Okładka książki My Life Among the Serial Killers. Inside the Minds of the World's Most Notorious Murderers Harold Goldberg, Helen Morrison
Harold GoldbergHelen Morrison Wydawnictwo: HarperCollins nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
HarperCollins
2005-01-25
2005-01-25

Książka została napisana przez lekarkę psychiatrę która na co dzień zajmuje się ciężkimi przypadkami, seryjnymi mordercami. Po dwudziestu pięciu latach pracy postanowiła autorka postanowiła spisać w książce swoje doświadczenia z pracy, znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego seryjni mordercy zabijają jedną ofiarę za drugą oraz stworzyć profil seryjnego mordercy.
Ksiązka jest dla czytelnika o mocnych nerwach, bowiem autorka opisując poszczególne przykłady seryjnych morderców opisuje również szczegóły zbrodni popełnianych przez nich. Są to jak najbardziej perfidne i wyrafinowane zbrodnie.
Ciekawym spostrzeżeniem wynikającym z pracy autorki jest to iż seryjni mordercy działają na całym świecie, ich występowanie oraz aktywność nie jest ograniczona dla pewnej kultury czy warunków środowiskowych. Dokumenty historyczne świadczą też o tym iż seryjni mordercy działali zawsze, przynajmniej od czasów kiedy istnieją źródła historyczne. Najstarsze źródła historyczne ze starożytności potwierdzają istnienie seryjnych morderców już w dawnych czasach.
Jaki jest profil seryjnego mordercy? Według doświadczenia autorki profil psychologiczny seryjnego mordercy da się wyodrębnić na podstawie kilku podstawowych kryteriów. Seryjny morderca zabija bez motywu, zabija jedną ofiarę po drugiej, nie potrafi się kontrolować, nie jest do końca świadomy iż pozbawia życia drugiego człowieka, innych ludzi traktuje jako obiekty, czy też awatary, potrafi prowadzić też funkcjonować w społeczeństwie. Zachowanie seryjnego mordercy można porównać do casanovy. Casanova w łatwy sposób "zakochuje" się od pierwszego wejrzenia w kimś i zakochuje się stale w coraz to nowej osobie. Seryjny morderca jest w stanie "zakochać się na śmierć" z przypadkową osobą, czuje wielką potrzebę aby pozbawić życia taką osobę. Często są to osoby przypadkowo spotkane na ulicy, w pracy, w sklepie, w parku.
Ciekawostką jest to iż, seryjni mordercy zazwyczaj zostali złapani wtedy kiedy albo uciekła im ofiara, albo sami z własnej woli postanowili wypuścić ofiarę. Co ciekawe, tu nie ma zasady. Okazuje się, że niektórym ofiarom udaje się uniknąć śmierci. Czasem seryjni mordercy poddają się kiedy ofiara stawia opór. W innych przypadkach stawianie oporu przez ofiarę tylko potęguje przemoc, zdarza się, że bierność ofiary, całkowite poddanie powoduje iż seryjny morderca "odpuszcza" i uwalnia ofiarę.
Ciekawostką jest iż, autorka wielokrotnie brała udział w rozprawach karnych w roli biegłego sądowego. Często narażała się rodzinom ofiar, gdyż w swoich opiniach sądowych kontrowersyjnie twierdziła, iż dany oskarżony seryjny morderca nie spełnia kryteriów osoby, która powinna podlegać odpowiedzialności karnej.
Wreszcie autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie skąd się biorą seryjni mordercy. Trochę zaskoczyła mnie teza autorki, ale jest spójna i logiczna, ma sens.
Bardzo ciekawa książka. Autorka wykonała kawał dobrej, fachowej roboty.

Ksiązka jest...