Roger Federer. Biografia

Sine Qua Non
2020-07-29
2020-07-29
Barbara Toczek

Naprawdę dobrze się czyta ten hołd pisarza, składany głównemu bohaterowi 😉. Dużo faktów i konkretów, dużo nieznanych historii. Warto

Nie przypadła mi do gustu ta biografia. Za mało jest w niej takich ciekawostek, przeżyć osobistych. W dużej mierze książka skupia się na kolejnych meczach Federera i opisie jak przebiegał mecz - to akurat można sprawdzić w internecie.

Rogerowi kibicuję od dawna. Byłam pozytywnie,nastawiona do książki. Niestety zbyt często są powtarzane te same informacje,na kolejnych stronach. Co wygląda jakbyśmy wciąż kręcili się w kółko.

Dobrze się czytało. Cała kariera była ciekawa.. nie było zaskakujących zwrotów akcji.

2 pierwsze rozdziały dają zaciekawić czytelnika, ponieważ 1 odnosi się do historii powrotu Rogera po kontuzji, a 2 odnosi się do jego początków. W szczególności 2 rozdział niesie za sobą kilka ciekawostek i mniej znanych faktów.

Kolejne 2 rozdziały są natomiast dramatyczne i miałem ochotę wymiotować tęczą po nich. Autor usilnie próbuje przedstawić Szwajcara jako osobę skromną, autentyczną...najlepszą na świecie. Robi to w sposób strasznie nieudolny. Przykłady? "Federer żyje jak każdy inny człowiek"-na spotkanie przylatuje helikopterem, aby ominąć korki oraz ma bazę w Dubaju. "Federer jest zawsze otwarty dla innych", tenisistka czekała na niego po meczu, a ten jej odburknął, że w tych czasach nie robi się selfie. Jego żona Mirka wspomina "Najpierw on i tenis, a po tenisie będę ja".

Ogromna ilość hipokryzji i brak bazowania na faktach. Gdybym skorzystał z Wikipedii, tyle samo dowiedziałbym się nowego, co z książki.

Bardzo poprawna biografia Federera, aczkolwiek napisana zupełnie bez polotu. Uporządkowana, podzielona na różne etapy życia szwajcarskiego tenisisty, solidna i pełna statystyk. Czyta się szybko i chyba równie szybko zapomina.

Co z tego, że w toku lektury wpadnie kilka ciekawych informacji i zdobędzie się nieco wiedzy, skoro trzeba się męczyć z bezwstydną i pozbawioną polotu hagiografią, asystować swoim drogocennym czasem przy budowie spiżowego pomnika człowieka i sportowca idealnego?

Moim zdaniem ksiazka jest napisana w sposób chaotyczny. Brakuje chronologii i usystematyzowania treści, aby móc płynnie zapoznać się z biografią niesamowitego człowieka, jakim bez wątpienia jest Roger Federer.

Biografie czytam dlatego żeby czerpać siłę i motywację od tych Wielkich. Nie żebym chciała osiągnąć sukces w tenisie , w tym przypadku, ale żeby stać się lepszym człowiekiem i zrozumieć świat...
Co do samej książki nie mam większych zastrzeżeń ponieważ jest bardzo merytoryczna.
Wydaniu polskiemu brakuje tłumaczenia z j.angielskiego istotnych, moim zdaniem, zwrotów i zdań.

Ciężko się czyta tą książkę. Wychwalanie Rogera w każdym aspekcie, jakby był dosłownie wszechmogącym bogiem. Przydałoby się trochę więcej obiektywizmu, a nie bardzo silnej subiektywnej narracji.

• Sport
  • Tenis