Czy roboty czują ból? 33 filozoficzne łamigłówki

2019-07-29
9788301207380
Marian Leon Kalinowski
filozofia łamigłówki robot

Okładka książki Space 3 Isaac Asimov, Ray Bradbury, David Campton, Peter Cave, Richard Davis, Lee Harding, Brian Moony, Rosemary Timperley, John Wyndham
Space 3 Isaac Asimov, Ray B...
Okładka książki Impulse, 1966-05 Kyril Bonfiglioli, Peter Cave, Judith Merril, Christopher Priest, John Rankine, Keith Roberts
Impulse, 1966-05 Kyril Bonfiglioli, ...

Nie mogłam znaleźć tych 33 łamigłówek. Kilka tylko się trafiło. Dywagacje autora są męczące. Autor zaznaczał, że nie udzieli gotowych odpowiedzi na zadane pytania, więc to było w porządku. Jednak w niektórych momentach po prostu źle czytelnika naprowadzał.

Zachęcona ciekawym tytułem i okładką (już nigdy nie popełnię tego błędu),niemal bez zastanowienia, a także bez czytania opinii zakupiłam książkę. Oczekiwałam filozoficznej uczty. Tytułowych łamigłówek, które skłoniłby mnie do głębszej refleksji. Zagadek, które zachęciłyby mnie do szukania odpowiedzi na pytania dlaczego? jak? po co? W zamian jednak otrzymałam frustrację, znudzenie i chęć ciśnięcia tej książki w kąt po każdym rozdziale. Przyznaję, nie jestem znawcą w temacie filozofii. Mogę śmiało nazwać się laikiem, dlatego też sięgnęłam po tytuł, który wydawał się przystępny dla osób początkujących. Autor istotnie opisuje popularne filozoficzne łamigłówki, z którymi mierzyli się ludzie od czasów starożytnych. Jego komentarze są jednak tak irytujące, sposób narracji w tej książce jest infantylny. Kiepskie żarty, na które sili się filozof wywoływały u mnie tylko serię głębokich westchnięć. Podsumowując: nie polecam.

Urocza książeczka o filozofowaniu dla nieznających tej dziedziny wiedzy. Przykłady są z pozoru proste i przepyszne. A wnioski często zaskakujące. Atutem jest duża dawka humoru autora. Wyjątkowo lekko napisana książeczka, choć z pewnością nie trywialna. Przeznaczona dla każdego skłonnego popaść w chwilę zadumy. Może zadziwić rzeczywistością, ale też skłonić do zostania filozofem.
Minusem jest, że szczegółowa opisowa bibliografia na jej końcu jest prawie wyłącznie w języku angielskim. Tak niewiele tego typu książek tłumaczy się na język polski. Tym bardziej chwałą wydawcom tej.

• Filozofia
  • Dla Maćka