Pershing. Król życia

reportaż
Crimeshop
2020-01-15
2020-01-15

Dla osób interesujących się tematyką polskiej mafii lat 90 jest świetna. Niestety spora część książki zawarta jest w wywiadzie na yt.

Książka napisana prostym językiem. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Odpowiednia dla osób zainteresowanych historią mafii w Polsce lub po prostu dla osób chcących poznać legendy polskiego połswiatka z lat 90.

Książka jest tak naprawdę kopią filmu dokumentalnego, więc po jego obejrzeniu czyta się te same wypowiedzi i anegdoty. To nieco osłabia jej odbiór, a przecież rozmowy z Florkiem czy Krzysztofem Jackowskim były naprawdę ciekawe. Poruszono wiele interesujących kwestii, obalono kilka mitów.
Czyta się szybko, napisana jest prostym, przystępnym językiem.

Czyta się szybko, napisana jest prostym, przystępnym językiem.

Widać, że autorzy wzięli sobie do serca rady po pierwszym wydaniu, gdyż w "dwójce" zniknęły wszelkie niedoskonałości. Korekta, redakcja, oprawa graficzna na najwyższym poziomie. Do tego 20 nowych zdjęć. Szkoda, że nie ma więcej nowych rozdziałów, bo treścią pokrywa się z pierwszą częścią.

Mafia i jej porachunki nigdy mnie jakoś nie interesowały, szczególnie te w Polsce. Książka pt. Pershing Król życia trafiła do mnie przypadkiem i pomyślałam, że w sumie, czemu nie. Miałam nadzieję, że może dowiem się z niej czegoś ciekawego i temat mnie zainteresuje. Niestety nie udało się to, chociaż Andrzej Kolikowski, zwany Pershingiem był ciekawą postacią.

Książka napisana przez Czerwińskiego i Szatkowskiego nie bardzo nadaje się do tego, żeby zainteresować się zjawiskiem polskiej mafii. Właściwie wręcz przeciwnie, zwięźle pokazuje, że słowo “mafia” było w wielu przypadkach używane na wyrost. To byli w większości pospolici bandyci, którzy poczuli bezkarność w latach po upadku PRL. W Polsce panował wtedy chaos, który sprzyjał bandyterce.

👑 Szeptana biografia

Jedną z takich osób żądnych przygód i szybkich pieniędzy był właśnie Kolikowski, zwany Pershingiem. Autorzy tego reportażu, bo to nie jest typowa biografia, próbują zebrać informacje od osób, które z nim przebywały, w związku z czym książka Pershing Król życia składa się głównie z fragmentów wywiadów przerywanych detalami od autorów.

Z tych puzzli dowiadujemy się, że Kolikowski był nieco inny niż większość ówczesnych bandziorów. Był gościem z pewną klasą i na poziomie. Dbał o swoich ludzi, umiał utrzymywać dobre relacje, był dobrym organizatorem i miał jakieś dalekosiężne plany, które miały opierać się nie tylko na przestępstwach.

👑 Mitologia mafii polskiej

Pershing został okrzyknięty szefem mafii pruszkowskiej, natomiast wedle autorów książki, taka organizacja właściwie nie istniała. Prasa wyolbrzymiła temat na potrzeby spragnionych sensacji czytelników brukowców i widzów popularnych programów TV. Temat był nośny, więc media wykorzystywały go aż do przesady, tworząc wręcz całą mitologię polskiej mafii, która jest głównie wymyślona i nijak się ma do rzeczywistości.

Choć sama tematyka jest ciekawa, to niestety jak na mój gust, formuła tej książki jest za bardzo chaotyczna. Autorzy chyba chcieli opisać wszystko od początku, ale tak zagmatwali, że trudno zorientować się co, kto i dlaczego. Fragmenty wywiadów przeplatają się z innymi wywiadami i notkami autorów. Wprawdzie chronologia jest mniej więcej zachowana, ale poboczne anegdoty rozbijają spójność, a ich krótkość nie sprzyja wciągnięciu się w temat.

👑 Portret z anegdotek

Trudno powiedzieć, co autorzy chcieli osiągnąć. Biorąc pod uwagę tytuł, czyli Pershing. Król życia, chcieli napisać biografię tego przestępcy. Jednak forma, której użyli, czyli spisanie bardzo luźno powiązanych ze sobą anegdot, nie spełniła tego celu. Otrzymaliśmy po prostu zbiór historyjek, które postać Pershinga opisują tylko mniej więcej i dość płytko.

Czy Pershing był królem życia? Być może. Niestety treść książki Czerwińskiego i Szatkowskiego niespecjalnie to potwierdza.

Książka...

Poprawna pozycja o jednej z najciekawszych postaci polskiego świata przestępczego. Nie wnosi za wiele w stosunku do godzinnego filmu dokumentalnego tych samych autorów. Narracja mało obiektywna, dużo gdybania, powtórzeń, "wybielania" Pershinga i nie brakuje też modnego jechania po Masie (słowo vs. słowo, bez poparcia faktami). Bardzo krótkie rozdziały, często po 1-2 strony. Jest kilka błędów stylistycznych, ale zwalił mnie z nóg taki bubel - "siadali w KONCIE [knajpy]...". Na plus przedruki starych artykułów z gazet i sporo zdjęć, ale mogłyby być kolorowe, szczególnie, że książka jest bardzo droga (w porównaniu do zawartości jaką oferuje) i dostępna praktycznie tylko jako nowa w sklepie autora. Koniec końców pozycja nie wybija się ponad inne tytuły z tego gatunku, ale warto zaliczyć.

Ponad dwadzieścia lat po zamordowaniu Andrzeja Kolikowskiego, ps. Pershing, ukazała się książka biograficzna, która prezentuje go w sposób mocno odmienny od tego, jaki powszechny był w prasie, głównie w latach dziewięćdziesiątych. Czerwiński i Szatkowski rozmawiają z wieloma osobami o Kolikowskim i czasach, w których działał. Głównie jednak są to relacje Andrzeja F. ps. Florek, kierowcy, ochroniarza, dobrego znajomego Pershinga, a także popularnego kiedyś bardzo jasnowidza, Krzysztofa Jackowskiego, który przyjaźnił się z Kolikowskim.

Przez relację dziennikarską przewijają się też takie osoby, jak Jarosław Pieczonka ps. Miami, czy gangster i celebryta ps. Masa. Ostatecznie z książki wynika, że wiele zdarzeń miało odmienny przebieg, niż dotąd opisano, a znane z mediów postacie gangsterów, też nie zawsze odgrywały role, które przypisywali im wówczas dziennikarze.

Zebrane w jedno pismo anegdoty i historie związane z Pershingiem, który sądząc po komentarzach w Internecie wciąż budzi zainteresowanie ludzi, również młodszego pokolenia, który czasów z książki nie mają prawa pamiętać (w tym mnie). Anegdoty są ciekawe i stawiają nowe światło na niektóre wydarzenia, jednak duża część z nich znana jest od dawna, a część została pokazana w filmie tuż przed premierą książki. Mimo wszystko fajnie poczytać te historie i zobaczyć niepublikowane wcześniej zdjęcia.

Większość faktów znana ale to nie zmienia faktu ze książka przyjemna do czytania jeśli ktoś lubi te klimaty.

Bardzo dobra, mocna i zarazem konkretna książka.
Dużo materiałów, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego, a podobno temat wielokrotnie wałkowany i nudny. Nudno nie było.
Niewątpliwym objawieniem tego dokumentu była osoba Florka, co do reszty rozmówców to szału nie było.
Wprawdzie trochę zabrakło, ale jest to pozycja jak najbardziej do polecenia.

Bynajmniej ja doceniam trud i włożoną pracę.

Bardzo dobra, mocna i zarazem konkretna książka.
Wprawdzie trochę zabrakło, ale jest to pozycja jak najbardziej do polecenia.

Bynajmniej ja...

• Chcę kupić