Zapomniany pamiętnik

Okładka książki Zapomniany pamiętnik
Janusz Muzyczyszyn Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo WasPos
2020-11-10
2020-11-10

Cóż to była za książka i to bardzo emocjonalna,cudowna,świetna porusza trudne tematy matka-córka,historie życia to dwóch kobiet,dorosła córka Aleksandra już zdążyła założyć własną rodzinę,zerwała kontakt i więź,co łączyła ją ze swoją matką.
Bardzo nienawidzi dziewczyna swojej matki.
Po prostu nie mogły znaleźć porozumienia i nie dogadywały się ze sobą.
Jolanta to kobieta,która po wyjściu z depresji jest szczęśliwą osobą,poznała wyjątkowego,przystojnego faceta swą miłość jedyną.
Jedynym zatrutym jabłkiem w tym całym ogniwie tej całej relacji to odnaleziony zostaje stary,zapomniany pamiętnik Jolanty.
Historia przejmująca,życiowa fabuła powieści ciekawa i bardzo dobra,ładunkiem emocji naładowana jest książka,pełna wzruszeń niesamowitych,wspaniałych,wartkie zwroty akcji były,trzymała mnie w niezwykłym napięciu.
Pochłonęłam od razu tę powieść,styl pisarza bardzo dobry,ładny.
Pierwsze spotkanie uważam za udane,świetne.
W powieści są również radości i dramaty,wciąga,porywa i porusza.
Czyta się świetnie.
Z ogromną przyjemnością przeczytałam tą piękną,mądrą lekturę,zapewniła mi miło czas.

Bardzo nienawidzi dziewczyna swojej matki.
Po prostu nie mogły znaleźć porozumienia i nie dogadywały się ze sobą.
Jolanta to...

Bardzo ciekawa powieść. Matka i córka, czyli Jolanta i Ola (Aleksandra). Od wielu lat Ola nie utrzymuje, żadnych kontaktów z matką. Ola uważa, że matka zniszczyła Jej życie (dzieciństwo i młodość). Matka ma już nowego męża i wyszła z depresji. Kobiety mieszkają w tym samym mieście, ale nie utrzymują ze sobą, żadnych kontaktów. Matka boi się kolejnego odrzucenia (słusznego?). Córka nie potrafi przebaczyć. Córka właśnie wychodzi za mąż, więc pojawia się pytanie narzeczonego: Czy zaprosimy Twoją mamę? W tle jest pamiętnik matki kiedyś wygrzebany z szafy i przeczytany przez córkę. Kobiety miały bardzo podobne koleje losu (studia, kiepscy faceci i coś jeszcze).
Zaskakująco ciekawa książka. Bardzo chętnie sięgnę po kolejne książki tego autora. Bardzo utalentowany emeryt. Mądra i wzruszająca powieść.

Miałam spore oczekiwania, co do tej książki. Uwielbiam historie, które bazują na fragmentach pamiętnika, a motyw zapomnianego dziennika zapowiadał się naprawdę obiecująco. Jednak tu troszeczkę się rozczarowałam.

Historia zaczęła się naprawdę ciekawie. Główna bohaterka, Jolanta, otrzymuje kopertę, w której znajduje swój pamiętnik oraz list od córki z informacją, że ta nie chce jej znać. Musicie przyznać, że początek naprawdę interesujący.

Następnie poznajemy losy Jolanty. Wczytujemy się w fragmenty pamiętnika głównej bohaterki, by za chwilę zagłębić się w jej wspomnieniach.

I tak dowiadujemy się kolejnych faktów z życia Jolanty :jak zdała maturę, zaczęła studia, po czym je porzuciła, znalazła pracę i tak dalej... Następnie poznajemy skrawek z życia jej córki – Aleksandry. Dziewczyna znajduje ów pamiętnik i wspomina swoje studia, pierwszą pracę, a nawet to, jak była małą dziewczynką.

Niestety, coś w tej książce poszło nie tak. Pomysł na historię był rewelacyjny, ale realizacja chyba nie do końca była strzałem w dziesiątkę. Na początku było ciekawie. Jednak później, kiedy skończyło się czytać pamiętnik, a zagłębiło się w przeszłość, zawiewało nudą. Zabrakło mi też dat, które pomogłyby w uporządkowaniu faktów. Odniosłam również wrażenie, że na początku wszystkie wydarzenia były poukładane, a później zupełnie się mieszały: raz młodość Jolanty, a za chwilę teraźniejszość Oli, by potem znów cofnąć się o jakieś 3 lata, następnie o kolejne 5 lat, by powrócić do wydarzeń z któregoś tam roku i ponownie do teraźniejszości. I tak, jak pisałam wcześniej, nie jest to oznaczone żadną datą.

Kolejny minus książki, to powtarzające się fragmenty pamiętnika, które chyba zostały zamieszczone po to, by zwiększyć liczbę stron.

Ta książka to historia dwóch kobiet: matki i córki. Miałam wrażenie, że ich losy toczyły się niemal identycznie.

Coś, czego się kompletnie nie spodziewałam po tej książce, to sceny łóżkowe. Jej dużym plusem jest to, że autor opisał je ze smakiem: bardzo subtelnie i delikatnie. Z drugiej miałam wrażenie, że było ich naprawdę dużo, jak na taką pozycję.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora i niestety, nie przypadła mi ona do gustu. Powtórzę się, pomysł był naprawdę świetny, jednak jego realizacja nie wypadła najlepiej.

Jolanta jest kobietą po czterdziestce Pewnego dnia dostaje list od córki z zaproszeniem na ślub oraz dołączony jest pamiętnik z młodzieńczych lat.

Kobieta nie ma dobrych kontaktów z córką. Myślała, że kiedy przeczyta treść pamiętnika to zrozumie zachowanie matki. Niestety tak bardzo się myliła.

Co wydarzyło się w przeszłości Jolu, że córka ją znienawidziła? Czy uda im się odbudować relacje?

Historia przedstawiona w powieści nie należy do łatwych. Pomimo tego, że poruszane są trudne tematy to czyta się ją z lekkością.

Ola również nie miała łatwego życia. Kiedy do rąk Joli trafił pamiętnik to kobieta zagłębia się w swoją przeszłość i przeżywa wszystko raz jescze. Doświadczenia, które ma za sobą nie były kolorowe, jedynie od zawsze wisiały nad nią czarne chmury.

Dzięki zapiska w pamiętniku MY czytelnicy dowiadujemy się dlaczego Ola nie chce utrzymywać kontaktów z mamą.

Jednym z najważniejszych tematów jest depresja. Jola nie chciała dziecka, nie była gotowa. Każdy wmawiał jej, że gdy tylko maluch pojawi się na świecie to je pokocha, było wręcz przeciwnie. Nikt nie rozmawiał z Jolą o jej problemach a kobieta nie rozumiana przez innych dwa razy chciała popełnić samobójstwo.

Pamiętajmy, że jeżeli ktoś sygnalizuje nam, że dzieje się z nim coś złego to nie bagatelizujmy tego. To może skończyć się bardzo źle ☹️.

Polecam Wam bardzo "Zapomniany pamiętnik"

Jola jest kobietą po 40. Niespodziewanie dostała list od córki Oli wraz ze swoim zapomnianym pamiętnikiem. Kobieta nie miała dobrych kontaktów z Olą, a te pogorszyły się po przeczytaniu przez córkę jej pamiętnika. Co takiego kobieta zapisywała w dzienniku, że córka nie chce jej znać?

Janusz Muzyszczyn stworzył historię, która porusza trudne tematy, ale czyta się ją niezwykle lekko i przyjemnie. Obie bohaterki, matka i córka nie miały łatwego życia, przeżyły wiele okropnych sytuacji, a ich losy były niebywale podobne. Kiedy Jola zagłębia się w lekturze swojego pamiętnika, który prowadziła od 16 roku życia wracają wszystkie wspomnienia i dopada ją przeszłość, która nie była kolorowa. Oprócz kartek z dziennika, które w książce zapisane są w formie, krótkich notatek historie kobiety poznajemy również z jej opowieści, którą przedstawia swojemu mężowi. Z każdą przeczytaną stroną czytelnik dowiaduje się co takiego Jola uczyniła, że córka nie chce utrzymywać z nią kontaktu. Poznamy również te wydarzenia z perspektywy jej córki.
Trudne tematy, których możemy się spodziewać w tej książce dotyczą depresji, prób samobójczych, alkoholizmu. Jak już wspomniałam wcześniej te przykre motywy nie wpływają na szybkość i łatwość czytania, dodatkowo styl pisania autora jest raczej prosty i można spędzić napradę przyjemny czas z "Zapomnianym pamiętnikiem", w krórym pojawiają się również szczęśliwe wątki m.in. opowiadające o prawdziwej, szczerej miłości. Z czystym sumieniem mogę polecić książkę.

Pieresza książka przeczytana w tym roku, to "Zapomniany pamiętnik".

Janusz Muzyczyszyn porusza w swojej powieści trudne tematy. Poznajemy Losy Joli, której dorosła córka nie utrzymuje kontaktów z matką. Dziewczyna za chwilę wychodzi za mąż, sama założy rodzinę, ale co takiego wydarzyło się między kobietami, że ich drogi się rozeszły? Tajemnice zdradzi nam pamiętnik, z lat młodości Jolanty. Na jaw wyjdą sekrety, oraz problemy osobiste, które przyczyniły się do obecnej sytuacji.

Muszę przyznać szczerze, że książka nie do końca mi się podobała. Wyczułam historię z dużym potencjałem, ale zdaje mi się potraktowana po łebkach. Niektóre opisy były zbyt długie i niepotrzebne, a te które można było rozwinąć, ciut za krótkie. No cóż🤷‍♀️ takie odniosłam wrażenie podczas czytania. Nie jest to zła książka, bowiem czytałam wiele pozytywnych opinii na jej temat, więc polecam samemu się przekonać i po nią sięgnąć. Mnie akurat nieco rozczarowała. Jest wciagająca, z historią stanu wojennego w tle, co jest dużym plusem , bo zaraz potem przyszłam na świat Ja😁 i fajnie poczytać co działo się w Polsce w tamtym okresie. Problematyka podjęta przez autora też jest ciekawa, ale czygoś mi w tej fabule zabrakło...

Było to moje pierwsze spotkanie z autorem @janusz48m . Życzę dalszych sukcesów i dziękuję za możliwości przeczytania wydawnictwu @waspos

P.s ta okładka jest po prostu śliczna❤

Pieresza książka przeczytana w tym roku, to "Zapomniany pamiętnik".

Jola od jakiegoś czasu nie ma kontaktu z własną córką, dlatego list z zaproszeniem na jej ślub jest dla niej niespodzianką. Tym bardziej że w kopercie znajduje pamiętnik, który kiedyś pisała.
Pamiętnik przywołuje wspomnienia, te dobre i te złe. Niestety staje się również powodem tego, że jej córka Ola, nie chce mieć z nią nic wspólnego. Co takiego działo się w życiu Jolanty? Jakie zdarzenia sprawiły, że jej córka nie chce jej znać? Czy dawne błędy da się naprawić? Czy kobiety mają szansę na pojednanie się?...
Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/01/wydawnictwo-waspos-ksiazka-pt.html

Nie znałam wcześniej twórczości Janusza Muzyczyszyna,a ma już ich kilka na swoim koncie. „Zapomniany pamiętnik” zaciekawił mnie opisem, dlatego chętnie sięgnęłam po tę powieść. Zastanawiałam się cały czas co było zawarte w tytułowym pamiętniku pisanym przez matkę, że córka zerwała z nią całkowicie kontakt.
Autor wprowadził narracje z perspektywy Joli oraz córki Oli, przedstawił również wpisy z pamiętnika Jolanty, które sięgają roku 1980. Wiele zdarzeń jest powtarzanych w tekście albo jako kartka z pamiętnika, albo jako wspomnienia Jolanty.
Jolę poznajemy w chwili, kiedy otrzymuje zaproszenie na ślub córki Oli i Bartka, z którą nie miała kontaktu już od kilku lat, wraz z jej dołączonym pamiętnikiem z młodości. Kobieta zaczyna czytać i wspominać swoje dawne zapiski, przedstawia je swojemu drugiemu mężowi Jakubowi. Historia jej młodości np. próba gwałtu i następne zdarzenia wpływają na późniejsze losy jej i jej męża Grześka i córki Oli.
Powieść jest bardzo realistyczna, ma istotne przesłanie. Autor porusza bardzo ważny temat, myślę, że w latach osiemdziesiątym nie było takiej ogólniej świadomości dotyczącej tego problemu. Przypadłość ta może dotyczyć każdego w różnym wieku i statucie społecznym, nie leczona tylko się pogłębia. Książka „zmusza” do refleksji.
Ola znając treść pozostawionego w mieszkaniu pamiętnika, odsunęła się od matki, zerwała z nią kontakt, pomimo, że na rozprawie rozwodowej orzeczono, że opiekę przejmuje matka. Niestety późniejsze zdarzenia próby samobójcze, wypadek Joli, sprawiają, że córka kategorycznie odcięła się od rodzicielki.
Czy Jola i Ola naprawią swoje relacje ? Czy Jola pozna swoją jedyną wnuczkę Hanię ? Co takiego było w pamiętniku, że rozłączyło kobiety na wiele lat ?
Polecam każdemu, powieść napisane bardzo lekkim i przejrzystym językiem.

Autor wprowadził narracje z perspektywy Joli oraz córki Oli,...

Powieść “Zapomniany pamiętnik” opowiada historię dwóch kobiet Jolanty i Oli, czyli matki i córki, które z jakiegoś powodu od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. A jaki jest ten powód? Tego dowiadujemy się z czasem, kiedy to Jola, dzięki swojemu staremu pamiętnikowi, otrzymanemu od córki wraz z informacją o ślubie, powraca wspomnieniami do przeszłości. Czy uda im się naprawić swoją relację czy jest to jednak niemożliwe?

Przyznam szczerze, że mam pewien problem z tą książką. Niby historia jest dobra, porusza ważne kwestie i problemy, język jest przystępny, a całość czyta się bardzo lekko i szybko. Jednak niestety, mnie ta powieść nie porwała. Pomimo tego, że dzieje się w niej sporo, to mimo wszystko czegoś mi zabrakło. W pewnym momencie się pogubiłam, ponieważ ciągle pamiętnik był w posiadaniu matki, a po pewnym czasie, kiedy opisywane były losy Oli, nagle pamiętnik znajdował się u córki. Trochę mnie to zmyliło, ale to dlatego, że bardzo lubię w książkach chronologię wydarzeń.

Nie mniej jednak, powieść jest bardzo estetyczna. Ma ładną okładkę i świetny tytuł oddający fabułę. Wnętrze książki również przyciąga wzrok. Przede wszystkim podobało mi się, jak wyglądały tam listy, ponieważ miały piękną czcionkę.

Jak wspomniałam wcześniej, mnie ta powieść nie porwała, co absolutnie nie oznacza, że książka jest zła i ją odradzam. Wręcz przeciwnie, polecam Wam ją, abyście się sami przekonali, co o niej myślicie. I mam nadzieję, że Wam przypadnie bardziej do gustu.

Do sięgnięcia "Zapomnianego pamiętnika" Janusza Muzyczyszyna skusiła mnie ciekawość nowej historii wykreowanej przez autora, którego dwie wcześniejsze publikacje czytałam oraz tytuł sugerujący intrygującą opowieść. A to dopełnione zostało opisem zaostrzającym mój apetyt. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa WasPos zyskałam możliwość przeczytania i zrecenzowania najnowszej powieść Pana Janusza, za co ogromnie dziękuję.

***

"Zapomniany pamiętnik" przedstawia losy dwóch kobiet - matki i córki. Kobiety od lat nie otrzymują ze sobą żadnego kontaktu. Przynajmniej do czasu, gdy do Jolanty przychodzi przesyłka od córki. Paczka zawiera dawno zapomniany pamiętnik oraz krótki, acz emocjonalny liścik.

Tak naprawdę sam opis choć bez wątpienia zaciekawia (mnie zaciekawił ogromnie) to jednak o samych wydarzeniach, które poznajemy czytając, mówi niewiele. Nic też nie wiemy o głównych bohaterkach, dopiero lektura pozwala nam na bliższe przyjrzenie się ich charakterom i chciałoby się powiedzieć wzajemnym relacjom, ale prawdę mówiąc tych relacji pokazanych jest niewiele (a przynajmniej ja odczuwam spory niedosyt - ale o tym troszkę dalej).

***

Przeczytanie książki nie zajęło mi dużo czasu, raptem jedno przedpołudnie (o ile dobrze pamiętam). Zdecydowanie sprawia to prosty język jakim jest opowiedziana historia, a także chęć poznania przyczyn braku kontaktu pomiędzy Jolantą i jej córką Aleksandrą.

Możemy także poczytać fragmenty tytułowego pamiętnika, poznać bliżej młodą, dopiero wkraczającą w dorosłość Jolę. Z pewnością nie jest to dziewczyna, która chce szybko wyjść za mąż, urodzić dzieci i oddać się zajęciom domowym. Nic z tych rzeczy. Jola chce studiować, bawić się (co niekoniecznie idzie w parze z uczeniem się, a raczej odwrotnie: uczenie się nie idzie w parze z zabawą), poznawać ludzi i czerpać z życia garściami. Obserwujemy jej pierwsze nieśmiałe fizyczne zbliżenia, towarzyszymy w dość bolesnych doświadczeniach z mężczyznami, widzimy jak kształtuje się charakter Joli, jej oczekiwania i plany na przyszłość. Na przykładzie przyjaciółek Joli autor pokazał różne drogi, którymi mogły pójść kobiety, a także ich różnorodne charaktery.

Tło historyczne również zostało należycie zachowane. Lata 80-te XX wieku to czas ogromnych przemian w Polsce, które i na życie Joli miały pewien wpływ.

Lubię czytać pamiętniki, nawet jeśli są fikcyjne. Jednakże bywały takie fragmenty, które mogły być zostawione albo w formie wspomnienia Joli, albo właśnie wpisu w pamiętniku. Niekoniecznie w obu tych formach, tym bardziej, że nic to nie wnosiło nowego do fabuły.

***

Czytając miałam wrażenie, że treść (przynajmniej na początku książki) w ogromnej wierze skupia się na doświadczeniach seksualnych i ich rezultatów, włącznie z niechcianą ciążą. I właśnie owa niechciana ciąża jest przyczyną początku nieszczęść Joli.

Poruszone przez autora tematy są ważne i powinno się o nich mówić jak najwięcej, jednakże mam pewne zastrzeżenia co do ich przedstawienia. Nie czuję się w pełni usatysfakcjonowana czytając o depresji w "Zapominanym pamiętniku". Podczas gdy poznajemy przeżycia z młodości Joli, nie poznajemy już jej czarnych myśli, gdy przeżywała najczarniejszy okres w swoim życiu. Nie przeżywamy wraz z bohaterką jej emocji, tylko dostajemy je przefiltrowane. Z kolei to się przekłada na dość ograniczone wyjaśnienie trudnych relacji matki i córki. No ewidentnie zabrakło mi pewnej szczegółowości i emocjonalności w odniesieniu właśnie do tej części powieści.

Ogromnie za to podobało mi się zobrazowanie leczniczej mocy terapii, czy to indywidualnej, czy grupowej, wsparcie osób o podobnych doświadczeniach, bo nie czarujmy się, ale tylko osoba, która przeżywała coś takiego jak my, jest w stanie tak naprawdę nas zrozumieć. Za to wielki ukłon w stronę Pana Janusza. To oczywiście moje zdanie. I tak jak uważam, że terapia przynosi dobre rezultaty (oczywiście wiele zależy od relacji obu stron) tak są osoby, które kompletnie nie wierzą w jej moc. I ok, szanuję to.

Relacja przedstawiona poprzez rozmowy i zachowania Joli i jej aktualnego życiowego partnera Jakuba, choć dla mnie drażniącą, spełnia swoje zadanie - pokazania Joli dojrzałej, po przejściach, pogodzonej ze sobą (co mogła zrobić w kwestii córki to zrobiła i teraz ruch należy do tej drugiej strony), swobodnej i pewnej w związku z Jakubem.

***

Prócz życia Joli poznajemy również częściowo życie jej córki Aleksandry. Dowiadujemy co zaważyło na tym iż związek z matką jest właśnie taki. Tutaj jednak znów się troszkę poczepiam, bo jednak było ujawnienia tych relacji zbyt mało, zbyt pobieżnie. Podoba mi się budowa charakterologiczna Oli. Jej upór, jej głęboko zakorzeniony żal do matki, brak poczucia jej miłości i to wszystko co niesie w późniejszym życiu młody człowiek, który musiał borykać się z depresją rodzica.

Temat, który autor musnął na sam koniec to relacja babcia-wnuczka w obliczu konfliktu matki i córki. Temat ważny, nierozerwalnie związany przy zaistniałych wydarzeniach.

Nie polubiłam Oli, przyznaję. Mam dla niej wiele współczucia i rozumiem jej odczucia, ale jej zaciętość, jej brak otwartości (ja nie mówię od razu o padaniu matce w ramiona, wybaczaniu i tym podobnych sprawach, bo to zwyczajnie nie dzieje się tak po prostu z dnia na dzień) był dla mnie barierą nie do pokonania. Zdecydowanie Ola jest bohaterką, przed którą dopiero wielka zmiana, która do tej zmiany musi dojrzeć, albo musi zadziać się coś takiego co ją do niej zmusi, co pomoże dostrzec, że zmiana musi nastąpić.

***

"Zapomniany pamiętnik" Janusza Muzyczyszyna choć napisany prostym, poprawnym językiem zawiera w sobie niezwykłą historię, która oddziałuje na emocje czytelnika i to właśnie owo oddziaływanie jest zdecydowaną zaletą tej powieści. Poruszane przez autora tematy, m.in.: relacja matka-córka, depresja i jej następstwa, moc terapii, nieświadome powielanie historii są ciągle aktualne.

A zakończenie... Byłam go ogromnie ciekawa i nie ukrywam, że z jednej strony było pewnym zaskoczeniem, ale z drugiej idealnie uzupełnia całość.

Jeżeli szukacie powieści pełnej emocji i trudnych tematów, zachęcam Was do sięgnięcia po najnowszą powieść Janusza Muzyczyszyna.

Janusz Muzyczyszyn Zapomniany pamiętnik Zobacz więcej