Amerykańska rewolucja seksualna

Okładka książki Amerykańska rewolucja seksualna Pitirim Sorokin
Okładka książki Amerykańska rewolucja seksualna
Pitirim Sorokin Wydawnictwo: Wektory Seria: Klasyka myśli zachodniej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Klasyka myśli zachodniej
The American Sex Revolution
Wektory
2020-01-01
2020-01-01
Marcin Masny
rewolucja seksualna XX wiek USA Stany Zjednoczone Ameryka historia XX wieku socjologia

Dosłownie prorocza publikacja z lat 50 tych. Sorokin trafnie diagnozuje problemy i póżniejsze skutki wynikajace z podanych tez zawartych w książce. Ciężko nie przyznać mu racji patrząc na ostatnie 20 lat przemian społecznych np. ciągłej seksualizacji każdego aspektu i dziedziny życia, wypaczenia wartości, zasad i moralności. Tzw odwrotność zachowań - Tak upadała każda cywilizacja wcześniej tak też upadnie cywilizacja zachodnia - Schemat nie zmienia się od wieków. Chciałbym być także takim optymistą jak autor (ostatni rozdział) który sądzi że można jeszcze uniknąć katastrofy, wracając do tradycji. Wiara czyni cuda nieprawdaż?;) Polecam gorąco.

Od IV rozdziału jest pełna wielu trafnych uwag i spostrzeżeń. Nie dla ludzi, którzy czytając o pewnych zjawiskach, myślą z oburzeniem, że: "nie no nie wszyscy", "nie będzie mi stary facet gadał co mam robić", czy "przecież ja żyję inaczej, więc to tak nie wygląda". Traktowanie o fenomenach zawsze wiąże się albo z wyciąganiem średniej, albo generalizacją za pomocą opisów. Wniosek 1: nie dla ,,nadwrażliwych".
,,Minusem" i ewentualnym ,,skandalem", który wywołuje ta pozycja jest to, że jest cieniutka i zbiera w sobie prawie same wnioski badań wcześniej już przeprowadzonych. Skutkiem może być uczucie mokrego prysznica i polekturowa refleksja o autorze, jako o ,,oderwanym od rzeczywistości' starcze''. Nie mniej, jak sobie rozłożymy tę treść na czynniki pierwsze, przypiszemy ją do czasów dawnych i współczesnych- zobaczymy ,,co działo się z gotowaną żabą" na przestrzeni lat, oraz zgłębimy się w tło filantropów, którym najbardziej na świecie zależy na ,,daniu ludziom przyjemności"- to wiele rzeczy nagle nabiera pewnego sensu. Konieczne jest też poznanie tematu od strony politycznej. Wniosek 2: świat ociekający seksem tylko dla indywidualistów, o przynajmniej minimalnym fundamencie moralnym ze spiżu.

Za „reklamę” służy fakt, że wydało to wydawnictwo Wektory (w publikacjach np. "Spisek przeciwko Iranowi, czyli jak USA niszczą wolne państwo"; "Archiwa masonerii francuskiej"; "Niemcy jako Mekka – cicha islamizacja Europy"; "Żydzi i narodziny kapitalizmu"; "Roosevelt – człowiek Wall Street"; "Światowa rewolucja iluminatów"; "Spotwarzona przeszłość, czyli o żydowskich zbrodniarzach wojennych"). Można by było te tytuły cytować do woli, każdy jest w pewien sposób interesujący. W każdym razie spodziewałem się wyważonej, socjologicznej krytyki rewolucji seksualnej (być może trochę w stylu Z. Baumana czy M. Houellebecqa, których bardzo cenię),ale dostałem coś w rodzaju bredzeń podstarzałego impotenta. W każdym razie dość totalitarna w swojej wymowie promocja tradycjonalistycznego podejścia do seksu (tylko po ślubie),z której trudno wyłowić nawet jakąś interesującą myśl. Wszystko okraszone dość dowolnymi i dziwacznymi argumentami (porównanie długości życia królów i mnichów),promującymi katastroficzną wizję (rozwiązłość prowadzi do upadku cywilizacji, tak np. stało się z cywilizacją rzymską i grecką); w lekturze przeszkadzało też nagromadzenie zdań ocennych (np. błoto, szlam itd.). Wielkie rozczarowanie.

Książka, mam wrażenie, oparta została na założeniu, że demoralizacja społeczeństw pod względem seksualności jest jedynym czynnikiem, powodującym ich rozpad, a jakiekolwiek odchyły od normalności, postrzeganej przez autora jako bardzo restrykcyjny stan, w którym nikt o seksie nie mówi, a już na pewno nie przed ślubem, są niedopuszczalne.

Być może to wszystko prawda, ale co to za społeczeństwo, w którym każdy musi udawać przed innymi, a często przed samym sobą kogoś, kim nie jest. Człowiek lubi seks i ten nigdy mu się nie znudzi, więc wykorzystywanie go do prowadzenia kampanii reklamowych jest czymś naturalnym. Jeśli społeczeństwo aprobuje jakieś zachowania, to należy uznać, że takie właśnie jest, a nie, że opcja popierana przez większość jest czymś nienormalnym. Najwyżej, tak jak p. Sorokin, ktoś oceni i skrytykuje nas w przyszłośći.

I jeszcze kwestia budowy książki - wątki są tutaj wielokrotnie powtarzane, to samo zjawisko jest opisywane kilka razy. Brnąc przez kolejne rozdziały, miałem wrażenie, że umieściłem zakładkę o kilkadziesiąt stron wcześniej.

Być może to wszystko prawda, ale co...

2020

Amerykańska rewolucja seksualna lub jak kto woli rewolucja obyczajowa, dla wielu osób automatycznie kojarzy się z latami z 60-tymi i 70-tymi. Czyli okresem świetności ruchu hipisowskiego, który był mocno otwarty na przeróżne przyjemności (nie tylko cielesne). Pewne mocno widoczne „zmiany” w tym aspekcie życia zaczęły się jednak już pojawiać w USA początkiem XX wieku. Największe socjologiczne zmiany nastąpiły jednak w latach 50-tych, kształtując w pewien sposób całą przyszłość.

Autorem recenzowanej książki, która ukazała się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Wektory w cyklu „Klasyka Myśli Zachodniej”, jest ceniony (chociaż w naszym kraju prawie w ogóle nieznany) amerykański socjolog pochodzenia rosyjskiego – Pitirim Sorokin. Człowiek który doświadczył znaczenia „rewolucji” na swojej własnej skórze, spędzając długie miesiące w więzieniu, a następnie emigrując w z kraju w poszukiwaniu nowego miejsca do życia. Czy może być więc lepszy autor publikacji tego typu?

Jako naukowiec i osoba doświadczająca negatywnych skutków rewolucji, był on mocno wyczulony na pewne jej aspekty. Osiedlając się w Ameryce, bardzo szybko zauważył, że również w tym kraju „szczęśliwości i demokracji”, podobnie jak w Rosji, następują wyraźne zjawiska zmian w społeczeństwie. W USA owa „rewolucja” przebiegała jednak mniej drastycznie i krwawo, co niestety nie oznaczało niwelowania jej negatywnych skutków. W swoim dziele starał się więc on omówić widziane przez niego zmiany i ich skutki, które miały wpływ na całą przyszłość.

Tematyka książki jest dosyć specyficzna i wywołująca naprawdę liczne skrajne emocje. Jedni z wywodami autora kompletnie nie będą się zgadzać, inni zaś w przynajmniej części przyznają mu rację. Jedno jest pewne, nikt wobec owej książki nie będzie raczej obojętny, jeśli tylko zdecyduje się po nią sięgnąć.

Całą treść abstrahując od poszczególnych rozdziałów, można tutaj podzielić na trzy najważniejsze części.

W pierwszej stara się on ukazać znaczenie rodziny i seksualności jako części miłości małżeńskiej. Dostrzega on pewną rozwiązłość jako potencjalny czynnik rozpadu bliskości dwojga ludzi, co prowadzi do coraz większej liczby rozwodów. Według niego postępująca seksualizacja społeczeństwa przyczynia się do wypaczenia podstawowej komórki społecznej, co prowadzi pośrednio do zmniejszenia dzietności, mogąc tym samym wpływać na przyszłości narodów.

Część druga to poświęcenie miejsca opisowi szeroko pojętej sztuki i kultury, która coraz mocniej przesączona jest treściami „seksualnymi”. Z zamieszczonymi tutaj wnioskami, śmiem przypuszczać, że nie zgodzi się pewna duża część społeczeństwa. O ile nadmiar tego typu treści, rzeczywiście jest nie tylko szkodliwy, co po prostu niesmaczny, to nadmierna pruderyjność w tej sferze również może przynieść mocno negatywne skutku. Ciekawym elementem jest tutaj jego ostrzeżenie przed dalszą ”degeneracją kulturową”, która może przynieść w przyszłości wydźwięk propagandowy (gdyby zobaczył obecną „kulturę”, pewnie momentalnie dostałby zawału).

Cała recenzja na

Sorokin po prostu był geniuszem w zakresie nauk o społeczenstwach. Must Read.

Sorokin po prostu był geniuszem w zakresie nauk o społeczenstwach. Must Read.

• Nauki spoleczne
  • Nie posiadam
  • Polityka/Publicystyka/Teoria/Filozofia
  • Nauki społeczne
  • Polityka, publicystyka i ekonomia

Dodaj cytat z książki Amerykańska rewolucja seksualna