Ciszka. Opowieść o uważności

literatura dziecięca
Dziwimisie
2021-02-22
2021-02-22
Cisza uważność noc spanie złe sny

Okładka książki Wielka podróż dziadka Eustachego Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Wielka podróż ... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki Gdybym była książką André Letria, José Jorge Letria
Gdybym była ks... André Letria, José ...
Okładka książki Wielka księga superskarbów. To co naprawdę się liczy Rocio Bonilla, Susanna Isern
Wielka księga ... Rocio Bonilla, Susa...
Okładka książki Pola na plaży Magdalena Kozieł-Nowak, Gabriela Rzepecka-Weiss
Pola na plaży Magdalena Kozieł-No...

Książka ucząca i pokazująca w ciepły i bajkowy sposób jak ważna w życiu jest uważność, skupienie na danej chwili. Jak ważne by przysiąść wyciszyć się, wyrównać oddech i myśli.
I jaką radość i jakie drogocenne spostrzeżenia można odkryć w tych małych, cichych chwilkach.

W malowniczym miasteczku na południu Belgii żyje sobie rodzina Paillon. To rodzina, którą łączy ogromna więź, która każdego dnia czerpie z życia i bliskości nieopisaną radość, która się kocha i wspiera. Pewnej nocy pięcioletniej Sophie śni się zły sen, który jest początkiem tej niezwykłej historii, ponieważ następnego dnia Sophie znajduje na dywanie maleńkie, złote skrzydełko.

Rodzeństwo postanawia odnaleźć właściciela tego misternie zrobionego skrzydełka, aby na końcu tej historii odkryć niezwykłe stworzenia jakimi właśnie są Ciszki.

Cudowna, subtelna opowieść, w którą delikatnie się zatapiamy, nie śpieszymy się, rozkoszujemy się każdą stroną, smakujemy ulubione ciasteczka bohaterów, aby w odpowiednim momencie wejść pod podłogę i poznać baśniowe stworzenia i ich maleńki świat.

O tym jak wyjątkowa to opowieść świadczyła uważność z jaką moje dzieci jej słuchały, jak czekały, aż mama bohaterów opowie im więcej o Ciszkach, aż poznają ich niezwykłą moc. Uważam, że to małe nawiązanie do głuchoniemych dodaje mocy tej historii i podkreśla jak istotna jest tytułowa uważność, umiejętność wyciszenia się i cieszenia się chwilą.

Tak relaksujacej i ciepłej historii zdecydowanie się nie spodziewałam, magia 😊

O uważności mówi się coraz więcej. I dobrze, bo pochłonięci przez współczesne tempo życia, zatracamy umiejętność bycia tu i teraz, skupiania się na teraźniejszości i czerpania radości z drobiazgów. Nieustanna gonitwa myśli i natłok jednocześnie rozważanych spraw nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Co gorsza, postępować w ten sam sposób mimowolnie uczymy nasze dzieci. Ich przebodźcowane umysły nie są w stanie funkcjonować prawidłowo, dlatego tak ważne jest, byśmy wspólnie podjęli wysiłek wypracowania metod oczyszczania naszych głów z tego trybu.

Coraz częściej mówi się o tym, że właśnie trening uważności jest najlepszym wyjściem dla ochrony naszego umysłu przed przebodźcowaniem (choć to duże uproszczenie, bo nie tylko to jest jego celem). Mówił o tym Przemek Staroń podczas niedawnego live'a, powtarzają to pedagodzy i psycholodzy. Dzięki uważnemu kontaktowi ze światem, jesteśmy w stanie dostrzec i doświadczyć więcej.

I właśnie to jest przesłaniem książki Magdaleny Subocz pt. "Ciszka. Opowieść o uważności" od Wydawnictwo Dziwimisie - skierowanej do dzieci, ale pomocnej też rodzicom. Recenzja właśnie pojawiła się na blogu. Zachęcam do lektury.

Jest tam niespieszna narracja skupiona na detalach, baśniowa historia o magicznych stworzeniach, klasyczne ćwiczenie z uważności wplecione w fabułę - a przede wszystkim mnóstwo pozytywnych emocji. Ta książka zachwyca i uczy zachwytu, pomaga budować więzi i relacje. Nie jest co prawda cudownym lekiem, po którym z oczyszczonym umysłem wkroczycie do krainy uważności. Jest jednak piękną, przemyślaną i ciepłą opowieścią mogącą stać się fundamentem, na którym zaczniecie tę uważność budować. Wspólnie z waszym dzieckiem.

Ładna opowieść, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że trochę niedopracowana jeszcze.
I pewne niezgrabności stylistyczne, które zgrzytały mi przy czytaniu obniżyły ocenę książki. Na przykład takie zdanie: "Rodzice coś wiedzą, ale nie wiedzą, czy nam o tym powiedzieć" czy "Postanowił, że nazajutrz, jak wstanie dzień, o wszystkim jej oznajmi".
I na koniec: nie wiem, czym jest ta opowieść. Historia nawiązującą do Pożyczalskich, opowieścią o usuwalności (jak sugeruje podtytuł; ale wtedy za dużo fantastyki) czy historią nawiązującą do realnego miasteczka w południowej Belgii. Może wszystkim naraz, ale wtedy nieco zaburzone są proporcje książki.

I na koniec: nie wiem, czym jest...

Lektura obowiązkowa ❤️

"One przychodzą, kiedy się wyciszamy, zwłaszcza gdy śpimy. Lubią spać w naszych poduszkach albo kieszkonach naszych piżam..."

Piękna pełna wrażliwości i ciepła. Wzbogacona w cudowne ilustracje. Nie można się jej oprzeć.

Diont to miasteczko na południu Belgii. Mieszka w nim rodzina Papillon, na którą składa się tata, mama, ośmioletni Bruno i pięcioletnia Sophie oraz czworonożny towarzysz Grand. Familia okazuje sobie miłość na każdym kroku, mają ciepłe relacje i ogromną więź.

Sophie po złym koszmarze znajduje na dywanie złote skrzydełko. I właśnie dzięki niemu dowiemy się o tajemniczych istotach, które mieszkają pod podłogą.

Bruno wraz z siostrą poznają Ciszki i ich mały magiczny świat.

"Ciszki bronią nas przed złymi snami. Niestety hałas może je osłabić..."

Zawszs starają się udźwignąć ludzkie problemy i leki ale te mniejsze, gdyż są malutkie. Ciszki liczą na to, że przy tych większych problemach pomoże nam rodzina i najbliższe osoby.

Ciszka piękna opowieść o uważności. Dzięki magii, którą możemy tu dostrzec zasługuje na miano baśni..

Ta pozycja nie tylko dla dzieci. Również dla nas dorosłych, tak ciężko zapominamy co jest ważne.

Lektura obowiązkowa ❤️

• ❇️ Legimi