Japanese Dress in Detail

To cacuszko dostałam od mici na gwiazdkę i czuję się trochę, jakbym dostała gwiazdkę z nieba. Kimono kojarzy się z Japonią tak bardzo, że w zasadzie z powodzeniem może być jednym z jej symboli, ale ta książka rozbija stereotyp i pokazuje zupełnie inne oblicze kimona.

Jasne, znajdzie się tu kilka obowiązkowych przykładów wzornictwa z samego środeczka Edo, takiej klasyki klasyk, ale "Japanese Dress in Detail" to nie jest publikacja z cyklu "jeszcze jedna ślicznie wydana kolekcja zdjęć żurawi misternie haftowanych na złotym jedwabiu" czy coś podobnego.

Rzadkie dodatki, nietypowe sztuki odzieży, stroje z historią, przykłady najwyższej klasy rzemiosłom artystycznego w nieczęsto docenianych dziedzinach tkactwa, ślady napraw - tego zwykle nie spotyka się w albumach o kimonach. Najbardziej urzeka mnie jednak to, że w tej książce są też przykłady (zdumiewające, zaskakujące, cudownie piękne) kimon i dodatków współczesnych japońskich projektantów, których oryginalność i smak pozwalają wierzyć, że kimono faktycznie może być rzeczą do noszenia, a nie tylko dziełem sztuki.
Cacuszko.

• Azjatyckie klimaty