Atlas miast Polski

Okładka książki Atlas miast Polski Anna Garbal, Anna Rudak
Okładka książki Atlas miast Polski
Anna GarbalAnna Rudak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Nasza Księgarnia
2019-05-01
2019-05-01

Okładka książki Niezwyczajne zawody Ałła Gutniczenko, Julia Kołomojec
Niezwyczajne z... Ałła Gutniczenko,&n...
Okładka książki Pan Stanisław odlatuje Justyna Bednarek, Paweł Pawlak
Pan Stanisław ... Justyna Bednarek, P...
Okładka książki Świat przyrody Mike Jolley, Amanda Wood
Świat przyrody Mike Jolley, Amanda...

Miasta Polski zapraszają młodych podróżników

Jest bardzo popularny cytat św. Augustyna z Hippony, który mówi, że świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.
I chyba dlatego – by nie czytać całe życie jednej strony – powstają książki takie jak "Atlas miast Polski". By, chociaż palcem po mapie, ale jednak poznawać, odkrywać, podróżować, używać wyobraźni...

więcej tutaj, zapraszam :)

więcej tutaj, zapraszam...

Budowanie świadomości narodowej to uzmysławianie jak piękny jest nasz kraj, jak wiele kryje w sobie zabytków i ciekawych miejsc oraz jak wspaniałe postaci zapisały się na kartach naszej historii. Pozytywne wzory pomogą wychować obywatela pragnącego odmiany naszego kraju, dążącego do pracy na rzecz społeczeństwa. Piękne idee, które (gdyby wszyscy nimi się kierowali) sprawiłyby, że mielibyśmy cudne miejsce na świecie. Niestety jeszcze wiele brakuje, aby podążać ścieżką dobra społecznego, w którym nie krzywdzi się słabszych lub wykluczonych jednostek. Możemy jednak sami w domu budować świadomość narodową, pokazywać uroki naszego kraju, podsuwać odpowiednie przykłady postaci, które przeszły do historii. Myślę, że „Atlas miast Polski” Anny Garbal z ilustracjami Anny Rudak świetnie się tu sprawdzi. Przybliży wiedzę o naszym raju, pomoże uświadomić młodym czytelnikom, że jest sporo miejsc w naszym kraju, które warto oglądać, odwiedzać, wiele osób, które wpłynęły na rozwój nauki i kultury. Zadania szczytne i wydawałoby się, że taka lektura musi być nudna, przepełniona treściami (z naciskiem na dużą ilość tekstu). A tu taka niespodzianka: ilustracje, ilustracje i jeszcze raz ilustracje.
„Atlas miast Polski” to przede wszystkim książka do oglądania. Kiedy już dobrze przyjrzymy się wszystkim ilustracjom nadejdzie czas na czytanie i lepsze poznawanie miast oraz będziemy mogli planować, co zobaczymy w najbliższym czasie. Publikacja zawiera trzydzieści olbrzymich plansz poświęconych dużym miastom naszego kraju: Szczecin, Koszalin, Gdańsk, Malbork, Toruń, Bydgoszcz, Zieloną Górę, Gorzów Wlkp., Poznań, Gniezno, Wrocław, Opole, Katowice, Cieszyn, Częstochowę, Olsztyn, Giżycko, Białystok, Warszawę, Łódź, Kielce, Sandomierz, Lublin, Zamość, Kazimierz Dolny, Kraków, Zakopane, Rzeszów, Przemyśl i Sanok. Każde z nich w jakiś sposób kojarzy się z naszym krajem, każde ma swoje uroki i bogatą historię.
Wędrówkę po naszym kraju zaczynamy od północy i zachodu. Następnie poznajemy miast z Południa i Wschodu. Każda z plansz zawiera miejsca i zabytki charakterystyczne dla danego miasta. W czasie lektury uzmysławiamy sobie jak wiele miejsc mamy do odwiedzenia, jak dużo historii do przybliżenia dzieciom. Każde miasto zawiera tak wiele propozycji, że na pewno nie będziemy się nudzić nawet w czasie miesięcznych pobytów w każdym z nich. Nim się do nich ruszy warto wejść w ich klimat. I to właśnie pomoże nam zrobić książka, dzięki której nasze pociechy będą mogły zabłysnąć wiedzą w szkole. Zwłaszcza, że obok powszechnie znanych zabytków na bardzo uproszczonych mapach miast są rozmieszczone inne formy rozrywki. Dowiemy się, gdzie możemy wypocząć nad wodą, pochodzić po parku linowym, odwiedzić dziwne labirynty, przejść podziemiami, zajrzeć do EduParku lub pobuszować w zaroślach z dinozaurami czy skosztować regionalnych smakołyków. Każde miasto oferuje spore bogactwo różnorodnych rozrywek z krótką informacją, co to takiego.
Każda plansza zawiera nazwę miasta, krótki opis oraz herb. Dowiemy się w jakim województwie położone jest dana miejscowość, poznamy powierzchnię i liczbę mieszkańców oraz rozrysowane główne ulice i akweny (rzeki, stawy, jeziora). Nim wejdziemy w klimat miast mamy okazję zobaczyć na prostej mapie ich rozmieszczenie oraz dowiedzieć się, z czym się kojarzą. I tym sposobem W Szczecinie zobaczymy motocykl, w Malborku rycerza, w Poznaniu koziołki, w Gnieźnie katedrę, w Warszawie Pałac Królewski i samochód Warszawę, we Wrocławiu ratusz (chociaż osobiście umieściłabym tu krasnale).
Książka zdecydowanie przyciąga uwagę swoimi rozmiarami oraz szatą graficzną. Rozłożona na dziecięcym biurku zajmuje prawie całą przestrzeń, czytana na podłodze dla dziecka jest niemal jak dywan. Kolorowa, twarda oprawa oraz strony i bardzo dobrze zszyte kartki sprawiają, że jest to lektura estetyczna i przyciągająca oraz świetnie nadająca się do wielokrotnego przeglądania. Po takiej lekturze grzechem byłoby nie zwiedzić naszego kraju i pokazać dzieciom poznanych miejsc oraz nie sięgnąć po książki wprowadzające w szczegółowe dzieje, legendy, atrakcje każdego z nich. Zdecydowanie polecam.

Książka do oglądania, czytania, poznawania i … planowania podróży. Olbrzymie plansze przedstawiające 30 miast Polski. Nie ruszając się z fotela można teraz „odwiedzić”: Szczecin, Koszalin, Gdańsk, Malbork, Toruń, Bydgoszcz, Zieloną Górę, Gorzów Wlkp., Poznań, Gniezno, Wrocław, Opole, Katowice, Cieszyn, Częstochowę, Olsztyn, Giżycko, Białystok, Warszawę, Łódź, Kielce, Sandomierz, Lublin, Zamość, Kazimierz Dolny, Kraków, Zakopane, Rzeszów, Przemyśl i Sanok. Większe i mniejsze miasta. Najpierw wędrówka po Północy i Zachodzie, potem Południe i Wschód. Plansze zachęcają do odwiedzenia tych miejsc, poznania charakterystycznych zabytków. Wiele z nich jest znanych, ale jest tu naprawdę duuuuużo do odkrycia. Zwłaszcza w miastach i miasteczkach gdzieś na uboczu, które nie są celem masowych wycieczek. Na niektóre dopiero od niedawna jest moda – zwłaszcza dotyczy do ściany wschodniej Polski. Perełki, które są urocze, mają klimat. Niektóre z nich czekają jeszcze na turystyczne odkrycia – kto wie, może ta książka zachęci do rodzinnych, podróży i wypadów. Z moich rejonów najbliższy jest mi Poznań. To stolica mojego województwa. Ze zrozumiałych względów interesuje mnie to, co tam można zobaczyć, co się tam dzieje. Choć – nie ukrywam, kuszą inne miejsca. W Poznaniu obok znanych: zamku królewskiego, ratusza, starego rynku, koziołków, bazyliki archikatedralnej są i takie, które rzadziej są celem turystycznym. Jak chociażby dzielnica Jeżyce znana miłośnikom kultowej serii literackiej Małgorzaty Musierowicz „Jeżycjada”. Albo park Cytadela z rzeźbami Magdaleny Abakanowicz.

Każda plansza to też krótki opis z herbem, nazwą województwa , powierzchnią i liczbą mieszkańców. Dzieciom pewnie spodobają się poszukiwania czegoś charakterystycznego dla danego miejsca. Wszędzie po 5 sztuk. W Poznaniu najmłodsi będą szukać rogalików, w Koszalinie – jaszczurek, Gdańsku – marynarzy, Malborku – dinozaurów, Toruniu – pierników, we Wrocławiu – krasnali. Na plansze składają się małe punkty – obiekty, ludzie, pomniki, charakterystyczne dla danego miejsca przedmioty, wydarzenia. Pod każdą małą ilustracją znajduje się krótki opis. W Olsztynie dowiecie się na przykład, że Wysoka Brama była częścią średniowiecznych murów obronnych. Na planszy o Wrocławiu czytamy, że Panorama Racławicka, którą można tam podziwiać, upamiętniać miała historyczne zwycięstwo Tadeusza Kościuszki.

Zostało jeszcze trochę wakacji. Kto chętny do zwiedzania?

Polska to kraj w wieloma pięknymi zakątkami. Tak naprawdę w każdym jej miejscu, można spotkać coś fascynującego, zarówno dla pasjonata historii jak i miłośnika przyrody. Chcąc przybliżyć dzieciom o niej wiedzę warto sięgać po dobrze, komkretnie pod ich kątem przygotowane pozycje. To wydanie zdecydowanie przyciąga uwagę swoją szatą graficzną. Kolorowa, twarda oprawa zapowiada interesującą treść. Na początku widzimy kontury Polski z zaznaczonymi województwami. Każde z nich ma swoje główne miasto, na którym skupiają się wiadomości, co tam możemy zobaczyć interesującego, zarówno dla dzieci jak i dla nas, dorosłych. Barwne, ładne ilustracje przybliżają występujące tam obiekty i atrakcje. Dowiemy się również o zwyczajach i tradycjach danego regionu. I tak np.w województwie podkarpackim jednym z głównych miast jest Rzeszów. Znajdują się tam ciekawe muzea: mleczarskie XIX w. i Skarbów Matki Ziemi, gdzie można podziwiać piękne eksponaty minerałów. Nie miałam pojęcia, że tutejszym przysmakiem są kacapoły, a jako miłośnik ciasteczek z ciekawością spróbuję amoniecków. Dzieciom na pewno przypadnie do gustu multimedialna fontanna. Z kolei województwo lubuskie i reprezentująca je Zielona Góra, pełne jest winnic. Myślę, że nie tylko dzieci miło spędzą czas w skansenie kolejowym w Parku Kolei Szprotawskiej. Miłośnikom historii można polecić wieżę Głodową z XV wieku, w której było więzienie. Z kolei Filharmonia Zielonogórska zaprasza wszystkich melomanów. Autorzy proponują między innymi wyjazd do Wrocławia, Gdańska, Cieszyna czy Koszalina. Kolorowe duże karty przyciągają oko, pomagają w zapamiętaniu lokalnych atrakcji. Krótkie, konkretne informacje zadowolą najmłodszych, dla starszych mogą stać się pretekstem do poszerzenia swojej wiedzy. Książka ta nie tylko przed wakacjami może stać się inspirującą lekturą dla całej rodziny . Zdecydowanie polecam

"Atlas miast Polski" od Wydawnictwa Nasza Księgarnia to idealna książka na wakacje, ale nie tylko. To publikacja, która jest wspaniałą propozycją czytelniczą, zachęcającą do odwiedzenia najpiękniejszych polskich zakątków."Atlas miast Polski" autorstwa Anny Garbal jest to pięknie ilustrowany tomik w twardej oprawie, na stronach którego mały czytelnik pozna słynne polskie miasta i dowie się o nich wielu fascynujących faktów. Informacjom towarzyszą piękne i kolorowe ilustracje w wykonaniu Anny Rudak.Już sama okładka jest zapowiedzią fascynującej czytelniczej i wizualnej gratki. Twardą oprawę zdobią znaczki miast, do których będziemy "podróżować" na 64 stronach publikacji. Z atlasem odwiedzimy aż 30 polskich miast i miasteczek. Są nimi m.in.: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Zamość, Zakopane, Kazimierz Dolny, Toruń, Malbork, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Opole, Giżycko, Częstochowa, Lublin itd. Każde miasto opisane jest na jednej rozkładówce. Tak naprawdę treści jest niewiele, tyle, co opis najważniejszych faktów oraz podpisy. Szata graficzna zajmuje całe strony, jest nią tło oraz ilustracje przedstawiające rzeczy, z których słynie dane miasto.
W ramce znajdują się podstawowe informacje, tj. nazwa miasta (napisana jest wielką czcionką w kolorze),herb, natomiast poniżej kilka ciekawostek, nazwa województwa, w którym leży owo miasto, powierzchnia, oraz liczba ludności. Na całej rozkładówce rozsypane są ilustracje z krótkim komentarzem. Ciekawym dodatkiem są zadania na spostrzegawczość, zamieszczone na każdej rozkładówce.Z tym atlasem zwiedzimy najpiękniejsze miasta naszego kraju. Dzięki tej publikacji do naszej listy dopisaliśmy kolejne nazwy miejsc, które chcemy odwiedzić w ramach rodzinnych wycieczek. Zabytki, lokalne przysmaki, parki rozrywki, które podziwialiśmy i o których przeczytaliśmy na stronach to rzeczy, które nas zainteresowały. O wielu z nich nie mieliśmy pojęcia. Nie byliśmy w wielu miastach wymienionych w książce, toteż o wielu atrakcjach dowiedzieliśmy się z publikacji. Stały się one dla nas dodatkowymi miejscami, które koniecznie musimy zobaczyć. "Atlas miast Polski" to książka wręcz stworzona do podróżowania z dziećmi po Polsce. Warto pokazywać im miejsca, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na ich piękno terytorialne, ale także ze względów kulturowych i historycznych. Książkę możemy oglądać już z czterolatkiem. Mój Tosiek był nią bardzo zainteresowany. 😉

POLECAM!

Imponujące wydanie "Atlasu miast Polski" to świetna lektura dla żądnych wiedzy najmłodszych czytelników. Publikacja ta wyróżnia się nie tylko rozmiarem (28 x 34 cm),ale także fantastycznymi ilustracjami. Mnóstwo szczegółów nie przytłacza, a wręcz przeciwnie, zachęca do dokładniejszego przyjrzenia się wszystkim maleńkim elementom, tworzącym spójną całość.

Publikacja zawiera rysunkowo-tekstowy opis trzydziestu miast Polski. Świetnym pomysłem było przygotowanie spisu treści w postaci znaczków pocztowych. Każdy znaczek prezentuje budynek kojarzący się z konkretnym miastem, a obok mamy nazwę miasta i numery stron, gdzie znajdziemy opis. Kolejna strona to mapa Polski z wyrysowanymi miastami, które czytelnik znajdzie w książce. Wszystko piękne i przejrzyste.

Jedno miasto zajmuje dwie strony. Kiedy otworzymy wybrany opis, w pierwszej chwili ilustracja wydaje się chaotyczna, ale wystarczy kilka minut, by przekonać się, jak bardzo przemyślana jest charakterystyka każdego z miast. Na ilustracjach znajdują się najważniejsze budynki, zabytki, rzeki, a także postacie związane z daną miejscowością. Wszystko podpisane zwięzłym i prostym językiem.

Tak przygotowana publikacja zainteresuje zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Można z nią miło spędzić sporo czasu. Staranność wydania sprawia, że idealnie nadaje się na prezent.

Publikacja...

• Dla dzieci