Czerwony kłopot

Wilga
2021-03-24
2021-03-24
40 min.
dladzieci obrazkowa emocje książkaoemocjach książkaobrazkowa wilga foksal czerwonykłopot strękowska

Okładka książki Złodziej liści Alice Hemming, Nicola Slater
Złodziej liści Alice Hemming, Nico...
Okładka książki Leniwiec, który zmienił nasze życie Vivienne To, Margaret Wild
Leniwiec, któr... Vivienne To, Margar...
Okładka książki Felek i Tola i burza Thé Tjong-Khing, Sylvia Vanden Heede
Felek i Tola i... Thé Tjong-Khing, Sy...
Okładka książki Miłość Corrinne Averiss, Kirsti Beautyman
Miłość Corrinne Averiss, K...
Okładka książki Szara myszka i kolory Justyna Hołubowska-Chrząszczak, Małgorzata Strzałkowska
Szara myszka i... Justyna Hołubowska-...

Kłopot też jest potrzebny, no bo jak by się żyło.

Kłopot też jest potrzebny, no bo jak by się żyło.

Kolejny raz miałam możliwość umilić mojemu synkowi czas na koniec dnia, czytając książkę pt. „Czerwony kłopot”. Jest to książka opowiadająca o przygodach Krzysia, przedszkolaka, który musi codziennie zmierzać się z pewnym stworem.
Więcej na stronie internetowej: https://papierowybluszcz.wordpress.com/2022/02/16/czerwony-klopot-joanna-strekowska/

Nie zapytam, czy publiczne wystąpienia wzbudzają w Was lub w Waszych dzieciach tremę, ale zapytam, jak się ona objawia? Spocone dłonie, płytki oddech, chaos w głowie? A może odczuwacie uderzenie gorąca i czerwień zalewającą szyję i twarz? O sytuacjach, w których moja twarz wyglądała, jakby płonęła od środka, mogłabym napisać książkę. Dlatego „Czerwony kłopot” Joanny Strękowskiej jest mi tak bardzo bliski.

Radość, śmiech, zabawa i beztroska – to pierwsze słowa, jakie przychodzą zazwyczaj na myśl o dzieciństwie. Ale tuż niedaleko tych pozytywnych emocji czają się wstyd, niepewność, lęk i zdenerwowanie. A wraz z nimi niemoc wyduszenia z siebie choćby słowa na szkolnym przedstawieniu, jąkanie, gdy nauczyciel wywoła do odpowiedzi albo właśnie czerwień rozlewająca się po całej twarzy, gdy masz opowiedzieć o minionych wakacjach.

Z czerwonym kłopotem nauczy się radzić sobie Krzyś, chłopiec, który bardzo chce wziąć udział w przedstawieniu, ale jeszcze bardziej nie lubi, gdy ludzie patrzą na niego i go oceniają. Czy tylko Krzyś denerwuje się takimi sytuacjami? Oczywiście, że nie. Okaże się, że jego przyjaciele również czują w takich sytuacjach niepokój, dyskomfort i lęk. Ich emocje objawiają się w jeszcze inny sposób. Najważniejsze to zaakceptować siebie, zrozumieć swoje reakcje, oswoić je i iść dalej.

„Czerwony kłopot” oswaja dzieci z uwierającymi emocjami, a przede wszystkim z ich fizycznymi objawami. Lęk przed wystąpieniem może przerodzić się w lęk przed zaczerwienieniem (erytrofobia),a to już błędne koło, z którego trudniej się wydostać. Dlatego tak ważne są książki, które pokazują dzieciom, że ich uczucia i reakcje nie są złe, dziwne czy nieprawidłowe. „Czerwony kłopot” może mieć moc wręcz terapeutyczną.

Jestem za tę książkę niezmiernie wdzięczna, bo w atrakcyjny i lekki sposób oswaja młodych czytelników z lękiem społecznym. Warto ją mieć w swojej biblioteczce!

Rada Basi – „jeśli wstydzisz się wystąpić przed ludźmi – wyobraź sobie ich wszystkich w przebraniu pingwinów lub na golasa” 😉

Zapraszam na https://mamabasiczyta.pl/czerwony-klopot-joanna-strekowska/ Znajdziesz tam zdjęcia ze środka książki :)

Jestem dumna, że powstają takie książeczki dla dzieci. Krzyś (bo tak ma na imię główny bohater) nie może sobie poradzić ze stresem jaki ogarnia go w różnych sytuacjach, na przykład przed występami w przedszkolu. Chłopiec w momencie robi się czerwony, kłopot dopada go błyskawicznie i nie chce odejść. Są dzieci, które nie radzą sobie z takimi emocjami, stres paraliżuje, a dzieci zwyczajnie zaczynają się wstydzić. Na szczęście z pomocą przychodzą nam właśnie takie książeczki, która pokazują jak poradzić sobie z problemem, a nawet go zaakceptować. Pełna humoru i ciepła pozycja dla dzieci, która zachwyci każdego rodzica. Takie książeczki chcę i będę czytać swojemu dziecku. Są potrzebne, poruszają ważne tematy i pokazują, że można pokonać swoje słabości. Małe dzieci będą dodatkowo zachwycone oprawą graficzną i bohaterami (w tym właśnie kłopotami),które zostały ciekawe przedstawione, a grafika jest po prostu cudna! Jedna z moich ulubionych książeczek dla dzieci. Bez wahania daje jej 6/6⭐ i polecam dla każdego malucha. Cudowna jest. 🤍

Jestem zachwycona tą książką. Porusza bardzo ważny temat emocji, które nam towarzyszą w sytuacjach stresowych. Temat trudny więc cieszę się, że mogłam wesprzeć się tak świetną lekturą, zanim go poruszyłam i "przepracowałam" z moimi dziećmi. Na pewno wiele razy będziemy wracać do tej lektury, bo będzie aktualna na wielu etapach rozwoju.
Cieszę się, że takie wartościowe merytorycznie książki powstają na rynku literatury dziecięcej.
Zdecydowanie polecam!

Zapraszam na moją obszerną foto-recenzję tej perełki:

Cieszę się, że takie wartościowe...

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Moi Ulubieńcy
  • Dla dzieci 🐻
  • 52 książki (2021)

Dodaj cytat z książki Czerwony kłopot