Homo sapienne

Okładka książki Homo sapienne Niviaq Korneliussen
Okładka książki Homo sapienne
Niviaq Korneliussen Wydawnictwo: dziwny pomysł Seria: Tęczowa Seria literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Tęczowa Seria
HOMO sapienne
dziwny pomysł
2021-09-20
2021-09-20
Agata Lubowicka

Warto przeczytać "Dolinę Kwiatów", tego zabałaganionego czegoś wydanego w Polsce najpewnjej tylko ze względu na queerowy temat - nie.

Niesamowicie chaotyczna. Tak mala ilosc bohaterow ksiazki a udalo sie ich przedstawic w tak bezosobowy sposob, ze w pewnym momencie zastanawialem sie po co oni tam w ogole sa. Rozumiem, ze zamyslem fabuly bylo to, zeby pokazac, miedzy innymi, zagubienie bohaterow ksiazki w swiecie i ich droga, aby sie w tym swiecie w jakis sposob, chocby minimalny, odnalezc. Nie sadze jednak, ze celem autorki bylo chaotyczne przedstawienie historii bohaterow w taki sposob, ze juz z piata strona ksiazki jej bohaterowie irytuja czytelnika. Pewne elementy rozdzialow, z perspektywy kazdego z glownych bohaterow, byly po prostu bezsensowne, bezcelowe (jak wstawki angielskich zwrotow - no ja sie pytam ‘what for?’ - nie chcialem zabrzmiec sarkastycznie :)!) Sam fakt, ze autorka skupila sie w ksiazce z niecala liczba dwustu stron, chociaz trafniej byloby napisac, ze to delikatnie ponad sto piecdziesiat, na wiecej osob niz dwie, jest szokujacy. W ten sposob powstal ten dziwny chaos i balagan i kazdy rozdzial to poglebia.
Czytalem juz pewne debiutanckie ksiazki, ale tu przyznaje, ze Homo Sapienne wypada najslabiej.
To moje trzecie spotkanie z ksiazka z Teczowej Serii, ale jestem zawiedziony, ze taka ksiazka w ogole sie tam znalazla.

I ciezko nie zgodzic sie z tak wieloma recenzjami, ktore mowia, ze to nie jest ksiazka kierowana do mlodziezy - ilosc seksu, uzywki, ktore sprawiaja, ze mlodzi bohaterowie ksiazki traca panowanie nad soba i tym, co sie dzieje wokol nie sa idealnym tematem dla mlodziezy. Gdyby autorka zaoferowala jakas lekcje i przeslanie tymi elementami - bylbym w stanie to zrozumiec. Otrzymujemy natomiast slabe historie, ktore w pewnym naglym momencie sie koncza, bez konkretnego wyjasnienia.

Juz w polowie ksiazki zastanawialem sie czy autorka, oferujac swiatu debiutancka ksiazke z duzym balaganem zamiast fabuly i zaledwie sto szescdziesiecioma piecioma stronami, miala jakis pomysl na ksiazke czy po prostu wymyslala tresc kolejnych stron w czasie pisania…?
Na to pytanie, zapewne, niestety nigdy odpowiedzi nie otrzymam.

Ogromne rozczarowanie, po zapoznaniu z innymi pozycjami z tej serii, miałam już pewne oczekiwania i zakładałam, że poziom będzie w mirę równy. Niestety ta pozycja bardzo mi nie przypasowała, ciężko się to czytało, a i słuchanie wcale nie było łatwiejsze. Książka wzbudzała we mnie same negatywne emocje - głównie irytację i zażenowanie (w reakcji na zachowania niektórych postaci) oraz znudzenie (ogólny brak zainteresowania fabułą).

Na tylnej części okładki "HOMO sapienne" widnieje informacja, że książka jest pierwszą pozycją tłumaczoną z grenlandzkiego na polski. Nie ukrywam, cieszy mnie to, że rynek tłumaczeń dostępnych w naszym języku wzbogaca się o kolejne rejony. Szkoda jednak, że to chyba jedyna zdecydowanie pozytywna rzecz, którą jestem w stanie o "HOMO sapienne" napisać.

W krótkiej (niecałe 200 stron) powieści przeplatają się losy piątki bohaterów. I niestety, już na tym poziomie książka ma problemy. Czytając (i słuchając audiobooka, co robiłam naprzemiennie) miałam wrażenie, że bohaterom brakuje indywidualności. Każdy z narratorów pierwszoosobowych brzmiał właściwie tak samo. A że zmiana narratora nie jest w tekście zaznaczana (np. imieniem na początku rozdziału),czasami gubiłam się, nie mając stuprocentowej pewności, o kim w danym momencie czytam. Zadanie dodatkowo utrudniała zaburzona chronologia wydarzeń, a ja zamiast czuć się zaintrygowana, byłam po prostu zmęczona.

Za mnogością bohaterów, idzie też mnogość tematów. Na kartach książki pojawiają się m.in. odkrywanie swojej orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej, zdrada i problemy w związku oraz kwestie tożsamości narodowej Grenlandczyków. Wszystkie z tych rzeczy należą do bardzo ciekawych. Niestety, brakuje głębszego wejścia w poruszane tematy. Trudno uniknąć, że wiele z nich pozostaje lekko "liźnięte", wspomniane jakby tylko po to, by w książce się pojawiły.

Pozostaje więc liczyć, że Grenlandia ma do zaoferowania coś literacko lepszego.

P.S.: Dziwi mnie, że "HOMO sapienne" wydano u nas jako książkę młodzieżową. Ze względu na sporą ilość seksu i alkoholu na kartach powieści, lepiej pasowałaby ona na półce z anglojęzyczną etykietką new adult.

W krótkiej (niecałe...

Specyficzny klimat i narracja z wielu perspektyw sprawia, że książka ta jest dość wymagającą lekturą. Jednak w zamian możemy w pełni poznać każdego z bohaterów i wejść w ich problemy, co dla mnie było ciekawym doświadczeniem i trzymało przy czytaniu do końca. Zdecydowanie nie jest to lekka młodzieżówka, ale jeżeli ktoś lubi książkowe wyzwania - polecam.

Nie lubię tak nisko oceniać, szczególnie książek. Jednak mnie ta książka totalnie nie podeszła. Po 3 innych pozycjach z tej serii, które były bardzo ciekawe i zawyżyły moje oczekiwania, ta sprawiała, że irytowałem się w czasie słuchania. Nie moje klimaty, denerwujący bohaterowie, nie ta narracja, chaotyczna fabuła, wg mnie niepotrzebne wstawki angielskie.
Wysłuchałem jej do końca ponieważ w trakcie jazdy nie zdecydowałem się szukać czegoś innego - choć już po 15 minutach miałem ochotę zarzucić tę książkę. Dobrze, że była taka krótka. Ciekawie było poczytać pozytywne opinię innych osób.

Wysłuchałem jej...

Przede wszystkim - to nie jest młodzieżówka!! Pod względem tematyki i wieku bohaterów to zdecydowanie new adult. Miejcie to na uwadze przy wyborze lektury!

Bohaterowie wydawali mi się zawieszeni w próżni, a relacje między nimi płytkie. Za dużo tu alkoholu i seksu jak dla mnie. Za to językowo bardzo ciekawa, mamy tu fajną zabawę formą. Brawa również dla tłumaczki.

Ogólnie czytało mi się raczej ciężko.

Ogólnie...

I znowu... To nie jest książka dla młodzieży. Młodzież dla mnie to ludzie do mniej więcej 17-18, absolutnie to nie ten target. Książka nie jest napisana prosto i przejrzyście, więc dobrze ją czytać/słuchać w skupieniu, aby ją zrozumieć. Krótka forma, na jeden wieczór. Przedstawia różne podejście do tematu seksualności, w sumie jest to nawet ciekawa książka, ale te wstawki po angielsku były bardzo denerwujące. I nie chodzi o to, że trzeba znać język, bo to teksty proste, ale są jak przeszkody na drodze, przed którymi trzeba się zatrzymać i zastanowić czy ominąć czy pokonać. Przeszkadzają w płynnym przeczytaniu całości.

Treść jest ok, chociaż w życiu bym nie nazwała tego młodzieżówką.

Aczkolwiek to, jak jest napisana jest dla mnie ledwo zrozumiałe. Próbowałam wersji papierowej i audiobooka i nie wiem co gorsze. Ciężko się połapać o co w ogóle chodzi. Niekiedy całe zdania są po angielsku bez powodu. Czasami mają miejsce jakieś strumienie świadomości. Zmiany perspektywy bez wyjaśnienia z kim mamy do czynienia. Zbyt zaawansowana literatura jak dla mnie.

Nie jest łatwo znaleźć dobrą książkę o lesbijkach... Niestety to jeszcze nie to.

Treść jest ok, chociaż w życiu bym nie nazwała tego młodzieżówką.

Dziwne tłumaczenie książki, mam wrażenie, że 25% jest po angielsku. Fabuła bardzo prosta, ale trochę popsuta przez dziwny pomysł autorki na to "bawienie się narracją". Nie jest źle, można spokojnie przeczytać, ale na pewno nie wrócę do tej książki i nikomu nie polecę, więc piąteczka.

• Przeczytane 2022
  • Storytel
  • Queer

Dodaj cytat z książki Homo sapienne