Nie myśl za dużo

Okładka książki Nie myśl za dużo Anne Bogel
Okładka książki Nie myśl za dużo
Anne Bogel Wydawnictwo: Bez Fikcji poradniki
poradniki
Don't Overthink It:
Bez Fikcji
2020-06-10
2020-06-10
2020-03-01
Paulina Rzymanek

Fatalna książka. Autorka ma wielką potrzebę pisania o sobie i zachwycania się swoimi sposobami na nadmierną analizę, w związku z czym w moim odczuciu ta książka to bardziej autoterapia niż poradnik. Kiepskie, powierzchowne rady, spłaszczanie problemu - Bogel nie porusza żadnych głębszych psychologicznych kwestii związanych z tym tematem, przecież dla wielu z nas bardzo ważnym i zawiłym. Zresztą nie ma do tego ŻADNYCH kwalifikacji, i to zdecydowanie w książce czuć.

Można przeczytać, to bardzo mała i krotka książeczka, ale szału nie ma.
Może dlatego, że problemy autorki, te które ona rozpamiętuje i analizuje, jakoś były dla mnie zupełnie obce i abstrakcyjne.

A może dlatego, że nie ma, dla mnie,nic ciekawego w tym jak ktoś całkiem obcy opisuje, na własnych wspaniałych przykładach, jak sobie super poradził w sytuacjach, które zupełnie mnie nie dotyczą.

Można przeczytać, to bardzo mała i krotka książeczka, ale szału nie ma.

Niejednokrotnie łapiemy się na tym, że nadmierne kłęby myśli krążące w głowie przysłaniają nasz drogocenny, uciekający czas.Mimo to analizujemy, drążymy i ciągle się zamartwiamy...I chociaż wiemy, że do niczego to nas nie doprowadzi to i tak pozwalamy by wątpliwości wracały niczym bumerang.
Tak właśnie zaczyna się gonitwa niepotrzebnych rozmyślań, które w konsekwencji tworzą paraliż analityczny, zwany OVERTHINKING.
Dotyczy on głównie tych chwil, gdy intensywnie skupiamy się na czymś co zupełnie nie jest warte takiego skupienia.Jednak jest tak w danym momencie absorbujace, że nie możemy przestać o tym mysleć.I tu pojawia się problem.Ponieważ takie zapętlenie może być dla nas naprawdę groźne i destrukcyjne.Dlatego warto dowiedzieć się więcej o owym paraliżu.Skad się bierze?Jak go poprawnie rozpoznać? I w końcu jak można z nim walczyć?
Anne Bogel w swojej książce "Nie myśl za dużo! " stara się odpowiedzieć na te pytania.Krok po kroku zapoznaje nas z problemem i prowadzi przez kolejne etapy gotowych rozwiązań, które mogą ułatwić życie.
Podaje dobrze opracowany plan działania ale utwierdza nas jednocześnie w przekonaniu, że droga jego wykonania nie należy do najłatwiejszych.Plan jednak jest wykonalny i z wkładem własnej pracy prowadzi do uwolnienia od natręctwa bezużytecznych przemyśleń.

Kochani dopiero po przeczytaniu tej książki zobrazowała mi się powaga problemu jakim jest overthinking.Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad tym jak dalece niszczące może być takie kołowrotkowe napędzanie myśli.Oczywiscie miałam świadomość tego, że takie nawracające analizowanie ma moc osłabiania i wywoływania zmęczenia, gdyż nieraz przekonałam się o tym na własnej skórze... Aczkolwiek nigdy nie traktowałam tych myśli jako coś co mogłoby mi zagrażać...
Dlatego bardzo się cieszę, że pozycja Anne Bogel trafiła w moje ręce.Otworzyła mi oczy na wiele ważnych aspektów związanych z nastawieniem nie tylko do otoczenia ale i do własnej osoby.Autorka pokazała mi co jest naszym faktycznym "wrogiem", jak go rozpoznawać i gdzie szukać pomocy by go pokonać.
Najlepsze jest jednak to, że nie serwuje nam suchych informacji ale okrasza je rzeczywistymi relacjami z życia, oplatając je delikatnie w swoje przemyślenia.Umożliwia nam to zrozumienie przekazu i faktu, że choć w różnym natężeniu to temat dotyczy każdego z nas. Jak również tego, że nasze życie zależy od nas samych i w dużej mierze wpływa na nie, to na czym się skupiamy i jak myślimy.

Książkę polecam każdemu ale przede wszystkim Tym z Was, którzy chcą wyrwać się z tego błędnego koła uciążliwych przemyśleń.

Jest to książka dla osób, które borykają się z ciągłym rozpamiętywaniem, z trudnościami podjęcia decyzji. To jest tak zwany overthinking.

Sięgając po tę książkę nie wiem czemu ale spodziewałam się czegoś zabawniejszego i ciekawszego (może zmyliła mnie okładka?). A odniosłam wrażenie, że w kółko czytam to samo.

Ten poradnik skierowany jest do kobiet bo raczej mężczyźni nie maja takich problemów 😅. Chociaż szczerze mówiąc ja sama nie postrzegam tego jako problem, zdarza mi się rozpamiętywać coś, ale nigdy nie żałuje podjętych wyborów. Skoro już podjęłam taką decyzję to no cóż, będzie co ma być, nie ma co gdybać, a może da się to odkręcić, ja od razu zakładam, że się nie da 😂.

Jeśli mam problem z podjęciem decyzji to nie mam oporów żeby się kogoś poradzić.

Ciekawe były przykłady z życia autorki. To znacznie ułatwia zrozumienie, o co konkretnie chodzi.

Nie uważam tego poradnika za zły, nie, tylko po prostu spodziewałam się czegoś innego, a nie książki, w której autorka pisze, że warto jeść w kółko to samo i w to samo się ubierać, i to niby pomoże nam w przestaniu analizowania 🤔. No nie.. to nie dla mnie.

Tak więc uważam, że książka zupełnie nie spełniła moich oczekiwań. Ale widziałam bardzo wiele pozytywnych opinii, więc jeśli borykacie się z problem analizowania wszystkiego to może warto spróbować, może właśnie Wam podsunie kilka pomysłów jak sobie z tym poradzić.

Ten poradnik skierowany jest do kobiet bo raczej mężczyźni...

"Nie myśl za dużo!" to świetne przypomnienie, że przemyślenia są stratą czasu i energii, i że stopniowo powoduje spustoszenie w nas i naszym życiu.

Są tu pomocne informacje zarówno dla poważnych, jak i drobnych myślicieli - większość ludzi może identyfikować się z co najmniej jednym zachowaniem opisanym w książce. Książka jest napisana swobodnym językiem, dzięki czemu jej sugestie są łatwe do przyswojenia.

Piszę tę recenzję jako osoba z paraliżującym niepokojem, nawet najdrobniejsze decyzje sprawią, że czuję stres. Przemyślanie jest dla mnie poważnym problemem, więc kiedy usłyszałam, że nowa książka Anne nosi tytuł "Nie myśl za dużo!" miałam wielką nadzieję, że to może mi pomóc.
Anne prowadzi swoich czytelników przez każdy aspekt przemyślenia i robi to z własnymi doświadczeniami w przezwyciężaniu tego, ale wprowadza także rozległe badania na ten temat. Po każdym rozdziale znajduje się strona zeszytu ćwiczeń, aby zastosować zasady w swoim życiu i zastanowić się, w jaki sposób aktywnie podejmujesz decyzje.

Nie możemy zmienić wszystkiego na świecie, ale Anne Bogel podpowiada nam, aby zacząć od tego, na co możemy wpłynąć, robiąc małe kroki w kierunku, w którym chcemy zmierzać.
Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu, kto jest myślicielem - odnowi twoją energię mentalną!

"Zmieniając siebie, zmieniam świat."
Wszyscy przez to przechodzimy - zapętleni w ciągłych wątpliwościach "co, jeśli?". Niezdolni do podjęcia decyzji, sparaliżowani przez strach, że dokonamy złego wyboru. Nikt nie chce żyć, bez przerwy się zamartwiając i nie mogąc zdecydować na konkretne działanie w obawie przed konsekwencjami. Jednak wydaje się, że trudno tego uniknąć, że taka jest nasza natura i nie można tego zmienić. Ale czy na pewno? Anna Borgel przekazuje nam, że jesteśmy w stanie przezwyciężyć negatywne i męczące myśli, pojawiające się w naszych głowach. Możemy zastąpić je pozytywami. W książce znajdziemy gotowe rozwiązania i podpowiedzi, jak to zrobić. Jest to coś więcej niż poradnik, to plan, jak dokonywać odpowiednich wyborów, które sprawiają, że skupimy się wyłącznie na rzeczach mających w życiu znaczenie. Przestaniemy wszystko bez przerwy analizować, a zaczniemy podejmować szybkie decyzje. Publikacja ma bardzo przejrzysty i przemyślany układ - składa się z trzech głównych części (Nastaw się na sukces; Weź sprawy w swoje ręce; Wpuść nieco słońca). Każdy rozdział kończy się podsumowaniem w formie pytań - rodzaj autorefleksji. W książce dowiemy się, czym jest paraliż analityczny, czyli overthinking i jak go zwalczyć. Autorka odnosi się do własnych doświadczeń i przykładów z życia. Opisuje swoje wpadki i sukcesy, a tym samym uświadamia czytelnikowi, że on też takie napotka i ma do nich prawo. Podkreśla, że wyjście ze spirali takiego myślenia jest procesem, który musi potrwać, ale poczynając pewne kroki, da się go przezwyciężyć. Pokazuje, że to, o czym myślimy ma znaczenie. Książka jest świetnym drogowskazem dla osób takich jak ja, tych, które zbyt dużo myślą, które twierdząco odpowiadają sobie na pytania - Czy twoje myśli czasem nie dają ci spać? Czy niekiedy nie możesz przestać analizować tego, co wydarzyło się w przeszłości? Czy czasem marnujesz energię umysłową na sprawy, które nie są tego warte? Wszystkie odpowiedzi na te nurtujące pytania znajdziemy w tej pozycji, która inspiruje do zmian nad sobą i swoim myśleniem. Gorąco polecam.

"Zmieniając siebie, zmieniam świat."

Nie kłamcie, że jest inaczej!

Każdy z nas myśli za dużo. Co więcej, nawet badania dowiodły, że kobiety myślą cały czas, kiedy mężczyźni potrafią się od czasu do czasu wyłączyć. Anne Bogel napisała książkę, która poniekąd jest poradnikiem, poniekąd wspomnieniami tego co przeżyła. Jedno jest pewne „Nie myśl za dużo” to książka, która pomoże nam po prostu zatrzymać się i nie myśleć.

Anne Bogel też kiedyś myślała. Myślała do tego stopnia, że zaczynała czuć się przytłoczona magazynowaniem informacji i myśli w swoim mózgu. Autorka zawzięła się i zaczęła analizować wszystko to, co przechodziło przez jej głowę, aby móc wybrać te wartościowe informacje z tych, które nie mają racji bytu w jej późniejszym życiu. I tak oto powstało „Nie myśl za dużo”, które nawiązuje rozmowę z czytelnikiem i pomaga nam rozgraniczyć wiedzę, którą każdego dnia przyjmujemy do naszej głowy, że się tak wyrażę „gigabajtami”, a która nie zawsze przydaje nam się do dalszego samorozwoju, czy też po prostu do życia.

Ciekawe w „Nie myśl za dużo” jest to, że ta książka wcale nie przypomina poradnika, którym jest. Mamy tutaj rady od autorki, pytania, które nam zadaje i chce odpowiedzi. Pytania te zaczynają wywoływać w nas wahanie, które zazwyczaj odciąga od lektury, ale pomaga przemyśleć wszystko to, co do tej pory siedzi w naszej głowie, a jest zbyteczne.

Bardzo, ale to bardzo podoba mi się, że Anne Bogel nie próbuje zgrywać wszystkowiedzącej w swojej pozycji. Autorka za każdym razem, kiedy chce nam coś wytłumaczyć, przywołuje wydarzenia, które sama przeżyła i które sprawiły, że obudziła się z letargu myślenia, którego do tej pory nie zauważała.
Czy „Nie myśl za dużo” pomogło mi w niemyśleniu?
W sumie to nie, ale co nieco przejrzałam na oczy i teraz staram się nie chomikować informacji, które mi się nie przydadzą.
Momentami czułam, jakby Anne Bogel przeprowadzała ze mną wywiad, albo jakbym była u niej na spowiedzi. Niemniej jednak, wspominam tę książkę, jako naprawdę ciekawie spędzony czas, który polepszył moje użytkowanie mózgu.
Chociaż jak wiadomo i tak nie jesteśmy w stanie wykorzystać go w stu procentach.

„Nie myśl za dużo” to ciekawa pozycja dla osób, które chcą przeczytać coś innego i odpocząć od gatunku, który czytają na co dzień. Co więcej, jest to książka, która zabiera nas w rzadko używane rejony mózgu i skłania do przemyśleń, a przede wszystkim do kasowania nieważnych rzeczy z głowy. Bo przecież, po co mamy pamiętać ostatnią kłótnię? Lepiej pamiętać wspomnienia, które będą dla nas miłe, prawda? A zakupy lepiej sobie zapisać, niż pamiętać i połowy nie kupić.

Nie kłamcie, że jest inaczej!

"Przestań wszystko analizować.Podejmuj szybkie decyzje. I w końcu wyluzuj"

Przede wszystkim polecam książkę przeczytać bo wszystkie takie poradniki są bardzo wartościowe i przydatne. Macie tak, że przed podjęciem decyzji analizujecie wszystko bardzo dokładnie? Pewnie każdy z nas tak ma 🤗ale to jest właśnie nasz największy błąd, ponieważ pojawiają się wtedy w głowie argumenty za i przeciw i to nam bardzo miesza w psychice. Proces decyzyjny trwa a my co chwila myślimy...Zjeść to ciastko czy nie zjeść?Kupić te książkę czy nie?Nasze myślenie nad pewnymi sprawami powinny ograniczyć się do minimum. Problem polega na tym, iż nie zdajemy sobie z tego sprawy a to rujnuje nasz układ nerwowy i przede wszystkim psychikę. Prowadzi to bardzo często do chorób takich jak depresja czy zaburzenia lękowe.
Zjeść to ciastko czy nie zjeść?Kupić te książkę czy nie? Nasze myślenie nad pewnymi sprawami powinny ograniczyć się do minimum.

Autorka w prosty sposób chce nam przekazać jak nie myśleć głównie negatywnie.Chodzi o nastawienie człowieka a wiadomo,że każdy ma inne.Poruszane są tutaj tematy, które dotykają bardzo często nas samych lub naszych bliskich. Znajdziecie w niej bardzo dużo na temat swoich myśli i jak się ich pozbyć ale też proste ćwiczenia jak małymi krokami przestań myśleć za dużo. Podobało mi się zadanie : postanów, że będziesz dla siebie miła a mianowicie kupowanie sobie kwiatków ot tak bo lubię i koniec analizowania czy to wypada? po co ?

Jednym słowem jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki i Zachęcam do przeczytania

"Przestań wszystko analizować.Podejmuj szybkie decyzje. I w końcu wyluzuj"

nie będę ukrywać, że po tę książkę sięgnęłam, ponieważ ciekawa byłam co ona takiego w sobie może mieć. Poradniki tego typu sprzedają się jak ciepłe bułeczki więc gdy pojawiła się możliwość przeczytania i zrecenzowania, musiałam sprawdzić o co tyle szumu.

W tej książeczce z wyluzowanym kotem na okładce Autorka opowiada jak możemy zacząć myśleć "inaczej", czyli mniej negatywnie. Okazuje się, że można zastąpić męczące myśli pozytywami i brnąć przez życie będąc szczęśliwym człowiekiem. No bo, tak szczerze, ile razy macie walkę we własnej głowie, z samym sobą, czy coś zrobić, czy nie, albo jak często przerabiacie miliony scenariuszy i się zastanawiacie jak przebiegnie jakaś sytuacja? Myślicie, że takie gotowe wskazówki mogą pomóc? Według mnie... nie.

Tak, myślę, że są ludzie, którym wystarczy podpowiedzieć jak żyć, co robić, jak podejmować decyzje. Ale całe mnóstwo (tak, ja też) ma odrobinę inne podejście do świata i mimo, iż na co dzień nie zadręczam się problemami, to w stresujących sytuacjach na okrętkę przerabiam to, co zrobiłam źle, co mogłam zrobić inaczej, a nawet liczę całki przez sen. Tak, tak, kiedy jestem przemęczona i do tego mnie coś bardzo stresuje, to mój mózg podświadomie wykorzystuje czas na przygotowanie się właśnie na przykład do egzaminu we śnie. I wiem, że wiele osób tak ma. Jedna pisarka ostatnio zdradziła, że jest na takim etapie pisania powieści, że przeżywa ją również śpiąc. Tak, ten sen jest mniej korzystny, nie wypoczywa organizm dobrze, ale każdy sobie radzi ze stresem i nerwami inaczej. Albo sobie nie radzi... i może dla takich osób ta książka właśnie jest. Żeby spróbowały nieco inaczej podejść dp sprawy, problemu i zaparzyły sobie meliski zamiast strzelać kolejną kawę.

To super kolorowe cudo od Wydawnictwa Bez Fikcji jest nie zbyt potężną objętościowo książeczką, lecz wartą uwagi, bo czasami warto się oderwać od codzienności i zobaczyć, jak inni patrzą na świat. A nóż, widelec, coś podkradniemy z inspiracji i wdrożymy we własnym życiu?

Polecam, chociażby z ciekawości żeby poczytać co radzą inni :) Może faktycznie komuś pomoże skupić się na tych ważnych rzeczach, ustalić priorytety? Sprawdźcie! Ja się przekonałam tylko o tym, że jednak mam pozytywny stosunek do swojego życia, choć w sytuacjach stresowych lubię strzelić gafę.

Dziękuję Wydawnictwu Bez Fikcji za egzemplarz. Uwielbiam na niego zerkać, ma taką pozytywną nutkę na okładce, że człowiek się od razu uśmiecha!

Świetna książka. Mi ona bardzo pomogła wygrzebać się z beznadziei i codziennej szarówki

• Chcę przeczytać, nie posiadam
  • Egz. recenzyjny
  • Chciałabym mieć
  • Mój patronat medialny

Dodaj cytat z książki Nie myśl za dużo