Zapaszki

2020-09-16
48 min.
Adam Pluszka

Okładka książki Mru Mru Kaisa Happonen, Anne Vasko
Mru Mru Kaisa Happonen, Ann...
Okładka książki Mała historia kuchni. Dzieje się je Łukasz Modelski, Adam Pękalski
Mała historia ... Łukasz Modelski, Ad...
Okładka książki Miasto potwór Joanna Guszta, Przemysław Liput
Miasto potwór Joanna Guszta, Prze...

Zapach pierników, karpia, kapusty z grzybami, choinki … to cudowne aromaty kojarzące się z nadchodzącymi świętami.
Jest mnóstwo zapachów, które lubią nasze nosy– zapach czekolady, konwalii, piekarni, kawy, książek …, ale są też zapachy za którymi nie przepadamy, a nawet takie, przy których wstrzymujemy oddech.
O najbardziej śmierdzących rzeczach i o wszystkich smrodkach świata przeczytacie w książce pt. „Zapaszki” Clive Gifforda i jest to nowość z literatury dziecięcej od wydawnictwa KROPKA.
Skąd wiemy, że coś ma zapach? Kiedy coś wąchamy wyczuwamy w powietrzu maleńkie cząsteczki chemiczne – tzw. molekuły. Te cząsteczki wydziela każda rzecz - od kwiatka, po przepoconą skarpetę. Często zdarza się , że wcześniej coś poczujemy niż zobaczymy lub usłyszymy.
Brzydkie zapachy może wydzielać człowiek, zwierzę, roślina lub rzecz.
W świecie ludzi zapach wpływa na nasz nastrój, emocje, przywołuje wspomnienia.
W świecie zwierząt zapach służy do oznaczenia terytorium, wabienia partnerów i ochrony przed drapieżnikami.
Rośliny swoim zapachem wabią lub odstraszają zwierzęta.
Wszyscy potrzebujemy węchu, aby przetrwać. Węch ostrzega nas przed zagrożeniem- pożarem, ulatniającym się gazem, zepsutym jedzeniem.
Chcecie poznać największych śmierdziuchów na świecie, tysiące ciekawostek o zapachach, smrodkach i fetorach –zachęcam, zajrzycie do tej ciekawie ilustrowanej przez Peta Gamlena książeczki.
Po jej przeczytaniu świat będzie pachniał inaczej :).

O najbardziej śmierdzących rzeczach i o wszystkich smrodkach...

Smrodki, zapaszki, fetor czyli jak poznajemy świat poprzez zapach.

Węch to kopciuszek wśród zmysłów, a to bardzo niesprawiedliwe, bo dzięki niemu, zawczasu poczujemy zagrożenie nosem, np. gdy się pali lub jedzenie jest zepsute.

W książce „Zapaszki” od wydawnictwa Kropka poznamy najsłynniejszych światowych śmierdzieli. Jak bukietnica Arnolda, która osiąga metr średnicy i 10 kg wagi, mówią na nią „trupia lilia” ze względu na gryzący swąd gnijącego mięsa.

Dowiemy się także jak działa węch. Czym jest woń? Kim są ludzie z fantosomią?

A teraz pytanie do Was, Czy zdecydowalibyście się być arbitrem zapachu? Tak, nie, spokojnie, zanim odpowiecie już tłumaczę kto to taki.

Jak wiemy dezodoranty zwalczają śmierdzący pot chemikaliami, które zabijają bakterie. Ale skąd wiadomo czy naprawdę działają? Arbitrzy zapachu pracują dla firm badawczych i kosmetycznych. Ich praca obejmuje między innymi wąchanie spoconych ludzkich pach w celu sprawdzenia skuteczności dezodorantu kilka godzin po użyciu. No ciekawa praca, taka aromatyczna.

Ale tak dla rozluźnienia inny przykład, bardzo osobliwy sposób na pokonanie przeciwnika znalazła chińska armia w XI wieku. Robili „bomby” z ludzkiej kupy. Taaak, dobrze czytacie. A teraz, wyobraźnie sobie fetor, gdy te wybuchały.

I na koniec tęczowy akcent, chromidroza. Wiecie co to takiego? To bardzo rzadka choroba, związana z kolorowym barwnikiem, lipofuscyną, który znajduje się w naszym ciele. Także niektórzy pocą się w kolorze żółtym, niebieskim lub zielonym.

Znajdziecie tu same ciekawostki i jest ich naprawdę bardzo dużo, dodatkowo dzieciaki mogą wykonać samodzielnie doświadczenia. Jedyny minus to kolorystyka, jak dla mnie zbyt dużo się tam dzieje, przy takiej liczbie nietuzinkowych faktów, ale to moje subiektywne odczucie, pamiętajcie o tym.

Smrodki, zapaszki, fetor czyli jak poznajemy świat poprzez zapach.

Zastanawialiście się może kiedyś ile potu produkują stopy każdego dnia? A może chcielibyście się dowiedzieć jakie rośliny wydzielają zapach gnijącego mięsa? Jeśli fascynuje Was świat zapachów lub poszukujecie odpowiedzi na smrodliwe pytania, to po prostu musicie sięgnąć po książkę „Zapaszki. O wszystkich smrodach świata”. Myślę, że nie przesadzę jeśli powiem, że znajdziecie tam absolutnie każdą ciekawostkę o fetorach, bąkach i brzydkich zapachach. Mogłoby się wydawać, że o smrodach nic ciekawego nie można napisać. Nic bardziej mylnego! „Zapaszki” to książka, która wciąga i zaskakuje od pierwszej do ostatniej strony! O czym przeczytacie?

Na początek autor przybliży czytelnikom podstawowe zagadnienia, związane z węchem i zapachem, by po chwili zabrać nas w fascynującą podróż po… odorach. Dowiecie się między innymi dlaczego stopy mogą śmierdzieć serem oraz kto wygrał główną nagrodę w Konkursie Koneserów Zgniłych Trampek. Poznacie również najbardziej śmierdzące rośliny i zwierzęta. Nie zabraknie także śmierdzących ciekawostek z królewskich dworów. Który król powalał oddechem? Jaka monarchini myła się zaledwie dwa razy w ciągu całego życia? I kim był szambelan stolcowy? Sięgnijcie po książkę „Zapaszki”, a świat dziwnych i brzydkich zapachów nie będzie miał przed Wami tajemnic.

Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona tym, że Clive Gifford opisał tak wiele faktów i ciekawostek, dotyczących przeróżnych smrodów. Sporo z nich było dla nas nowością! Nie miałam pojęcia, że odchody były używane w średniowiecznych walkach. Nie mniejszym zaskoczeniem był dla nas fakt, że wąchanie bąków jest do tej pory elementem tradycyjnej medycyny chińskiej! „Zapaszki” aż kipią od arcyciekawej wiedzy, która przedstawiona jest w bardzo zabawny i przyjemnie lekki sposób. Miłym urozmaiceniem są doświadczenia, które znajdziemy co kilka stron. Jedno z nich sprawiło, że mój 6-letni syn po raz pierwszy w życiu świadomie i dobrowolnie zjadł cebulę!

„Zapaszki. O wszystkich smrodach świata” to książka naprawdę ciekawa i zabawna. Pomimo że opowiada ona o nieprzyjemnych zapachach, jej czytanie to czysta przyjemność! Znajdziecie tu interesujące fakty, przedstawione w oryginalny sposób, którym towarzyszą przykuwające uwagę, śmieszne ilustracje. Zdecydowanie jest to książka, która bawi i sprawia, że przedstawiona w niej dość nietypowa wiedza sama wchodzi do głowy.

Polecam książkę „Zapaszki. O wszystkich smrodach świata” dzieciom od 6. roku życia, choć jestem przekonana, że starsze dzieci, młodzież, a nawet dorośli będą ją czytać z równie dużym zainteresowaniem!

Czytelnicze Podwórko

• Popularnonaukowe