Okładka książki Jak to wyjaśnić? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie nie mają odpowiedzi. Kacper Pitala
Kacper Pitala Wydawnictwo: Otwarte popularnonaukowa
popularnonaukowa
Otwarte
2021-05-10
2021-05-10

Jako osoba oglądająca materiały Kacpra na Youtube, gdy czytałem tę książkę miałem wrażenie, że słyszę jego głos w głowie. :D

Co do samej książki mam wrażenie, że można podzielić ją na trzy części: pierwszą o różnych ciekawostkach z astrofizyki, następnie o badaniach psychologicznych o różnej tematyce, gdzie niestety, miałem wrażenie jakby poziom książki trochę spadł i ostatnia część gdzie znowu wracamy do astrofizyki.

Bardzo duży plus za obrazowe wytłumaczenie pojęcia entropii. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, nadaje się do czytania w autobusie. Na pewno do niej kiedyś wrócę i przeczytam jeszcze raz. Polecam!

Lekki język i dość przyjemna forma. Narracja w stylu rozmowy przy śniadaniu. Miejscami nieco rozwleczony temat (brakowało mi samej treści, a nie jej otoczki). Dobra dla osób ceniących sobie lekki styl w prezentowaniu nieco bardziej złożonych tematów i nie są nakierowani na konkretną dziedzinę - rozdziały są zróżnicowane i omawiają zagadnienia od fizyki, przez psychologię po wybrane aspekty medycyny.

Tradycyjnie książka odstała swoje, bo ja więcej niż czytam to książki kolekcjonuję... ale sięgnęłam i żałuję tylko tyle, że tak późno!

Kanał Kacpra Pitali znam, pewnie jak większość zaczęłam oglądać od gier. Jednak co mnie zatrzymało na dłużej to ewidentna pasja Kacpra i to, że nawet zawiłe rzeczy potrafi wyjaśnić tak, żeby nawet dziecko zrozumiało. Po prostu kocha to i potrafi tą miłością zarażać.
I to samo dostałam w książce - jeszcze więcej miłości do nauki i zafascynowania kosmosem i światem, który nas otacza.

Jeśli ktoś szuka konkretnych odpowiedzi - to nie tutaj. Tu tylko nauczy się zadawać pytania. Jeszcze więcej pytań. I to takich, które mogą podważać to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, co uznawaliśmy za fakty. Bo Kacper nie chce nas czegoś nauczyć - tylko poznawać świat razem z nami. Jest zafascynowany wszechświatem i tę fascynację przelał na papier.

To trochę tak, jakbyśmy słuchali dobrego kolegi, którego zainteresowania mogą być nam nie po drodze (choć u mnie są bardzo po drodze)... ale i tak chce się go słuchać - bo potrafi opowiadać i skłania do przemyśleń. Zaraża ciekawością i chęcią podważania tego, co znamy, byle lepiej poznać świat.

Wiem, że nic nie wiem... ale nic mnie nie powstrzyma przed zadawaniem pytań, aby się dowiedzieć! Tak można w skrócie opisać ,,Jak to wyjaśnić?" To dobry wstęp do bardziej hardych pozycji popularnonaukowych. Tu jeszcze nie dostajemy w twarz wzorami i trudnymi teoriami. Tu tylko nasza czujność zostaje uśpiona... albo zostajemy wciągnięci w to bagno bez dna. Bo nauka potrafi nieść frajdę i spełnienie, a nie tylko jest nudnym obowiązkiem.

W szkole całym sercem nienawidziłam fizyki. A teraz? Z własnej nieprzymuszonej woli potrafię siedzieć nad książkami z astrofizyki i pochodnych, a jak coś mnie zaintryguje potrafię grzebać w temacie i grzebać... Wszystko zależy od tego czy ktoś lub coś potrafi nas zafascynować. I myślę, że Kacper to potrafi - swoją pasją i łatwością, z jaką potrafi się nią dzielić.

Styl pisania bardzo przypadł mi do gustu. Jeśli chodzi o treść to nie dowiedziałam się praktycznie niczego nowego.

Nadal nie wiem, ale bardziej.

Nadal nie wiem, ale bardziej.

Autor zaczyna jeden temat, nie kończy go i niepłynnie przechodzi do innego. Takie skakanie po wątkach męczy. Nie śledzę go na YouTube, może tam taki styl się sprawdza, ale w książce nie do końca.

Książka skłaniająca do zastanowienia się nad różnymi tematami. Szybka i lekka lektura. Nie ma zbyt dużo treści. Nie jest to książka, którą trzeba przeczytać, jednak polecam

Ogólnie pana Kacpra Pitalę znacznie lepiej się słucha niż czyta. Jego dygresje na różne tematy sprawdzają się w przestrzeni Youtuba, ale w tej książce kompletnie się ta narracja nie klei. Nawet słuchając audiobooka człowiek ma problem żeby się skupić, bo autor często traci wątek i nagle odpływamy na zupełnie inne wody.

Jest coś prawdziwego w stwierdzeniu że Youtuberzy nie potrafią pisać. Tutaj mamy tego dobry przykład.

Jest coś prawdziwego w stwierdzeniu że Youtuberzy nie...

Książka dobra, ale jako widz kanału Kacpra oczekiwałem czegoś więcej, a większość treści się jednak powtórzyła. Dla osób nieznających twórczości autora, myślę że książka będzie bardzo ciekawa swoim nietuzinkowym sposobem przedstawiania faktów.

Wszystko doskonale, przejrzyście i z pomysłem wyjaśnione. Doskonała jako wprowadzenie w świat fizyki (i nie tylko) a także dla tych co już się nią interesują (choć niektóre rzeczy wtedy mogą być dla takich osób już znane).

• Popularnonaukowe
  • Audiobooki

Kacper Pitala Jak to wyjaśnić? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie nie mają odpowiedzi. Zobacz więcej