Teatrzyk Zielona Gęś

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
satyra polska, satyra, 20w
satyra
espeja

Inne wydania

Niniejszy tom gromadzi wszystkie scenki Najmniejszego Teatru Świata, jakie zostały wydrukowane w „Przekroju” w latach 1946–1950 (oraz incydentalnie z roku 1953, kiedy to K.I.G. wrócił do swego teatru pisząc „Kaloryfery”. W latach siedemdziesiątych posłużyły one Oldze Lipińskiej jako punkt wyjścia w jej „Kabarecie”, ze wspaniałą kreacją Janusza Gajosa w roli woźnego Tureckiego). Wyjątkiem jest dodany tu „Naród i ustrój”, który nigdy nie doczekał się druku, został bowiem zdjęty przez cenzurę, bo niecenzuralna była pointa: „Ustrój nie odpowiada narodowi”. Rękopis trafił do kosza. Został odtworzony dopiero na początku lat siedemdziesiątych, z nieprzebranych zapasów pamięci Natalii Gałczyńskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 201009

czyli
"Ostrożnie z przekleństwami"

Występują:
Tatunio Mamunia Babunia Dziecina Piorun i Osiołek Porfirion

S c e n a: Ciche, apolityczne ognisko domowe wieczorem.

Babunia:
Jak mi dobrze! (poprawia okulary i w dalszym ciągu ceruje wszystko)

Mamunia:
(patrzy na Tatunia) Nareszcie razem! (plącze ze szczęścia)

Dziecina:
(igra pluszowym karzełkiem) Pauza; cisza: szczęście.

Tatunio:
(nagle) Nie, ja zgniję w tym mieszczańskim domu! Ja mam tego dosyć! Ja jestem stworzony do innych rzeczy! Ja czuję w sobie nieograniczone możliwości! Trzymajcie mnie! (patrząc na Babunię i Dziecinę) Niech to wszystko piorun strzeli!

Piorun:
(strzela i całkowicie likwiduje problem cichego, apolitycznego ogniska domowego wieczorem)

Osiołek Porfiron:
Mój Boże, a już wszystko się tak ślicznie zapowiadało!
K U R T Y N A

Konstanty Ildefons Gałczyński
1947

Nibi | 2010-07-03

tak absurdalne, że aż genialne.

ghaia | 2014-01-04

Nieprzebrane zasoby dobrego humoru, ironii, absurdu i ciętego języka. Kopalnia cytatów i powiedzonek. Można czytać wielokrotnie - a i tak zanosić śmiechem. W repertuarze "Zielonej Gęsi" jest wiele sztuk, więc każdy znajdzie swoje ulubione - ale z wybraniem tylko jednej, tej "najulubieńszej" już chyba byłyby problemy. Bo czyż można nie kochać "Żarłocznej Ewy"? Albo zwierzątek, które każą Noemu się streszczać? Albo żywcem zapeklowanej baronowej?

paprotkowa | 2014-04-13
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Ewenement! :)

marcin | 2014-03-25
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Dziesiątki lat bawią pokolenia Polaków! Inteligentny humor na najwyższym poziomie!

gorzka | 2012-06-12
Przeczytana: czerwiec 2012

"Teatrzyk Zielona Gęś" to wspaniała odskocznia od wszelkiej nudy, prozy życia, uciążliwych obowiązków, złego nastroju, rutyny i monotonii. Krótkie sztuki zawarte w omawianym tomie mogą także okazać się inspirujące, popchnąć do amatorskich prób odegrania co lepszych kąsków, tudzież zadeklamowania fragmentów np. szefowi w pracy głupio dopytującemu się o jakieś durne sprawy. A oto mała próbka "Zielonej gęsi":"Dobry wieczór, upiory. Dajcie mi pić. Życie to kalambur, a kalambur to nonsens o podwójnym znaczeniu. Wobec tego poproszę o podwójną whiskey."
"Mistycyzm to jest, jak ktoś np. musi jechać z Ciechanowa do Warszawy, ale na złość wsiada do pociągu jadącego do Krakowa i ma nadzieję, że przyjdzie Anioł i poprzestawia tory i zwrotnice, i dzwony zadzwonią, i z Nieba spadnie taka wielka pierzyna, która otuli wszystkich leniów i megalomanów."

(Cytaty pochodzą z "Nocy lorda Hamiltona" oraz "Celestyna Księżyca").

Kamasz | 2013-09-06
Przeczytana: 2011 rok

Z książką jest jak z patelnią - można wziąć za rączkę. I nie bawić się w nieudane parafrazy mistrza Ildefonsa, ale zachłysnąć się geniuszem absurdu.

olkademolka | 2012-01-26

Diagnoza: zagżegżółkowana na amen.
Sugerowane leczenie: absurd zielonogęsiowy w monstrualnych dawkach zażywać doocznie kilka razy dziennie.
Rokowania: absurdalne.

Czeremcha88 | 2012-11-11

A do tej książki wracam wciąż i wciąż bez końca. Dla miłośników absurdu pozycja obowiązkowa!

| 2010-04-29

Dorównuje temu tylko Kabaret Potem (z Władysławem Sikorą na czele).