Okładka książki Germanicus: The Magnificent Life and Mysterious Death of Rome's Most Popular General Lindsay Powell
Lindsay Powell Wydawnictwo: Pen and Sword historia
historia
Pen and Sword
2019-09-25
2019-09-25

Niniejsza monografia została poświęcona wybitnemu rzymskiemu dowódcy Germanikowi (Germanicus) zwanemu również Germanicus Iulius Caesar. Za życia był on bardzo szanowany przez Rzymian. Autor podjął się ponownie trudnego zadania, a mianowicie zapełnienia niezwykle dotkliwej i dokuczliwej luki w literaturze historycznej. Wcześniej bowiem żaden historyk przed nim nie pokusił się o napisanie biografii Germanika. Powell przedstawił pełną biografię wspomnianego rzymskiego wodza. Skupił się on na jego rodzinie i pochodzeniu oraz przebiegu kariery politycznej i wojskowej. Jego przedwczesna śmierć, w podejrzanych okolicznościach, przekreśliła ambicje całkowitego podboju Germanii Magna. Ta pierwsza współczesna biografia Germanika jest po części opowieścią o dojrzewaniu, historią wojen, opowieścią o intrygach politycznych i tajemnicą morderstwa. Jest to naturalna kontynuacja pierwszej książki autora „Eager for Glory (...)”, w której po raz pierwszy omówiono życie naturalnego ojca Germanika, Nerona Klaudiusza Drususa. Urodzony w 15 r. p.n.e. Germanik wyrósł na zręcznego dyplomatę, odważnego żołnierza i wspaniałego wodza. Był ożeniony z wnuczką Oktawiana Augusta (z którą spłodził przyszłego cesarza Kaligulę). Książka opowiada też o tym jak udało mu się pomścić upokarzającą klęskę trzech legionów Publiusza Kwintyliusza Warusa (XVII, XVIII, XIX) w Lesie Teutoburskim poprzez zwycięstwo nad armią germańską Arminiusza w bitwie pod Idistaviso w 16 r. n.e. i odzyskanie utraconych w 9 r. n.e. znaków bojowych. Dzięki wielkim zwycięstwom jego reputacja i popularność były ogromne. Cesarz Tyberiusz, jego przybrany ojciec, przyznał mu triumf, ale nie pozwolił mu dokończyć podboju Germanii, wysyłając go zamiast tego, aby dowodził na Wschodzie. Tam dokonał aneksji Kapadocji i Kommagene oraz uczynił z Armenii królestwo zależne od Cesarstwa Rzymskiego. Czy Tyberiusz czuł się zazdrosny i zagrożony? Fortuny Germanika osłabły, gdy pokłócił się z mianowanym na stanowisko propretora Syrii przez Tyberiusza, Gnejuszem Kalpurniuszem Pizonem. Jego śmierć w tajemniczych okolicznościach, w wieku 34 lat, przyniosła wielki wybuch publicznego żalu i gniewu, a wielu podejrzewało morderstwo z rozkazu Tyberiusza. Piso został postawiony przed sądem, ale popełnił samobójstwo – czy został zamordowany? – zanim senat zdążył wydać werdykt.
Przyznam się szczerze, ze po lekturze książki „Eager for Glory (...)” mój apetyt na znakomitą literaturę historyczną z zakresu wojskowości starożytnej wzrósł. Przeczytanie jej kontynuacji nie tylko nie było dla mnie rozczarowaniem, ale wręcz czystą przyjemnością. Życzę autorowi owocnej pracy i dalszych sukcesów.

• Historyczne
  • Książki