Julka i Szpulka. Kościochrupek

Okładka książki Julka i Szpulka. Kościochrupek Maja Strzałkowska, Daniel Włodarski
Okładka książki Julka i Szpulka. Kościochrupek
Maja StrzałkowskaDaniel Włodarski Wydawnictwo: PIUMA Cykl: Julka i Szpulka (tom 2) Seria: Julka i Szpulka literatura dziecięca
literatura dziecięca
Julka i Szpulka (tom 2)
Julka i Szpulka
PIUMA
2021-06-01
2021-06-01

Okładka książki Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu. Maja Strzałkowska, Daniel Włodarski
Julka i Szpulk... Maja Strzałkowska,&...

Ciemność nocy okalająca pokój, dziwnie dźwięki dobiegające zza okna w połączeniu z dziecięcą wyobraźnią mogą być powodem strachu. Czy to potwory czają się na zewnątrz? A może nocne zjawy przypominające duchy i kościotrupy?

Bohaterka serii Julka i Szpulka pewnej nocy słyszy właśnie taki dziwny głos, przenikający każdy skrawek jej pokoju. Przestraszona dziewczynka usiłuje zasnąć ponownie, jednak nietypowy odgłos kieruje jej stopy wprost do łóżka rodziców.
Rankiem dostrzega, że także Szpulka, czyli jej mały kłębek nerwów, nie wygląda najlepiej. Dziewczynka postanawia przeprowadzić śledztwo, by dowiedzieć się skąd pochodzi dźwięk, który nie pozwala jej spać.
Sprawa jest rozwojowa, gdyż w toku przeprowadzonego dochodzenia okazuje się, że zginęły kości psa Chrupka. Kto stoi za ich kradzieżą? Julka i Szpulka usiłują to ustalić. Czy odkryją prawdę?

"Julka i Szpulka. Kościochrupek" to książeczka w której mali czytelnicy mają wiele zadań do wykonania. Biorą czynny udział w poczynaniach głównych bohaterów. Porównują tropy, rozpytują świadków, łączą fakty, analizują i odpowiadają na pytania zadane przez autorkę Maję Strzałkowską.
Podczas rozwiązywania zagadki poznają różne oblicza strachu oraz odkrywają ważną prawdę: to co wydaje się straszne, wręcz przerażające, nie zawsze jest takie w rzeczywistości.

Ta książka zaprasza najmłodszych do  aktywnego udziału w lekturze. Jest doskonałym treningiem spostrzegawczości i logicznego myślenia.

"Julka i Szpulka. Kościochrupek" to druga część niesamowitej przygody pełnej zagadek. To książka, która nie tylko zachęca do czytania, ale i aktywizuje czytelnika. Dziecko w pewnych momentach samo podejmuje decyzje co zrobić i którym tropem ruszyć. Za każdym razem można podążać inna trasą. W książce są także pytania, które pozwalają utrwalić sobie przeczytany fragment. To także doskonale ćwiczenie czytania że zrozumieniem.

Maja Strzałkowska postanowiła także w jeszcze jeden sposób zachęcić małego czytelnika do aktywnego brania udziału w śledztwie. Na końcu książki jest mapa, na której można zaznaczyć drogę przebyta przez Julkę i Szpulkę. Są też naklejki, czyli coś, co moje dziewczyny uwielbiają. Nie mogę nie wspomnieć o wspaniałych ilustracjach , które są cudownym dopełnieniem książki. Postać Julki i Szpulki jest urocza.

Tym razem Julka wraz ze szpulką pokazują jak okiełznać strach. Nie brakuje tutaj akcji detektywistycznej, która tym razem ma na celu znalezienie kości psa sąsiada.

Według mnie książka ta jest świetną pozycją dla młodych detektywów. Śledztwo pozwala rozwinąć umiejętność logicznego myślenia, a przy okazji ćwiczy pamięć. Fantastycznym pomysłem jest również dodanie naklejek, które dziecko może wykorzystać przy tworzeniu mapki, która znajduje się na końcu książki.

Jak mówią moi kuzyni, którzy otrzymali ode mnie egzemplarze książki- Jest straszna, mam czytać dalej bo są ciekawi gdzie jest kość:)

• Dla Anieli
  • Dzieciaki