Klucz do Tolkiena

Wydawnictwo: Muza
9788373191457

Klucz do Tolkiena to książka szczegółowo rekonstruująca chronologię wydarzeń przedstawionych w arcydziele J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni, opisująca dzień po dniu działania bohaterów i ukazująca związki między równolegle zachodzącymi wypadkami. W

Anna Kicak | 2018-10-09
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Klucz do Tolkiena to pozycja pomagająca uporządkować chronologicznie wszystkie fakty, które mają miejsce we Władcy Pierścieni. Dzieło Tolkiena jest na tyle rozbudowane i opasłe, że nietrudno o zgubienie się co, kto, gdzie i kiedy. I wtedy ta książka przychodzi z pomocą. Ba!, rozbudowuje wiele rzeczy o informacje z Listów czy innych opracowań dotyczących twórczości Władcy…. Razem z chronologią, wyjaśnieniem działania kalendarza Shire'u czy rozpisaniem dokładnie faz księżyca w danym dniu, dostajemy także wiele informacji biograficznych, które pomagają zrozumieć pewne mechanizmy w książce. Jednak odradzam czytanie przed, czy nawet w trakcie czytania trylogii. Robi to też sam autor.
Myślę, że jest to głównie pozycja dla fanów Śródziemia, którzy chcą rozbudować swoją wiedzę i lepiej zrozumieć świat stworzony przez Tolkiena.

Nazgulica | 2012-06-24

Byłam zaskoczona widząc tą książkę w empiku, oczywiście kupiłam od razu. Zawsze marzyłam o czymś takim i według mnie autor uczynił coś wspaniałego opisując niemalże dzień po dniu przebieg całej przygody związanej z Władcą Pierścieni.
A dodatkowe teksty, przytaczane fragmenty listów i innych pozycji?
Wynoście mnie pod niebiosa! Książka naprawdę bardzo dobra (:

Karol Ebertowski | 2011-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka bardzo pomocna w zrozumieniu działań autora, całej chronologii powieści i zobrazowaniu każdej najmniejszej części fabuły trylogii. Pokazuje cechy bohaterów, które okazały się bardzo ważne w powieści. Co najważniejsze traktuje o rzeczach, które były prawie że w "Władcy..." pominięte tj. ataki z Dol Goldur na Lorien, bitwy w Ereborze i Dale czy dzieje bohaterów po zniszczeniu pierścienia, ich krzyżujące się drogi i niezapomniane przyjaźnie.

Polecam wszystkim entuzjastom Tolkiena, jego powieści i ekranizacji, w celu dokładniejszej analizy arcydzieła.