Kobieta z blizną

reportaż
Muza
2019-11-13
2019-11-13

"Kobieta z blizną" to wywiad z Katarzyną Dacyszyn - kobietą, która została oblana kwasem siarkowym przez stalkera. Bardzo przejmująca historia o kobiecie, której życie w ciągu kilku sekund zmieniło się w piekło. Jej siła, determinacja i poczucie humoru w obliczu tragedii pozwoliło jej nie załamać się i przekuć straszny atak w coś pozytywnego. Kasia po wielu przeszczepach i operacjach, dalej walczyła o sprawiedliwość i udało jej się wywalczyć dla swojego oprawcy 25 lat więzienia. Działa również w Fundacji na rzecz stalkingu.

Straszna historia, która jednak daje ogromną siłę osobom walczącym z przeciwnościami losu.

Bardzo ciekawa książka. Pełna wiary w ludzką, (kobiecą) zdolność do przetrwania w niewyobrażalnie trudnej sytuacji życiowej (psychicznie i fizycznie). Autorka przytacza schemat postępowania w przypadku stalkingu na naszym polskim podwórku oraz działanie ośrodków oparzeniowych w Polsce. Na początku wartko się czyta, jest bardzo wciągająca, później wolniej czytałam, doczytałam do końca. Tez jestem osobą, która „pochłania” książki romantyczne i kryminały, a biografie, poradniki czytam miesiącami. Uważam, że warto przeczytać ją, wzrosła moja wiedza o oparzeniach chemicznych (a jestem po medycznych studiach i faktycznie było to bardziej potraktowane po macoszemu jak opisuje pani Kasia) oraz przepisów prawa w Polsce o których miałam znikome pojęcie.

Książka podejmująca temat stalkingu. Jest to reportaż i biografia w jednym. Przerażająca historia na szczęście z pozytywnym zakończeniem.

W jednej chwili może się odmienić życie. Można poznać i docenić jego wartość. Można spojrzeć na świat i siebie w zupełnie inny sposób i dostrzec wartości tam gdzie dotąd nawet nie przyszło nam do głowy spojrzeć.

Stalking, trudny, bagatelizowany temat.
Kto daje innej osobie prawo do decydowania o Tobie? Niewinne wyznania w social mediach kończą się śledzeniem a w efekcie oblanie żrącą substancją.
Siła Katarzyny jest wielka i pozwoliła jej ponownie stanąć na nogi i uwierzyć w siebie.

Stalking, trudny, bagatelizowany temat.

Pamiętam jak media informowały o ataku w łódzkim sądzie, kobieta została oblana kwasem. Później pamiętam jak Katarzyna otrzymała pozytywkę w Dzień Dobry TVN, dziwiłam się, że nikt nie opisał szerzej jej historii. Do czasu :)
Irena A. Stanisławska napisała książkę wraz z Katarzyną Dacyszyn. Książka jest wywiadem, ale czyta się ją tak dobrze, że ma się wrażenie jakby ta rozmowa toczyła się między nami a bohaterką. Myślę, że śmiało można książkę potraktować jak gotowy materiał na film.

Przerażająca historia z dobrym zakończeniem które gwarantuje bezpieczeństwo poszkodowanej ale blizny nie uleczą traumy

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam to szczęście, że udało mi się poznać Kasię osobiście. Tak ciepłej, serdecznej, otwartej i uśmiechniętej osoby ze świecą szukać!
Wszystko zaczęło się od obserwowania jej profilu na Instagramie, gdzie pojawiła się zapowiedź książki. Zrobiłem szybki research na jej temat: kim była przed zdarzeniem i jak samo zajście opisała prasa, a potem zagłębiłem się w lekturze. Dopiero potem poznałem Kasię "in persona"
Książka ro reporterski zapis historii Katarzyny Dacyszyn: początki jej kariery w modzie, plany i marzenia; pojawienie się stalkera, walka Kasi o prywatność, wreszcie brutalny atak i długa rekonwalescencję oraz batalia w sądach o sprawiedliwość.
Książka wstrząsa i to mocno. Wyprowadza z równowagi. Budzi lęk, współczucie, smutek, wściekłość. Całe spektrum emocji! W końcu czytamy opis prawdziwej historii opowiedzianej przez jej ofiarę, która cudem uszła z życiem! Ale historia ta, w całej swej tragedii, ma drugie dno. To optymizm, który się z niej wylewa, bo Kasia jest ogromnie optymistyczną osobą. Nie utraciła wiary w siebie. Nadal zajmuje się modą. Do tego walczy o zmianę prawa w Polsce, pomaga innym ofiarom stalkingu. I wiecznie się uśmiecha.

Książka bardzo ciekawa. Przedstawiona w interesujący sposób. Brak zabarwienia i zbędnego upiększania metaforami dodaje jej powagi. Jednak wydanie pozostawia wiele do życzenia. Nie jestem jakimś mistrzem interpunkcji, ale błędy w książce aż kłuły w oczy.

• E-booki

Irena A. Stanisławska Kobieta z blizną Zobacz więcej