Sekrety Julii

Znak
2019-07-17
2019-07-17
literatura polska

"Sekrety Julii" to książka dobra, ale niestety chciałoby się od niej więcej. Plus za lata 60-te.

"Sekrety Julii" @anna.plowiec.autorka @wydawnictwoznakpl #recenzja Gdy wzięłam książkę do ręki od razu wiedziałam ,że będzie nam razem "po drodze"..😍Śliczna ,nostalgiczna okładka ,tajemniczy tytuł i do tego grubasek tak jak lubię,prawie 500stron😏😏.Fabuła powieści rozgrywa się w dwóch czasach tu i teraz i w czasie trudnego PRL-u.O czym..?O miłości .O mężczyznach.O kobietach.O rozstaniach i rodzinnych sekretach ,tajemnicach tak pieczołowicie skrywanych przez lata.Alicja zostaje wdową,mąz ginie w wypadku,niedługo potem umiera też mama Alicji...Kobieta zostaje z córeczką ,pustym mieszkaniem i roztrzaskanym sercem....Danka,przyjaciolka kobiety pomaga jej jak tylko potrafi.Pewnego dnia Alicja za namową przyjaciółki zaczyna porządkować pokój zmarłej matki.W Szufladzie starej komody znajduje plik starych listów adresowanych do Julii ,jej matki...Alicja waha się..ale wkoncu otwiera kolejno koperty...Co odkryją przed nią listy?Czy odpowiedzą na kłębiące się w głowie kobiety pytania?Czy warto rozgrzebywac przeszłość i czynić sekrety "niesekretami"?Czy jedną miłość można porzucić dla drugiej ?Jak bardzo pojawienie się dziecka zmienia świat i priorytety zakochanej ,młodej kobiety?Co staje się ważniejsze a co może poczekać ...? A nawet jak się nie doczeka to też jakos będzie ..Przeszlosc cały czas kręci się gdzieś blisko,wtrąca swoje trzy grosze i uśmiecha sie z przekąsem ...Autorka porusza tu wiele ważnych wątków nad którymi warto się zastanowić ,zatrzymać...Śmierć,samotne macierzyństwo,miłość,siła przyjaźni ,trudne wybory, specyficzny klimat PRL-u,nadzieje,rozczarowania...Ot,samo życie ...z całym wypchanym bagażem doświadczeń ..Z litrami łez, metrami plastra na sercu i odciskami od nie zawsze wygodnych butów w życiowej wędròwce... Powieść bardzo mi się podobała ,wzruszyła i została w głowie na dłużej...Dostarczyła wielu emocji.To było miłe spotkanie z Alicją ,Julią i ich sekretami..💜💜💜💜💜#annapłowiec #wydawnictwoznakcom #ZnakWydawnictwo #sekretyjulii #tajemnice #bieszczady #kochamgòry #czytambolubię #czytaniejestfajne 💜💜💜💜

Autorka ma swój styl i za to ją lubię! Lekko się czyta i wciąga

Autorka ma swój styl i za to ją lubię! Lekko się czyta i wciąga

Przyjemna obyczajówka, nieco naiwna, ale można się przy niej odstresować.

Przyjemna obyczajówka, nieco naiwna, ale można się przy niej odstresować.

Przecudna, ciepła poczytajka, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jest miłość, którą komplikuje niełatwa Polska historia. Autorka pięknie splotła wątek uczuciowy, obyczajowy i historyczny. Mamy doskonałą lekcję historii z okresu PRL-u. No i są góry i mój Kraków z okresu dzieciństwa. Polecam na długie jesienne wieczory. I czekam na nowe książki Autorki.

1970

Nie ukrywam, że już sama okładka skradła moje serce subtelnością i bzem. I ta powieść taka jest nieco melancholijna, powoli rozwijająca się jak kwiat bzu. Nęcąca przeplatającymi się historiami (matki i córki),skrywanymi przez lata sekretami rodzinnymi. Ciekawie poprowadzone akcje osadzone w dwóch płaszczyznach czasowych, wzajemnie dopełniają się. Pięknie ukazana została tęsknota za tymi, którzy odeszli…, za uczuciem, które nie wygasło, mimo iż od samego początku napotykało na wiele barier…
Myślę, że ta poweść odpowie na potrzeby czytelników, którzy nie potrzebują wartkiej akcji, lecz chcą się zanurzyc w przeszłości, chcą z Alicją odkrywać sekrety Julii.

Dobry wieczór,

Rozpoczęliśmy czerwiec. To dobry moment, by zapoznać Państwa pokrótce z drugą powieścią Anny Płowiec. Jej debiut „W cieniu magnolii” wydany w 2018 roku spotkał się z dużym entuzjazmem wśród czytelniczek literatury obyczajowej. Pamiętam jak otrzymałam książkę wraz z buteleczką perfum od Wydawnictwa Znak Literanova. Jak one przepięknie pachniały! Byłam zauroczona historią Alicji. To było coś niewiarygodnie świeżego. Potrzebny był taki powiew. W drugiej powieści z kolei mamy okazję poznać matkę Alicji, jej, jak się okazuje burzliwą, młodość.

Góry budzą różnorakie uczucia. Ich widok wywołuje ciarki, szybszy oddech, uśmiech ale również nie trudno o respekt w obcowaniu z nimi. Przynajmniej powinny go budzić. To potrzebna emocja, która może pomóc obronić się przed niebezpieczeństwem. Gdy czujemy respekt, nie rzucamy się po omacku przed siebie.

Alicja nie potrafi z optymizmem patrzeć w przyszłość. Przygnieciona śmiercią matki oraz męża chwilami nie widzi nawet sensu życia. Tylko dla Kasi, córki, kobieta musi o siebie w pewnym momencie zawalczyć. Tak jak niegdyś rodzicielka Alicji zapomnieć o sobie i postawić dobro dziecka na piedestale.
W życiu Julii Tatry odegrały najważniejszą rolę. Podczas wyprawy do krewnej, dziewczyna wraz z koleżanką mają szansę napawać się niepowtarzalnym górskim klimatem. Poczuć ból nóg ale i satysfakcję z powodu przebycia długich tras. Kiedy na drodze turystek stają Sylwek i Adam, wszystko zaczyna nabierać innych barw. Okazuje się, że Sylwester jest synem pracodawczyni Julki. Spotyka się to z entuzjazmem zainteresowanej sobą dwójki. Teraz już nic nie stanie na drodze ku uczuciu... Niestety nie wszystko chce się układać tak idealnie, jak w głowie zakochanej dziewczyny...
Rodzice nie pochwalają tej relacji, ale jak wiemy, na nic morały gdy do gry wchodzi miłość...

„Sekrety Julii” Anny Płowiec to lekka opowiastka, która, jak zdecydowana już większość książek, zawiera coś, co potrafi skłonić do rozmyślań. Choćby takich na jeden wieczór, bądź jedno popołudnie. Było kilka wątków, które mnie mile zaskoczyły bo dzięki nim powiało oryginalnością jak w debiucie autorki. Jednakże spodziewałam się po powieści czegoś więcej. Na próżno szukać tutaj płomiennej miłości o której wspomniano na okładce. Czytając można odnieść wrażenie, że potencjał książki nie został wyczerpany. Wątki i dialogi, w moim odczuciu, były potraktowane pobieżnie. Nawet opisy zachwycających przecież Tatr wydają się mdłe. Szkoda.

Jak zwykle jednak jestem zdania, że warto przeczytać, by samemu wyrobić sobie zdanie. Ostatnio wyszła informacja od autorki, iż skończyła pracę nad kolejną książką. Mam nadzieję, że po jej przeczytaniu przyjdzie Wam zapoznać się z entuzjastyczną opinią.

Dobry wieczór,

Książka taka sobie. Ani wielkiej miłości ani ciekawej historii. To już było, facet płodzi i wyjeżdża. Ona sama je wychowuje. Do tego jakieś dziwne wątki dziecko chce wannę to ją dostaje. Ciągłe opisy gór, szycia i remontu łazienki. Nie czułam w niej emocji.A Afrodyta wynurzajaca się z piany.... ale ubaw.

"Miłość tak, wielka, że przenosi góry"⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Piękna okładka bez wątpienia przyciąga wzrok. Góry i bez... Wiadomo, że będzie romantycznie.
Ale czy napewno?
Alicji w wyniku wypadku samochodowym ginie mąż, umiera mama, a Ona sama zostaje z córką. Musi żyć, chociaż jest ciężko. Musi funkcjonować dla siebie, dla córki. Zaczynając kolejny rozdział życia, postanawia, za namową przyjaciółki, posprzątać rzeczy, które zostały po jej rodzicielce.
Niespodziewanie znajduje listy miłosne, dzięki czemu poznaje piękną historię i wiele dowiaduje się o ojcu, którego do tej pory nie znała.
Chłopak o oczach niezapominajek ratuje Julię w górach... cała reszta będzie niczym lawina... szybka i niebezpieczna ale o tym przeczytacie w książce Anny Płowiec "Sekrety Julii"

"Miłość tak, wielka, że przenosi góry"⠀
Ale czy napewno?

" Miłość tak, wielka, że przenosi góry" - niestety u mnie żadnych gór nie przeniosła. Czegoś zabrakło, a szkoda bo czekałam na COŚ klimatycznego , bardziej tajemniczego a to dla mnie obyczajowe czytadło w klimacie PRL.

• Przeczytane w 2019
  • Recenzenckie