Tokyo Revengers tom 1

2017-05-17
9788382420807
Wojciech Gęszczak
przygoda shounen przestępcy uczniowie/studenci

Nie wciągnął mnie ten 1 tom i nie mam ochoty kontynuować tej historii. Co mnie dziwi , bo anime pochłonąłem

Z czystym sumieniem mogę polecić naprawdę dobra pozycja warto sięgnąć główny bohater pozostawia wiele do życzenia, ale pomijając ten aspekt sama w sobie historia jest dobrze napisana jest ciekawa i dużo się dzieje.

Dobry początek naprawdę interesującej serii z ciekawymi, dobrze wykreowanymi postaciami. Kreska jest świetna, bardzo mi się podoba.
A sam pomysł na fabułę jest intrygujący i naprawdę zachęca do czytania.
Jedyne, czego mogłabym się przyczepić, to zbyt szybkiego "wyjaśnienia" zdolności i zadania Takemitchiego. Moim zdaniem wszystko poszło zbyt łatwo, główny bohater przyjął do informacji wszystko bez większych pytań, chociaż uważam, że było to potraktowane pobieżnie. Kilka dodatkowych stron naprawdę mogłoby sporo zmienić. Jednak poza tym to naprawdę dobrze się czytało i nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

A sam pomysł na fabułę jest intrygujący i naprawdę zachęca do czytania.

Jedna z lepszych mang, jakie miałam ostatnio przyjemność przeczytać - kreska bardzo mi się podoba, a i pomysł na fabułę i bohaterów wydaje się ciekawy. Z zasady nie przepadam za historiami opowiadającymi o podróżach w czasie, ale tutaj sam pomysł na sposób tej podróży bardzo mi się spodobał. Ciekawa jestem dalszego ciągu.

Tokyo Revengers to ciekawa manga o podróży w czasie i bohaterze, który stara się zmienić przeszłość, by zapobiec śmierci ukochanej dziewczyny. Za tytuł odpowiada Ken Wakui, który w swoim dorobku ma takie tytuły jak Abaddon i Shinjuku Swan. Jednak to właśnie Tokyo Revengers jest największym hitem tego mangaki.

Głównym bohaterem mangi jest młody mężczyzna o imieniu Takemichi. Jest to typowy nieudacznik, któremu kompletnie nie wyszło w życiu. Samotny, biedny, poniżany przez wszystkich; chłopak po prostu nie ma szczęścia. Pewnego dnia Takemichi dowiaduje się o tragicznej śmierci ukochanej z lat szkolnych. Za zdarzenie odpowiada trzęsący miastem gang Tokyo Manji. Sam bohater zostaje nagle wepchnięty na tory linii metra. Jednak, zamiast zginąć, Takemichi zostaje przeniesiony 12 lat wstecz. Chłopak znowu jest w czasach szkolnych i ma okazję odmienić swoją przyszłość i uratować jedyną dziewczynę, którą kochał.

Głównym bohaterem mangi jest młody mężczyzna o imieniu...

2021

Głównym bohaterem mangi jest Takemichi Hanagaki 26-latek, który nie bardzo potrafi odnaleźć swoje miejsce w otaczającym go społeczeństwie. Nie ma stałej pracy ani nikogo bliskiego. Każdy kolejny dzień to dla niego szara egzystencja bez większego życiowego celu. Pewnego dnia oglądając telewizję, dowiaduje się on o śmierci swojej dawnej dziewczyny z czasów gimnazjum . Została ona brutalnie zamordowana przez gang Tokyo Manji. Nie wiedział on jeszcze, że ta informacja będzie początkiem wielu zmian w jego życiu. Niedługo później wpada on pod pociąg i przenosi się w czasie do okresu swojej młodości. Momentu, kiedy był członkiem szkolnego gangu, życie wydawało się cudowne i pełne perspektyw, a wspomniana dziewczyna Hinata Tachibana żyła i była kimś bardzo bliskim dla jego serca. Staje on więc przed naprawdę dużym wyzwaniem, jakim jest nie tylko zmiana swojej przyszłości, ale również wielu osób ze swojego otoczenia. Zadanie będzie jednak bardzo trudne. Będzie on musiał zrobić wszystko, aby zmienić ciąg wydarzeń, których konsekwencją jest śmierć Hinaty.

Ogólny zarys fabuły może wydawać się dość oklepany. Bohater z problemami, podróż w czasie, możliwość zmiany przyszłości (na lepszą). Tego typu wątki były już przerabiane na wszystkie możliwe sposoby w setkach różnych pozycji. Tokyo Revengers na całe szczęście ma do zaoferowania czytelnikowi coś więcej niż tylko oklepane schematy. Już pierwszy tomik mangi jasno pokazuje, że najważniejszą rolę w całej historii będą odgrywać różnorodni bohaterowie. Kolejne strony komiksu odsłaniają bardzo ciekawe tajemnice przeszłości oraz prezentują złożony świat nastoletnich gangsterów. Autor sporo miejsca poświęca na prezentację brutalnych i krwawych walk młodych i zagubionych ludzi, dla których przemoc staje się drogą do osiągnięcia wyższego statusu i tym samym szacunku. Pod wierzchnią warstwą przemocy skrywa on jednak o wiele bardziej złożoną historię. Tokyo Revengers jest bowiem tytułem o przyjaźni, wspólnym szukaniu życiowego celu, wspieraniu się w trudnych momentach i próbach tworzenia iście „rodzinnych” więzów. Twórca pokazuje rozwój młodych ludzi, którzy sami muszą zrozumieć, że przemoc nie jest odpowiedzią na wszystkie problemy. Pewna „wrażliwość” często może być bardziej skuteczna niż nawet najmocniejszy cios. Konfrontuje on ponadto często stworzone przez siebie postacie z naprawdę poważnymi problemami (pobicia, gwałt, chęć zemsty). Fabuła potrafi więc być dość zróżnicowana (dodatkowo prowadzona w dwóch liniach czasowych),zapewniając tym samym odbiorcy porcję intrygującej i mocno wciągającej treści.

Tak jak zostało to już wspomniane, pierwsze skrzypce w historii grają pojawiający się tutaj bohaterowie. Większość z pierwszoplanowych postaci jest naprawdę dobrze przygotowana i epatuje różnorakimi charakterami. Począwszy od pewnej siebie Hinaty, „pozornie” twardych przywódcach gangu starających się postępować zgodnie z pewnym „kodeksem”, kończąc na głównym bohaterze, który stopniowo będzie musiał dorosnąć do roli „herosa” ratującego innych. Większość z nich skrywa przed światem swoje prawdziwe oblicze, które stopniowo będzie odkrywane przed odbiorcą komiksu.

Psychopatologiczne skłonności do dramatyzowania w imię rozrywkowej serii o gangach, podróżach w czasie, które niczemu nie służą (nie tłumacząc reguł gry). Zawiodłem się. Głośna produkcja, która zebrała pochwały, otrzymała ekranizację filmową i co tam dusza zapragnie. Problemem mangi nie jest tematyka (naparzanie się, jak w ,,Fight Club''),ratowanie dziewczyny od tragicznej śmierci, dlatego majstrujemy przy wehikule czasu i próbujemy naprawić coś, co jest błędem czynów bliźnich. Niewiarygodnie przeszkadza markotny MC (protagonista),sprowadzanie fantastycznych idei, jak skakanie po wskazówkach zegara, do efekciarskiego zagrania, by podtrzymać wrażenie, że bohater ma jakiś cel. A szkolni pieniacze sieją postrach gorzej niż prawdziwa Yakuza na przedmieściach Tokio. Psychologicznie rozpisany na poziomie naiwnych nastolatków, którzy uważają, że szczytem męstwa (czy męskości) jest dostanie po ryju, aby ratować honor osób, które nie mają za grosz asertywności. Dwudziestoparolatek w ciele młodzieńca zachowuje się niedorzecznie - całkowicie porzucając realizm na prośbę siania zamętu, melodramatyzowania wydarzeń, wymuszając płacz, zachowując się jak panienka, która zapomniała tamponu z domu. Szafowanie tematami bez ładu i składu. Wątek ex-dziewczyny równie błyskotliwy, co doklejony, aby ktoś miał motywację do bicia. Absurdy ciągną się za absurdem. Spłycanie towarzyskiego życia do bójek. Kobiety w roli drugorzędnej partii, skakanie w nadprzestrzeń nieuzasadniona, niczym nie poparta i niewyjaśniona. Bohaterowie niedojrzali, płytcy, zgubni w nałogach bójek. Jak moi koledzy z gimnazjum: bezmyślni w działaniu.

Jednym z nieodłącznych elementów wielu japońskich komiksów jest subkultura gangsterska. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi mi o chuliganów, którzy w mangach często odgrywają zarówno role epizodyczne, drugoplanowe jak i główne. Jedne tytuły traktują o tej części społeczeństwa na poważnie, a inne w sposób żartobliwy. Wśród wielu takich tytułów, w moje oko wpadła nowość na naszym rodzimym rynku wydawniczym, światowy bestseller, zdobywca prestiżowej nagrody Kodansha Manga Award w kategorii shōnen za 2020 r. czyli Tokyo Revengers.

Najnowsza pozycja wydawnictwa Waneko opowiada niezwykle oryginalną historię. Jej bohaterem jest Hanagaki Takemichi. Prowadzi on nudne, zupełnie przeciętne życie. Cały czas coś mu nie wychodzi, ciągle musi przepraszać za swoje błędy, pracuje w wypożyczalni filmów i tak mija mu dzień za dniem. Zrządzenie losu sprawia, że jego życie całkowicie się odmienia i w końcu nabiera sensu.

Wszystko zaczyna się od wiadomości o śmierci jego byłej, jedynej dziewczyny, jeszcze z czasów gimnazjum. To właśnie ona, Hinata Tachibana będzie główną siłą napędzającą bohatera do działania. Najpierw musi jednak mieć zupełnie nielogiczne, nadprzyrodzone zajście od czapy. Takemichi wpada na tory kolejowe i wszystko wskazuje, że za chwilę zginie. Nic bardziej mylnego. Chłopak żyje, tylko że po przebudzeniu budzi się 12 lat młodszy! Myśli, że to tylko sen. Szybko okazuje się, że będzie miał szansę na nowo przeżyć swoje życie, a skoro nadarza się taka sytuacja, to postanawia, że zrobi wszystko by ocalić swoją wielką miłość.

Pomysł podróży w czasie, a raczej sam sposób w jaki do niego dochodzi może i jest absurdalny (poprzez uścisk dłoni brata Hinaty),ale reszta historii, to już wspaniała, pełna humoru i przemocy, trzymająca w napięciu, odkrywająca przed nami mnóstwo niespodzianek przygoda ze światem japońskich chuliganów. Jest jednak pewien wielki problem. Takemichi to tchórz i przeciętniak. Żaden z niego twardziel, a będzie musiał stanąć twarzą w twarz z najsilniejszymi, najstraszniejszymi, największymi zakapiorami w tej społeczności. Te konfrontacje będą źródłem zarówno najśmieszniejszych jak i najbardziej dramatycznych wydarzeń na drodze do uratowania Hinaty.

Na pierwszy tom mangi składa się pięć rozdziałów rozłożonych na niecałe 190 stron komiksu. Autor Tokyo Revengers Ken Wakui szybko uzmysławia nam, że w trakcie podróży, w którą ruszamy wraz z Takemichim poznamy mnóstw fantastycznych, charyzmatycznych bohaterów. Wśród nich znajdujemy chociażby niepozornego, malutkiego i żarłocznego lidera gangu Tokyo Manji ( w skrócie Toman) Manjirou Sano zwany Mikey, jego najlepszego przyjaciela, twardziela z tatuażem smoka na głowie Ken Ryuuguuji, ksywka Draken, stereotypowy brutal Kiyomasa, ale także rodzina Tachibana, czyli Naoto, młody policjant który uzmysławia Takemichiemu w jakiej znalazł się sytuacji oraz instruuje go co zrobić by jego siostra przeżyła oraz wspomniana wcześniej Hinata, piękna, odważna i wygadana dziewczyna, ukochana głównego bohatera.

Już po przeczytaniu tych kilku rozdziałów trzeba przyznać, że manga robi ogromne wrażenie pod względem wizualnym. Jest bowiem dopracowana co do najmniejszych detali. Czasem w mandze kreska i styl autora rozwija się wraz z jej kolejnymi tomami, ale tutaj od razu wchodzimy na wysoki poziom. Świetne i oryginalne są wizerunki bohaterów, czasem będące w kontraście z ich charakterem, innym razem idealnie go oddające. To samo tyczy się scen walk, których póki co nie ma wiele, ale widać, że będą stanowić bardzo ważny punkt historii. Czuć ten ból, desperację, odwagę czy brutalność. Już sam styl w jakim Tokyo Revengers zostało narysowane sprawia, że kupujemy tę historię od samego początku i chcemy dowiedzieć się czy misja Takemichiego się powiedzie.

Ken Wakui zabiera nas w niezwykłą podróż. Odsłania przed nami wiele tajemnic, często nas zaskakuje, potrafi trzymać czytelnika w napięciu, ale także rozbawić do łez. Tokyo Revengers ma wszystko co może zaciekawić – bardzo dobra fabuła, świetne rysunki, charakterystyczne postaci. Ciężko znaleźć tu jakieś słabe punkty, a to przecież dopiero początek. Już nie mogę się doczekać co wydarzy się dalej!

MIŁOŚĆ I ZEMSTA

„Tokyo Revengers” to zdecydowanie jedna z ciekawszych nowości od Waneko. Potwierdza to choćby fakt, że zaraz po premierze pierwszy tomik potrzebował u nas dodruku. I ten dodruk właśnie pojawił się na rynku, dzięki czemu w końcu miałem okazję poznać całość. I muszę przyznać, że to kawał dobrej serii. Bardziej skierowanej do facetów, ale nie tylko.

Takemichi nie ma udanego życia. Swoje w życiu nawywijał, ale teraz, choć się ustatkował, nie układa mu się najlepiej. Kiepska praca, kawalerka, która trudno nazwać mieszkaniem… życie rodzinne i seksualne też lepiej przemilczeć. Choć nie, jedno trzeba wspomnieć, jego jedyna dziewczyna, a właściwie ex, została zamordowana przez gangsterów z Tokyo Manji.
Ale oto pojawia się niezwykła okazja. Takemichi trafia ponad dekadę w przeszłość i dostaje szansę ocalenia ukochanej, ale i zemszczenia się. Tylko czy zdoła?

MIŁOŚĆ I ZEMSTA

Takemichi...

Bardzo fajna manga, ciekawy pomysł. Zachęciła mnie od samego początku. Z pewnością teraz sięgnę po anime. Kreska taka sobie♥

• Manga
  • Mangi