Advertisement
rozwińzwiń

Grzybownik

Okładka książki Grzybownik Ewa Furtak, Justyn Kołek
Okładka książki Grzybownik
Ewa FurtakJustyn Kołek Wydawnictwo: Pascal poradniki
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Pascal
Data wydania:
2019-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-08-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381035033
Tagi:
grzyby
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
401
401

Na półkach: ,

Po spotkaniu z Justynem Kołkiem, będąc kompletnie zielony w grzybobraniu i wszystkich pokrewnych tematach, kupiłem jego „Grzybownik”. Był to strzał w dziesiątkę.

Przede wszystkim jednak trzeba opowiedzieć o zawartości książki. Nie jest to typowy atlas grzybów pod chyba każdym względem. Całość można podzielić na trzy części.

Wstęp stanowi krótka zachęta do grzybobrania, kilka uwag o Mickiewiczu (co zawsze zdobywa moje serduszko jako polonisty),przybliżenie naukowego słownictwa i nazw regionalnych (m.in. czym jest falbanka, noga czy karteczki) oraz przede wszystkim rozprawienie się z najbardziej popularnymi mitami na temat grzybów.

W dalszej części książki mamy atlas. Nie przedstawia on wszystkich grzybów w Polsce, ale te najbardziej popularne już tak. Co ważne, opis grzybów odsyła nas do innych gatunków i podpowiada, jak je od siebie odróżnić, jak dane grzyby nazywają się w różnych regionach czy jakie są ich właściwości kulinarne. Poza tym łopatologicznie odróżnione są od siebie gatunki trujące, lekko trujące, niejadalne i jadalne. Inaczej mówiąc: to atlas dla tych, którzy o grzybach nie mają zielonego pojęcia i chcą zacząć z nimi swoją przygodę. Tutaj znajdą wszystkie potrzebne informacje!

Zakończenie stanowi rozdział o samodzielnej uprawie grzybów i... tu już całość wypada gorzej. Ilość zdjęć spadła, a na pewno by się tu przydały. Poza tym autorzy nie omawiają tematu na tyle szczegółowo, by faktycznie ktoś mógł po lekturze tego poradnika sam poradzić sobie z taką uprawą. Z innych, mniej pozytywnych uwag, mogę wymienić niekiedy niezbyt jasne słownictwo autorów (styl uciekający bardziej w stronę infantylizacji niż naukowości) i zdjęcia zamieszczane nie zawsze tam, gdzie wydają się najbardziej potrzebne.

Podsumowując, to świetna pozycja dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z grzybami. Bardzo polecam.

Po spotkaniu z Justynem Kołkiem, będąc kompletnie zielony w grzybobraniu i wszystkich pokrewnych tematach, kupiłem jego „Grzybownik”. Był to strzał w dziesiątkę.

Przede wszystkim jednak trzeba opowiedzieć o zawartości książki. Nie jest to typowy atlas grzybów pod chyba każdym względem. Całość można podzielić na trzy części.

Wstęp stanowi krótka zachęta do grzybobrania,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1739
612

Na półkach: , , , , , ,

Jako wielka grzyboentuzjatka z ogromną ochotą sięgnęłam po stosunkowo świeżo wydaną pozycję jaką jest „Grzybownik”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Pascal. To z jednej strony poradnik, z drugiej przewodnik po najpopularniejszych gatunkach grzybów z dołączoną mapą Polski, gdzie zaznaczono najbardziej grzybowe miejsca w kraju. Lektura okazała się całkiem przyjemna, choć do pełni zadowolenia nieco mi zabrakło.

Przede wszystkim książka jest mieszanką wielu różnych rzeczy. Jest w niej część poradnikowa, zawierająca ogólne wskazówki dotyczące sukcesów na grzybobraniu. Jest fragment poświęcony biologii grzybów, w którym podkreślono te ich aspekty, które mają znaczenie przy wyprawach po okazy. Jest niewielki fragment zawierający kilka prostych przepisów kulinarnych z pomysłami jak wykorzystać zbiory. Znajdziemy tu również część atlasową, która stanowi nieco ponad połowę książki a zawierającą jedynie około setki gatunków spotykanych u nas w kraju.

Jeśli chodzi o pierwszą, nieatlasową część książki to sporą niedogodnością jest w niej brak podpisów do załączonych zdjęć. Tym bardziej, że znajdziemy ich tam mnóstwo, są to fotografie całych koszy z mieszaną gatunkowo zawartością, ale też pojedynczych okazów i gatunków. Jakości zdjęć nie sposób zbyt wiele zarzucić, jednak brak podpisów jest już znacznie większym mankamentem, niespodziewanym wręcz brakiem. Załączona mapka jest raczej ciekawostką, wymieniono na niej około pięćdziesięciu lokalizacji znanych z „grzybowych” lasów. Nie wiem, czy to kwestia każdego egzemplarza, ale w moim irytującym było, że po pierwsze mapa jest na trwałe wklejona w książkę (dość nieestetycznie zresztą),po drugie jest wklejona do góry nogami.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja z częścią atlasową, tu zdjęcia są właściwie opisane i każdy gatunek ma jedną fotografię z natury. Wyjątkowo więcej zdjęć ma muchomor zielonawy z uwagi na to, że jest najniebezpieczniejszym grzybem wielkoowocnikowym, jaki możemy spotkać w naszych lasach. Każdy grzyb został oznaczony na podstawie przydatności do spożycia, nie tylko odpowiednim piktogramem, ale i kolorem marginesów strony, tak że od razu mamy jasność czy przedstawiony gatunek nadaje się do jedzenia. Ograniczenie ilości przedstawionych gatunków do mniej więcej setki nie jest złym pomysłem, zwłaszcza, że książka skupia się na tych najczęstszych i najbardziej charakterystycznych, nie zagłębiając się w meandry dokładnego oznaczania zbliżonych wyglądem grzybów. Jest ich jednak mniej więcej o połowę mniej niż w powszechnie dostępnych atlasach grzybów i niektórych gatunków faktycznie brakuje.

Jeśli chodzi o merytoryczną wartość „Grzybownika” to jest całkiem nieźle. Napisana przez grzyboznawcę oraz klasyfikatora grzybów (oba tytuły wymagają zdania odpowiedniego egzaminu) książka budzi zaufanie czytelnika. Znalazłam tu jednak kilka nieścisłości, między innymi dotyczących zastosowania borowika ponurego, czy czernidłaka kołpakowatego. Nie ma ich zbyt wiele, jednak każda taka niedokładność automatycznie powoduje zdystansowanie się do przedstawionej treści.

„Grzybownik” czyta się całkiem nieźle, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że autorka zajmuje się dziennikarstwem. Zwłaszcza w części poradnikowej znać całkiem lekkie pióro i umiejętność operowania słowem. Część atlasowa, siłą rzeczy skupia się na opisach grzybów, a te są dość schematyczne i nie ma w nich miejsca na lingwistyczną finezję, gdyż mogłaby na tym ucierpieć prostota i rzeczowość jasnego przekazu.

Dla miłośników grzybów, zwłaszcza tych niezbyt zaawansowanych, nie popierających wiedzy praktycznej wiedzą teoretyczną jest to całkiem niezła pozycja. Skupiona na nie zbyt wielkiej ilości gatunków, jakie można znaleźć i zbierać w Polsce nie rozdrabnia się w dokładnym oznaczaniu. Jest to wszak tylko (i aż) przewodnik a nie pełny atlas. Niewielki poręczny format sprawia, że spokojnie można zabrać „Grzybownik” ze sobą do lasu i warto się w niego zaopatrzyć przed kolejnym grzybobraniem.

Jako wielka grzyboentuzjatka z ogromną ochotą sięgnęłam po stosunkowo świeżo wydaną pozycję jaką jest „Grzybownik”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Pascal. To z jednej strony poradnik, z drugiej przewodnik po najpopularniejszych gatunkach grzybów z dołączoną mapą Polski, gdzie zaznaczono najbardziej grzybowe miejsca w kraju. Lektura okazała się całkiem przyjemna, choć...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    3
  • Typ B: Gatunek: Przyrodnicza
    1
  • Recenzentki
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Zopiniowane
    1
  • GRZYBY
    1
  • Przyroda
    1
  • Grzyby
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Grzybownik


Podobne książki

Przeczytaj także