Kłopoty gnoma kurzorobka

opowieści dla młodszych dzieci
Dziwimisie
2021-10-14
2021-10-14

Okładka książki Rodzina Obrabków i urodzinowy skok Per Gustavsson, Anders Sparring
Rodzina Obrabk... Per Gustavsson, And...
Okładka książki Zielona łódź podwodna Przedziadka Kathryn Durst, Paul McCartney
Zielona łódź p... Kathryn Durst, Paul...
Okładka książki Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mü...

Teraz już wiem skąd ten wszędobylski kurz. To wszystko sprawka gnoma kurzorobka! Nie jestem pewna czy czasem nie muszę się pozbyć swojego, bo kurz nie znika 🤗@wydawnictwodziwimisie wydało uroczą i przykuwającą uwagę opowieść o empatii i zrozumieniu.

Tymek skrupulatnie sprząta swój pokój, ale ku niezadowoleniu jego mamy ciągle pojawia się w nim kurz. Chłopiec jest zdumiony, bo jak to możliwe? Postanawia obserwować swój pokój ze zdwojoną siłą. Odkrywa, że dodatkowe porcje kurzu ciągle wytwarza uroczy stworek - gnomek kurzorobek. Roztok objął sobie pokój Tymka za miejsce ćwiczeń kurzenia, bowiem Burmistrz wciąż jest niezadowolony z ilości kurzu, który wytwarza. Chłopiec jest ogromnie zdziwiony, bo uważa, że kurzu jest ogrom, a on sam nie nadąża przecież z jego sprzątaniem! Tymek postanawia pomóc stworkowi i poszukać rozwiązania całej sytuacji, bo jedno jest pewne-u niego kurzyć już nie może!

Przygody Tymka i Kurzorobka przeplatane są też perypetiami rodzinnymi w domu Tymka. Cała historia jest bardzo urzekająca i z pewnością zaciekawi maluchów, które dopiero poznają świat. Książka ma wysoki walor edukacyjny. Każdy z nas bowiem jest inny, każdy ma inne talenty, a w życiu nie można stracić z oczu tego co najważniejsze 🙂

Chodzi o jakość, nie ilość - oświadczył Pożółkła Stronica..."
I trzeba przyznać, że jakość autorowi wyszła tutaj znakomicie. Kłopoty Gnoma Kurzorobka to ciepła, momentami zabawna, momentami wzruszająca, mądra opowieść o tym, co tak naprawdę powinno być w życiu ważne.

Tymek ze zdumieniem odkrywa, że pomimo ciągłego sprzątania, w jego pokoju pojawiają się niespotykane wręcz pokłady kurzu, które powodują niezadowolenie u wiecznie zapracowanej Mamy. Chłopiec postanawia rozwikłać zagadkę i nie znajdując odpowiedzi w internecie, decyduje, że będzie czuwał całą noc, bo dziwnym trafem kurz pojawia się właśnie w nocy. Jakie jest jego zdziwienie, gdy okazuje się, że winowajcą jest pewien gnom, kurzorobek o imieniu Roztok, który ma niemały problem - jego pobratymcy uważają, że wytwarza za mało kurzu. Obrał sobie on pokój Tymka za pole ćwiczebne, gdyż musi ćwiczyć się w ilości wytwarzanego kurzu, aby zasłużyć na miejsce i szacunek wśród innych gnomów. Tylko czy na pewno?
Pomiędzy Tymkiem, a Roztokiem szybko pojawia się nić porozumienia, chłopiec postanawia pomóc kurzorobkowi i tak zaczyna się ich wspólna przygoda. Odwiedzą kurzową wiedźmę, spotkają Kłakocura, a nawet gnomy książkowe, które pokażą im niesamowite zjawisko zwane kurzeźbą. Jak zakończy się ta przygoda? Przekonajcie się sami. Dodam jedynie, że Tymek będzie musiał zmierzyć się również z problemami, które będą dotyczyły także jego samego oraz jego rodziny. Poczucie osamotnienia, brak uwagi ze strony Mamy, która mimo pracy zdalnej z domu, nie ma czasu dla Syna. NIeporozumienie pomiędzy Rodzicami i kłótnia o zarobki, gdy Tata Tymka decyduje się odejść z pracy, która nie sprawia mu przyjemności i satysfakcji to tylko niektóre wyzwania stojące przed chłopcem. Ale spokojnie, ta historia kończy się dobrze.

Świetna książka o empatii, zrozumieniu, o tym, że nie musimy być tacy jak wszyscy, o tym, że każdy ma indywidualne zdolności i talenty, o tym, że czasem zapominamy się w zabieganiu i zapracowaniu i tracimy z oczu to co ważne. I wreszcie o tym, że owszem ilość czasem też ma znaczenie, ale jakość jest równie ważna. Jakość tego co robimy, kim jesteśmy ale też jakość w byciu razem.

Chodzi o jakość, nie ilość - oświadczył Pożółkła Stronica..."

„Kłopoty Gnoma Kurzorobka” – Jan Bliźniak

Tymek to kilkuletni chłopiec. Pomimo tego, iż sprząta w pokoju i bardzo się do tego przykłada, to z dnia na dzień pojawia się coraz więcej kurzu.

Mama jest bardzo niezadowolona z tego, że chłopiec nie dba o swój pokój. Aby udowodnić mamie, że się myli, po raz kolejny sprząta wszelkie zakamarki. Chwaląc się mamie, że pokój został posprzątany, ona jedynie kiwa głową, gdyż jest bardzo zajęta pracą.

Niestety, znowu pojawia się kurz. Tymek postanawia rozwiązać zagadkę. Chce czuwać całą noc i zobaczyć, kto lub co tak kurzy w jego pokoju. To właśnie podczas nocy poznaje Roztoka gnoma kurzorobka.

Jak się okazuje gnom również ma problem. Nie jest zbyt dobry w wytwarzaniu kurzu. Burmistrz nie jest zadowolony z jego pracy. Uważa, że nie liczy się jakość lecz ilość, a z tym Roztok ma problem.

„Każdy wytrząsa ile potrafi. Powiedz temu całemu burmistrzowi, że ilość jest miarą małego umysłu.”

Chłopiec postanawia mu pomóc. Po drodze mają różne przygody.

Pewnego dnia tato chłopca wraca szybciej z podróży służbowej. W domu dochodzi do kłótni. Okazuje się, że mężczyzna rzucił pracę, mimo iż dobrze zarabiał, nie czuł się tam dobrze.

Podczas wypadu na lody, przy okazji zabiera chłopca do antykwariatu. Oczywiście Gnomek im towarzyszy. To właśnie w antykwariacie spotyka inne gnomy, które są bardzo przyjaźnie do niego nastawione i które chcą nauczyć go nowych sztuczek.

„Znajdź sobie inny i inne zajęcie, gdzie będą cię doceniać, a nie tylko od ciebie wymagać”

Roztok postanawia z nimi zostać przez pewien czas, bo poczuł się w ich towarzystwie bardzo dobrze. Tymkowi jest bardzo smutno, że musi zostawić swojego małego przyjaciela ale wie, że to dla niego bardzo ważne.

„Nie zawsze ładne znaczy potrzebne”

Chłopiec chce, aby jego mama znowu była szczęśliwa. Chce aby mniej pracowała i zaczęła poświęcać mu uwagę. Dlatego, gdy rodzice zasypiają, postanawia przerobić tabelki mamy.. Ależ narobi się mały ambaras... Ale o tym przekonajcie się sami 🤔

Książka przedstawia historię chłopca i stworka. Pomimo tego iż są różni, to znajdują wspólny język i postanawiają sobie wzajemnie pomóc. Taka bezinteresowna przyjaźń, która zrodziła się od samego początku. Mimo, iż inni wymagają od nas wiele, nie zawsze musimy robić to czego chcą, Warto podążyć swoją ścieżką i zacząć swoją przygodę.

Historia dla młodszych, jak i starszych dzieci.

Mi się bardzo podobała historia, jak i całokształt, który trafia do serca.

„Kłopoty Gnoma Kurzorobka” – Jan Bliźniak

Kupiłem dwa egzemplarze "Kłopotów gnoma kurzorobka" dla dzieci moich przyjaciółek, ale postanowiłem, że sam przeczytam historię Tymka i Roztoka, zanim przekażę książki dzieciakom. I to był... strzał w dziewiątkę!
Bawiłem się świetnie. Razem z dzielnym Tymkiem i pracowitym Roztokiem próbowałem rozwiązać problem, który spotkał małego gnoma. '
Morał powieści urzekł mnie najbardziej. Więcej czy lepiej? To pytanie pada w pewnym momencie, ale nie zdradzę odpowiedzi, bo najlepiej samemu sięgnąć po "Kłopoty gnoma kurzorobka" i się przeknać!

Morał powieści urzekł mnie...

Tymek to kilkuletni chłopiec. Ostatnio zauważył, że jak często by nie sprzątał w swoim pokoju, to codziennie pojawia się całą masa kurzu. Chłopiec postanawia zbadać skąd się ten kurz bierze. Podczas nocnego czuwania odkrywa tę tajemnicę. Poznaje Roztoka, gnoma kurzorobka.

Stworek ma problem. Według jego współmieszkańców Roztok nie jest dobrym kurzorobkiem. Mimo starań i ćwiczeń wytwarza za mało kurzu. Zrezygnowany prosi o pomoc Tymka.

"Kłopoty gnoma kurzorobka" to cudowna i mądrą książka napisana przez Jana Bliźniaka.
Historia podzielona jest na krótkie rozdziały, które wzbogacone są o kolorowe ilustracje autorstwa Agaty Pawlickiej.

Przygody Tymka i Roztoka są wciągające, pełne ciekawych zdarzeń i spotkań. Na pewno zainteresuje nie jedno dziecko.

Poza rozrywką, książka ma też duży walor edukacyjny. Pokazuje, że każdy jest inny, ma inne zdolności i talenty. Pewnych rzeczy nie można przeskoczyć i trzeba akceptować siebie takimi jakimi jesteśmy.

Uroczy Stworek od razu wzbudza sympatię. Podobnie jak Tymek. Oboje spotykają się w momencie kiedy potrzebują towarzystwa i wsparcia. Tata chłopca jest w delegacji, a mama pracuje od rana do nocy przy komputerze. Tymek czuje się trochę samotny. Roztok jest zaś odtrącony przez swoją społeczność. Nie jest w stanie sprostać normą ilości wytwarzanego kurzu jakie ustalił burmistrz.

Co zrobi gnom? Czy Tymek będzie w stanie pomóc nowemu przyjacielowi?

Polecam Wam tą ciepłą, przygodową historię.

Czy naprawdę tak można, zwłaszcza, gdy jest się dorosłym?

Co zrobić, gdy tkwi się w pracy, która nie przynosi satysfakcji? Wymagania nieustannie rosną, a my czujemy się coraz gorzej. Właśnie to przeżywa uroczy gnom kurzorobek, który odwiedza Tymka. Chłopiec nigdy nie może perfekcyjnie posprzątać, a stworek wiecznie produkuje za mało kurzu. Jak wyjść z tego impasu? Poznajcie cudownie ciepłą i zabawną opowieść dla najmłodszych od wydawnictwa DZIWIMISIE - "Kłopoty gnoma kurzorobka" Jana Bliźniaka.

Cudny stworek

Gdy poznajemy gnoma kurzorobka, od razu zaczynamy mu współczuć. Jego burmistrz ma dość duże normy, jeśli chodzi o produkcję kurzu. Gnom ich nie spełnia, więc zawsze czuje się gorszy i niezadowolony. Podczas rozmowy z Tymkiem skarży się na swój los. Chłopiec też niestety ma pewne problemy. Taty ciągle nie ma, mama siedzi cały czas przy laptopie i wpisuje jakieś liczby w niekończące się tabelki i gniewa się z powodu bałaganu w jego pokoju. W końcu decyduje się na wyprawę wraz z gnomem – w końcu mama i tak nie zauważy…

Ilość czy jakość?

W czasie wizyty w antykwariacie, gnom kurzorobek poznaje zupełnie inne stworki, dla których nie liczy się ilość kurzu, ale jego jakość. Potrafią z niego tworzyć istne dzieła sztuki. Gnom wpada na pomysł, by się podszkolić w tej sztuce i pokazać burmistrzowi, co potrafi. Niestety okazuje się, że nie wszystko wypada tak, jakby gnom sobie życzył. W tym czasie tata Tymka kłóci się z mamą, rezygnuje z pracy – nie chce robić czegoś, czego nie lubi. Nadchodzą wielkie zmiany – ale czy rodzina nadal będzie się wspierać?

Czas na miłość i troskę

Codzienne obowiązki, praca, której się nie lubi i brak czasu dla najbliższych – czy to musi tak wyglądać? Jeśli macie problem z odpowiedzią na to pytanie, to koniecznie poznajcie historię uroczego gnoma, bo kryje w sobie wiele mądrości i prostych rozwiązań. Wydanie opatrzone jest pięknymi ilustracjami, a litery się nieco większe, dzięki czemu można najpierw czytać z dzieckiem, a później pozwolić mu na samodzielną lekturę. Gnom kurzorobek pozostaje w naszej rodzinnej biblioteczce, zajmując w niej szczególne miejsce. Cieszę się, że miałam przyjemność poznać tę książkę.

Czy naprawdę tak można, zwłaszcza, gdy jest się dorosłym?

W pokoju Tymka ciągle jest pełno kurzu, pomimo tego, że chłopiec sprząta swój pokój. Skąd on się bierze? To sprawka gnoma kurzorobka, który w pokoju Tymka trenuje wytrząsanie kurzu. Ich spotkanie okaże się początkiem pięknej przyjaźni.
Musicie wiedzieć, że dla Tymka poznanie gnoma było wręcz potrzebne, sam czuł się odtrącony przez zapracowaną mamę, tata był w delegacji, a do tego były wakacje, więc wolnego czasu mu nie brakowało.

Działania Roztoka nie są jednak w żadnym wypadku złośliwością, tym zajmują się kurzorobki, a on musi być w tym jeszcze lepszy, aby wytwarzać więcej kurzu, zdobyć uznanie burmistrza i móc zamieszkać w Kurzorkach Górnych. Niestety, treningi nie przynoszą oczekiwanych efektów, więc gnom prosi Tymka o pomoc, na co chłopiec się zgadza.

Nie zdradzę Wam zakończenia tej historii, ale powiem, że dla każdego będzie ona cenną i życiową lekcją, zarówno dla bohaterów jak i nas czytelników oraz młodych słuchaczy tej książki. Płynie z niej cenny morał, ze nie da się zmierzyć wszystkiego i wszystkich jedną miarą. Nie jesteśmy tacy sami i to powinno nas wyróżniać i być naszą wartością. Warto też pamiętać, że gdy mamy obok kogoś bliskiego nie ma znaczenia jacy jesteśmy, ważne jesteśmy przez nich akceptowani.

Książka z twardej okładce z kilkoma uroczymi ilustracjami z pewnością spodoba się dzieciom i nie tylko :)

• 2021 LISTOPAD
  • Dziecięce
  • Książki
  • Do biblioteki
  • Książki dla dzieci
  • Samodzielne
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Kłopoty gnoma kurzorobka