeniu jest bogaty 25-stronicowy aneks, indeks i bogata bibliografia.

,,Hess. Fanatyczny wyznawca" Serventa Pierre'a to obszerna publikacja, licząca 450 stron samej treści. To pierwsza tak rzetelna pozycja o bliskim współpracowniku Hitlera. Sztywna oprawa, duży format i tak rzetelne podejście autora do tematu zapewniają, że będzie to stosunkowo długa lektura. Autorowi nie można jednak odmówić przystępnego języka, dzięki czemu o Rudolfie Hessie czyta się sprawnie i z dużym zainteresowaniem. Z pewnością jest to wydanie dla tych, którzy chcą się dowiedzieć o nim i jego życiu czegoś więcej.

• II wojna światowa
  • III Rzesza