Wyzwanie czytelnicze LC

Pogrzebani

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 13)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Burial Hour
Łukasz Praski
Ag2S

Dziewięcioletnia dziewczynka jest świadkiem porwania na ulicy Manhattanu: w biały dzień jakiś mężczyzna zostaje obezwładniony, wepchnięty do bagażnika samochodu i uprowadzony, a sprawca zostawia w miejscu zdarzenia swoistą wizytówkę, miniaturowy stryczek zrobiony ze struny instrumentu. W internecie pojawia się film przedstawiający ofiarę z pętlą na szyi, bliską śmierci, na tle muzyki z wplecionym w nią ciężkim oddechem umierającego mężczyzny; autor wideo przedstawia się jako Kompozytor. Badający sprawę Lincoln Rhyme i Amelia Sachs wkrótce się dowiadują, że do bliźniaczo podobnego przestępstwa doszło we Włoszech, w niewielkiej miejscowości pod Neapolem, gdzie porwano uchodźcę z Libii. Wyruszają za Atlantyk, by pomóc w śledztwie włoskiej policji, która nie przyjmuje ich wsparcia tak przychylnie, jak się spodziewali. Pościg za porywaczem zmienia się w sprawę o wymiarze międzynarodowym, a Rhyme i Sachs odkrywają, że uczestniczą w rozgrywce między tajemniczymi grupami interesu z różnych stron świata, która toczy się na tle problemu fali uchodźców zalewających Europę.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/

filozof | 2018-12-07

Okładka
ja się nie powieszę
skąd
moja
Moja opinia
Ależ to było dobre.Takie emocję,że blok podskakiwał.Jak,czytałem.
USA a potem Wlochy.I te raporty policyjne.
I oni,tak piszą,dla mnie to ciekawe.Ale,mi się nie chcę być policjantem.
Tyle radości dała mi ta książka.

Izabela Pycio | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

"Nietolerancja strun na wilgoć nie miała jednak w tym momencie żadnego znaczenia; do powieszenia człowieka nadawały się znakomicie."

Z przyjemnością zanurzyłam się w kolejną odsłonę kryminalnej serii o Lincolnie Rhyme, tetraplegiku, sparaliżowanym od ramion w dół, który błyskotliwie radzi sobie jako konsultant w sprawach wymagających specjalistycznej wiedzy kryminalistycznej, oraz o jego ambitnej i rezolutnej partnerce Amelii Sachs. Szybko dostosowujemy się do tempa powieści, natychmiast wciąga w złożoną detektywistyczną zagadkę, gdzie nic nie wydaje się takim, jakim naprawdę jest.

Do prawdy trzeba docierać przez wiele warstw, a i tak nie mamy pewności, że to już ostateczny kształt. Uwaga czytelnika koncentruje się na kilku mini wątkach i istotnych elementach, trzeba wykazać się sporym sprytem i przebiegłością, żeby wysuwać prawidłowe przypuszczenia i dokonywać słusznych interpretacji, gdyż niejednokrotnie autor przeciąga myśli czytelnika na boczne tory, stosuje zmyłki i zwody....

Uwielbiam. Po prostu uwielbiam. Lincoln Rhyme i Amelia Sachs. Duet kryminalistyczny, który po trudno zauważalnych śladach potrafi rozwikłać najtrudniejsze sprawy.
Tym razem zmierzą się z seryjnym mordercą - Kompozytorem.

"dźwięk jest Bogiem, a Bóg jest dźwiękiem. Harmonią."

Zboczony psychol, którego jarały dźwięki. Kiedy gorące laski szeptały mu do ucha, żeby zdjął im biustonosz, on zastanawiał się, jak "skrzypiał i jęczał Titanic, kiedy szedł na dno".
Rozkoszował się dźwiękami, które wydobywały się m. in. z krwi wypływającej z szyi człowieka, któremu poderżnął gardło.
Porywał swoje ofiary, po czym wstawiał do internetu przerażający filmik.
Ale czasami nic do końca nie jest takie jakie mogło by się wydawać.

Tym razem autor zabiera nas w klimatyczną i energiczną podróż do pięknych Włoch. Mimo, że Lincoln jest sparaliżowany i może ruszać jedynie ręką to podróż ta będzie pełna adrenaliny i zwrotów akcji.

Przy pomocy włoskiego policjanta od drzew, borsuków, grzybów i wiewiórek...

Monika | 2019-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Czytało się wybornie! Znani nam z poprzednich tomów bohaterowie-Amelia i Lincoln na tropie tajemniczego Kompozytora. Oto ktoś porywa ludzi na miejscu zdarzenia zostawiając miniaturowy stryczek ze strun wiolonczeli. Niebawem po uprowadzeniu w sieci pojawiają się filmy, na których ofiary duszą się w takt różnych melodii-przeważnie walca. Kompozytor rozpoczyna swoją "działalność" w USA, ale umyka wymiarowi sprawiedliwości do słonecznej Italii. Zaś tutaj Amerykanie nie zostają zbyt ciepło przyjęci przez prokuratora. Na szczęście znajdują sprzymierzeńca w osobie Ercola policjanta ze straży leśnej. Tymczasem porwania i zagadki się mnożą. Do porwań dochodzi też sprawa Amerykanina oskarżonego o gwałt. Tropy zacieśniają się wokół obozu uchodźców...Czy funkcjonariuszom uda się przewidzieć kolejny ruch Kompozytora? Kim on jest? Czy wszystko jest tak oczywiste jakby się wydawało? Zapraszam do lektury. Naprawdę warto!

Kasia | 2018-12-10

„Pogrzebani” jest już trzynastym spotkaniem z Lincolmem Rhymem i Amelią Sachs. Dwa analityczne umysły, przed którymi nie schowa się żaden przestępca ani zostawiony przez niego na miejscu zbrodni ślad. Mistrzowie stawiania właściwych wniosków wyprowadzonych metodą dedukcji. Polubiłam ich tak mocno, że kiedy na polskim rynku wydawniczym pojawia się kolejna część z ich udziałem, to po nią sięgam.

Kolejne książki z serii są … podobne do poprzednich. To co je łączy, to schemat postępowania głównych ekspertów, który śledzę z wielkim zainteresowaniem. Po co zmieniać coś co jest wypracowane i skuteczne? Amelii i Lincolmowi przyświeca jedna, koronna dewiza – po śladach do celu. Nienaruszone i niezabrudzone miejsce przestępstwa skrywa mnóstwo wskazówek i cennych informacji. Spisane na tablicach oraz wielokrotnie analizowane pod wszystkimi możliwymi kątami odkrywają przed nimi właściwe odpowiedzi.

Kim są tytułowi pogrzebani? Dlaczego ktoś porywa mężczyzn zostawiając na miejscu porwania...

Magdalena | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Jeffery Deaver znów nie zawodzi. Tak jak czytając jakąkolwiek z książek o Jacku Reacherze i tu mogę mieć pewność, że akcja tak mnie wciągnie, że na kilka godzin zapomnę o wszystkim innym.

Tym razem duet Lincoln Rhyme i Amelia Sachs działa na dwóch kontynentach: najpierw tropi mordercę, którego roboczo nazwano kompozytorem w USA, a następnie przylatuje do Włoch, by pomóc tamtejszej policji, gdyż wydaje się, że kompozytor właśnie tam postanowił zabić kolejną ofiarę. Skąd przydomek kompozytor? Otóż Stefana, bo tak ma na imię morderca,
pasjonują naturalne dźwięki. Jednym z jego ulubionych jest dźwięk jaki wydaje konający człowiek.

Na plus powieści działa fakt, że autor nie trzyma się ustalonego schematu z poprzednich powieści, czyli nad śledztwem nie pracuje ten sam zespół ekspertów. Akcja toczy się wartko ale ostateczne rozwiązanie zagadki wcale nie tak łatwo zgadnąć. Widać, że autor stara się zmieniać schematy i dostosowywać nowe powieści do realiów otaczającego świata, gdyż nie...

Mecha_Kulturacja | 2018-11-24
Przeczytana: 18 listopada 2018

Jeden z najlepiej sprzedających się pisarzy, mistrz suspensu powraca. Jeffery Deaver, bo o nim mowa, serwuje fanom kolejny już, trzynasty tom przygód jednego najlepszych policyjnych kryminalistyków. Lincoln Rhyme będzie miał do rozwiązania nową, trudną, pełną samych poszlak zagadkę kryminalną.

Dziewięcioletnia dziewczynka jest świadkiem porwania na ulicy Manhattanu. Niestety nikt oprócz niej nie jest w stanie potwierdzić tego zdarzenia. W miejscu, w którym wskazała, policja znajduje pętlę wykonaną ze struny do instrumentu. Miejsce to wymaga bardzo szczegółowego zbadania, więc wezwana zostaje Amelia Sachs, która ma zabezpieczyć ślady.

W międzyczasie w internecie pojawia się film podpisany jako Kompozytor, na którym widać powieszonego człowieka. Policji szybko udaje się zlokalizować miejsce nagrywania filmu, ale mimo natychmiastowej akcji, oprawca ucieka. Gdy sprawa grzęźnie w martwym punkcje, Lincoln dostaje informację o podobnym zdarzeniu we Włoszech. Bohaterowie wyruszają za...

makaroza | 2019-01-08
Na półkach: J. DEAVER, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Nie jest to moja ulubiona część z serii o Lincolnie i Amelii, ale czytało mi się ją szybko, bo akcja mnie wciągnęła :)
Podobało mi się, że Lincoln i Amelia trafili do Włoch.
Zabawne były sceny z młodym włoskim funkcjonariuszem Ercolim
("- W którą ulicę i w którą stronę?
- W lewo. W tamtą. Za późno powiedziałem. Przepraszam. Chyba nie zdążymy się wyrobić.
Zdążyli").
Polecam.

dopoilcaffe | 2018-12-10

Na ulicy Manhattanu dochodzi do porwania, którego jedynym świadkiem jest dziewięcioletnia dziewczynka. Na miejscu znaleziono pętlę wykonaną ze struny do instrumentu, a następnie w internecie pojawia się film od Kompozytora, na którym widać powieszonego człowieka. Zostaje przeprowadzona natychmiastowa akcja, jednak mimo wielu starań, sprawcy udaje się uciec. Lincoln Rhyme dostaje informacje o tym, że podobne zdarzenie miało miejsce we Włoszech, więc razem z Amelią Sachs wyruszają pomóc włoskiej policji, licząc na to, że znajdą tam Kompozytora.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora, ale już wiem, że na pewno nie ostatnie. Już od pierwszych stron historia bardzo mnie zaciekawiła. Początek był odrobinę spokojny, ale sięgając po taką książkę, wiemy że wkrótce musi się coś wydarzyć. Dzieje się sporo! Lyncoln i Amelia rozszyfrowują działania Kompozytora, jednak w tym samym czasie pojawiają się komplikacje i dochodzą kolejne elementy układanki. Międzynarodowa intryga...

Andrzej | 2018-12-13

Jestem fanem Deavera i pewnie ocena książki jest stronnicza, jednak aby nie było tak cukierkowo...
przyznaję że schemat opisywanych działań w książce jest "ostukany" dlatego pierwsza część mnie trochę nudziła, ale potem wszystko wróciło na do normy i robiło się ciekawiej. Przeniesienie akcji do Europy to fajny zabieg , w dodatku porusza problemy z którymi aktualnie w europie trzeba się mierzyć.
Dodatkowa wartość książki to (świadoma? nieświadoma?) próba podejścia do moralności służb ścigania, do metod stosowanych przez służby itp.
Żyjemy w ciekawych czasach mamy możliwości tak duże jak nikt przed nami, ale również dotykają nas zagrożenia jakich wcześniej nie było. Tu nasuwa się pytanie trochę na wyrost, ale nurtuje mnie osobiście od dawna: na ile możemy przyzwolić jako społeczeństwo na działania wątpliwe moralnie, ale które mają nas w ogólnym rozrachunku chronić i czy na pewno tak jest?.... ale tu odbiegam od książki, którą polecam :)