Dziennik pedagoga szkolnego, czyli jak przetrwać na wojnie z systemem

Okładka książki Dziennik pedagoga szkolnego, czyli jak przetrwać na wojnie z systemem Adam Mazurek
Adam Mazurek Wydawnictwo: MAZZI ADAM MAZUREK reportaż
reportaż
MAZZI ADAM MAZUREK
2020-09-01
2020-09-01
szkoła edukacja nauczyciel

Jestem na studiach pedagogicznych, więc realia pracy pedagoga szkolnego bardzo mnie interesują. Jednak ten dziennik był bardzo irytujący w odbiorze.
Autor często stawia siebie na miejscu tego najmądrzejszego, który wszystko wie najlepiej, a każdy pracownik oświaty, każdy rodzić, każdy uczeń stoi mu na drodze. Dodatkowo miałam wrażenie, że nawet pozytywne sytuacje zostały opisane w taki sposób, by pokazać, że nasz pedagog musiał to działanie obkupić wielkim cierpieniem i niemal niemożliwymi do pokonania trudnościami. Dodoatkowo wstawki o życiu prywatnym według mnie były tam kompletnie zbędne.
Książka napisana jest przystępnym językiem, jednak postać narratora odpycha od książki.

Podeszłam do książki z zaciekawieniem ponieważ sama jestem pedagogiem i na codzień toczę walkę z okołosystemowymi problemami. Niestety nie dobrnęłam do końca więc nie mogę wystawić całościowej oceny - odpadam po połowie treści. Mozliwe, że dla osób niezwiązanych z edukacją przytoczone sytuacje będą zaskoczeniem i ciekawostką. Skłonią do myślenia nad swoim podejściem do nauczycieli i edukacji dzieci. Dla mnie ton autora był zbyt "ja wiem lepiej, ja Wam pokaże" - pełne zaangażowanie w pracę z dziećmi na tygodniu, potem jakieś wzmianki o meczach w weekend.. nie bardzo mogłam zrozumieć o czym do końca jest ta książka. Chyba jest to ogólna krytyka samego systemu edukacji w Polsce, jak i wszystkich osób z nim związanych - nauczycieli, dyrekcji, rodziców, dzieci itp. Autor za to na tym tle wypada jako superpedagog i superczłowiek samotnie walczący z tym wszystkim. Na dłuższą metę książka bardzo męczy, nie swoją treścią a formą.

Książkę oceniam jako bardzo dobrą, ale... dodaję jeszcze jedną gwiazdkę ze względu na obywatelską aktywność i niezłomną postawę Autora, którego miałem okazję poznać osobiście. Jest on "organizatorem oraz liderem Ogólnopolskiego Strajku "Dzieci do szkół!" (...) w trakcie [rzekomo straszliwej] epidemii koronawirusa". Od wiosny 2020 r. przeprowadził wiele akcji na rzecz edukacji stacjonarnej, a nie tzw. zdalnej, przed komputerami w domach, co słusznie uważa za szkodliwą farsę. Zamknięcie dzieci i młodzieży w czterech ścianach, a także odizolowanie od codziennego, żywego kontaktu z rówieśnikami, skutkuje coraz większymi problemami emocjonalnymi oraz psychicznymi. Działania polskiego rządu są chaotyczne, sprzeczne, pozbawione racjonalności i mają znamiona przestępstwa...
Polecam internetowy blog Autora: https://adammazurek.blogspot.com/
Można go też odnaleźć i obserwować na Facebooku.

Ksiażka jest po prostu pamiętnikiem z kilku cieżkich lat pracy jako pedagog, bez wskazywania rozwiązań czy jakiś głębszych refleksji.

• Legimi audio
  • Audioteka
  • Legimi fakt
  • Storytel
  • Audiobooki
  • 4 (może być)

Dodaj cytat z książki Dziennik pedagoga szkolnego, czyli jak przetrwać na wojnie z systemem