Co robią maszyny?

Okładka książki Co robią maszyny? Jo Nelson
Okładka książki Co robią maszyny?
Jo Nelson Wydawnictwo: Kropka interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
What Do Machines Do All Day
Kropka
2021-04-10
2021-04-10
Monika Świda
maszyny pług traktor kombajn odkurzacz mikser pralka mikroskop maszyna do analizy krwi wyrzutnia łodzi ratunkowych

Okładka książki Historium. Welcome to the Museum Jo Nelson, Richard Wilkinson
Historium. Wel... Jo Nelson, Richard ...

Okładka książki Gili, gili – słówka z ostatniej chwili Benjamin Chaud, Corinne Dreyfuss
Gili, gili – s... Benjamin Chaud, Cor...
Okładka książki Na dworze. Przewodnik dla odkrywców przyrody Bernardo P. Carvalho, Maria Ana Peixe Dias, Inês Teixeira do Rosário
Na dworze. Prz... Bernardo P. Carvalh...
Okładka książki Van Dog Gosia Herba, Mikołaj Pasiński
Van Dog Gosia Herba, Mikoła...
Okładka książki Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach Monika Michaluk, Witold Przewoźny, Michał Stachowiak
Etnogadki, opo... Monika Michaluk, Wi...

To wielkoformatowa książka przedstawiająca wybrane maszyny podzielone na grupy ze względu na miejsca ich wykorzystania. Wraz z książką, mały czytelnik pozna po 8 maszyn pracujących w gospodarstwie, biurze, na budowie, w gabinecie weterynaryjnym, w domu mieszkalnym, fabryce samochodów, na planie filmowym, w restauracyjnej kuchni, na stacji kolejowej, w mieście, na drodze, w kopalni, na nabrzeżu i w wesołym miasteczku. Na każdej rozkładówce mamy dużą ilustrację danego miejsca wypełnionego maszynami w akcji, a na kolejnych stronach wyszczególniono 8 maszyn i opisano ich przeznaczenie.

Książka jest bardzo kolorowa, dużo się w niej dzieje. Jednak grafika zupełnie nie przemawia do mnie. Niektóre maszyny zilustrowano pomijając głębię, przez co ilustracje są "płaskie", nieco nieczytelne i trudno odnaleźć poszczególne maszyny na dużej ilustracji, szczególnie wtedy, gdy przedstawione są w innej perspektywie lub częściowo zasłaniają je inne elementy ilustracji. Najtrudniejsze w odbiorze wydają się ilustracje maszyn w fabryce samochodów, ponieważ nie znając ich wyglądu w rzeczywistości, trudno je odnaleźć na dużym obrazku nawet po dokładnym przyjrzeniu się im na stronie z opisami wyszczególnionych maszyn. Było to dla mnie i dla moich dzieci trochę frustrujące.

Książka wzbudziła duże zainteresowanie u moich dzieci w wieku 3 i 5 lat, szczególnie część prezentująca maszyny rolnicze. Poznaliśmy nowe nazwy i funkcje maszyn budowlanych, które również wywołują podziw i błysk w oczach u moich synów.

Niechaj nie zwiedzie was tytuł! Książka o maszynach to wspaniały prezent również dla dziewczynek! Moje są zachwycone!

Wspaniałe ilustracje, czytelne, bardzo skondensowane (a to w dzisiejszych czasachw wartość sama w sobie),jasne i klarowne opisy omawianych maszyn dają wiedzę i zrozumienie.

Moja starsza córka mówi, że dawno w tak przyjemny sposób nie uczyła się o świecie. Według mnie to naprawdę największy komplement jaki może wyprodukować dziecko.

Postaci stworzone kreską Savić'a są lekko modernistyczne, trochę toporne, odrobinę kanciste, ale przez to bardzo charakterystyczne i w duchu rewolucji maszyn.

Tekst podzielony na segmenty: co kilka stron przenosimy się a to na nabrzeże morskie, do kopalni, biura, miasta, domu, na wieś, na dworzec, na budowę, na drogę, do weterynarza i w inne miejsca gdzie pracują maszyny, ułatwiające i przyspieszające prace.

Świetna książka do wracania, do oglądania, cieszenia oka wspaniałą szatą graficzną.

Jako ignorantka technologiczna czuję ogromną wdzięczność za „Co robią maszyny?” 🙂 To istne zbawienie dla rodziców, którzy podobnie do mnie, na pytanie dziecka wskazującego skomplikowane urządzenie – mamo, a co to? odpowiadają – yyy, zaraz sprawdzę w internecie 😉 „Co robią maszyny” to książka, która nie tylko edukuje dzieci, ale również wspiera dorosłych!

Zapraszam na pełną recenzję ze zdjęciami ze środka książki na: https://mamabasiczyta.pl/co-robia-maszyny-jo-nelson/

Zapraszam na pełną...

Maszyny, aparatury, automaty, przyrządy - otaczają nas na każdym kroku. Dawno, albo wcale nie tak dawno ludzie wymyślili urządzenia, które mają za zadanie usprawniać nasze życie oraz pomagać nam w codziennych obowiązkach. Jo Nelson autorka książki „Co robią maszyny” zaprasza Was w 14 różnych miejsc, aby sprawdzić jakie maszyny pomagają człowiekowi. Wiele z tych miejsc doskonale znacie np. dom, ulica, gospodarstwo, stacja kolejowa. Są też takie, w których bywacie rzadziej np. biuro, budowa, nabrzeże i takie, które znamy tylko z nazwy. Był ktoś z Was na planie filmowym, w fabryce samochodów, czy w kopalni? Wiecie jakie maszyny tam pracują? Jak myślicie do czego służą belownica, kafar, podkoszarka, laparoskop, wykrawarka, wysięgnik, podbijarka torowa, rozściełacz asfaltu, przenośnik taśmowy oraz organami limonaire. Po osiem maszyn w każdym z miejsc narysował dla Was ilustrator Aleksandar Savić. Każda maszyna Wam się przedstawi i krótko opowie co potrafi i do czego służy. Przyznam się Wam, że największą trudność miałam z maszynami w wesołym miasteczku, a najłatwiej poszło mi w kuchennej restauracji. Teraz Wasza kolej. Jestem bardzo ciekawa, które maszyny już znaliście, a które dopiero poznacie. Kto zapamięta wszystkie maszyny, w nagrodę z rodzicami wybierze się na przejażdżkę łodzią zderzakową ;) Na stronie 65, (ostatnia strona książki) czeka na Was specjalna biała kartka. Tutaj koniecznie narysujcie maszynę, która Wam się najbardziej podobała lub wymyślcie własną. Polecam tę "maszynową przygodę" wszystkim małym Inżynierom i Mechanikom. Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu KROPKA.

Być może nie powinnam zaczynać tak poważnie, w końcu to książka dla najmłodszych odbiorców, ale... Zastanawialiście się kiedyś nad rozwojem sektora produkcji maszyn? Wszystkie gałęzie przemysłu, cała gospodarka, uczelnie wyższe i kreatywność inżynierów, jest ściśle powiązane z sektorem maszynowym. Ten natomiast jest jednym z najbardziej innowacyjnych! Nie ma się czemu dziwić. W końcu nowoczesne i energooszczędne maszyny poprawiają produkcję i wydajność przedsiębiorstw. Mówiąc prościej, dziękujmy rozwijającej się w zawrotnym tempie technice, dzięki której mamy maszyny przynoszące wygodę, zyski i opłacalność pod prawie każdym względem.

Jo Nelson, absolwentka Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych, zabiera nas w podróż, w której poznajemy się lepiej z występującymi w naszej codzienności maszynami. Czternaście "rozdziałów" poświęconych miejscom takim jak gabinet weterynaryjny, fabryka samochodów czy kuchnia restauracyjna, w których mamy okazj dowiedzieć się więcej o mniej kub bardziej znanych nam maszynach. Przeczytamy o znanej i uwielbianej betoniarce, spotykanych na ulicy światłach drogowych czy też bohaterce wielu opowieści- latarni morskiej. To jednak nie wszystko! Obok tych popularnych, zaprzyjaźnimy się też z windą kotwiczną, organami limonaire, podbijarką torową, a nawet mikserem, i nie mam tu na myśli tego z kuchni.

Książkę podzieliliśmy sobie na trzy dni. My, czyli ja i mój prawie czterolatek. Muszę powiedzieć, że dawno tak nie czekał na kontynuowanie lektury i nie prosił żebyśmy dokończyli czytanie o naszych maszynach. Zdarzały się chwile, że siadał w ciągu dnia przy moim biurku, otwierał książkę i "czytał" o maszynach. To chyba najlepsza rekomendacja. Forma przedstawiania maszyn w pierwszej osobie, np. "Jestem kasą samoobsługową", sprawiała, że dziecko powtarzało po mnie każdą, dosłownie każdą nazwę. Mogę się tylko domyślać, jakie figle płatała wyobraźnia mojego syna podczas czytania. Opisy każdej maszyny są krótkie i konkretne, dzięki czemu nie ma miejsca na nudę. Odkrywaniu maszyn i miejsc, w których występują towarzyszyła ciekawość, radość, a momentami nawet zagadkowość. Ilustracje autorstwa Aleksandar Savić są techniczne, wyraźne i proste. Wydawać by się mogło, że to pozycja dla dzieci, która na nieco ponad 60 stronach prezentuje kilka maszyn. Nie moi drodzy. To nie kilka, a sto maszyn i gwarantuję Wam, że trafi się wśród nich przynajmniej jedna, o której istnieniu nie mieliście pojęcia.

Polecamy(y)!

• Pojazdy
  • Leosiowe
  • Biblioteka
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Co robią maszyny?