Wymiatasz!

2019-03-13
2019-03-13
Olga Siara
młodzieżowa

Wg mnie dobra pozycja dla młodzieży. Autor pokazuje dwie drogi, możliwości pójścia w życiu dla młodego człowieka. Przekazuje, że wszystko co robimy, bo i my dorośli również, zależy od nas. Czy będziemy Wymiatać, czy pójdziemy w drugą stronę.

Ok, dużo merytorycznej treści, aczkolwiek treść dostrojona jest w mojej ocenie do młodych odbiorców, tj. 10-15 lat.

Bardzo fajna i przydatna książka dla młodzieży.

Bardzo fajna i przydatna książka dla młodzieży.

Poradnik dla nastolatków, jak zacząć wymiatać. Autor bez zbędnego ględzenia pokazuje młodym ludziom, w jaki sposób dążyć do zamierzonego celu. To dobrze, że pokazuje, że geniuszy na tym świecie jest niewielu, za to mnóstwo ludzi osiągnęło sukces swoją ciężką pracą.

Wymiatasz!" to barwny poradnik pełen rad i motywacyjnych haseł, które mają utwierdzić nas, że mimo porażek, mimo kryzysów warto próbować dalej, starać się i pracować, aby osiągnąć sukces. Poradnik posiada wiele ilustracji, ładną szatę graficzną i nietypowy format, przypominający zeszyt. Jest to pozycja idealna dla nastolatków, którzy są pełni obaw i doskwiera im brak wiary we własne możliwości. "Wymiatasz!" pokazuje nam, że nikt nie jest od razu mistrzem w swojej dziedzinie, a sukces wymaga czasu i pracy, a przede wszystkim dużo cierpliwości. Myślę, że jest to idealna książka dla młodzieży, żałuję że sama takiej nie miałam będąc młodą dziewczyną.

Matthew Syed jest autorem głośnych bestsellerów w Wielkiej Brytanii. W swoich książkach motywuje ludzi do samorozwoju i opisuje potęgę ćwiczeń. Zaskakuje ludzi prawdą o naturze sukcesu i obala mity dotyczące talentów. Jego najnowsza książka „Wymiatasz!” wstrząsnęła i otworzyła oczy wielu czytelnikom.

„Uwierz w siebie i odważ się zostać mistrzem, w czym tylko zechcesz".

Jeśli myślisz, że Twoje życie wzoruje się na odgórnie napisanym scenariuszu i że prawdopodobnie wszystko, co już osiągnąłeś, jest Twoim jedynym sukcesem, to ta książka udowodni Ci, że się mylisz. Jesteś słaby z matematyki? A może nie umiesz grać na żadnym instrumencie? To wszystko siedzi w Twojej głowie! Zrób coś z tym!

Autor w najprostszy sposób opisuje zwykłe życie Chłopaka X, który zwyczajnie spotyka się ze znajomymi i zwyczajnie odrabia lekcje jak każdy z nas. Nic nadzwyczajnego, ale co by się stało, gdyby bohater przestał wmawiać sobie, że nie ma na nic czasu i zaczął dbać o siebie i szukał własnych zainteresowań? Celem jego działań byłoby poznanie samego siebie i chęć odkrycia i stworzenia własnej indywidualności.

Na tym właśnie polega potęga naszej podświadomości. Mózg jest jedynie zaprogramowanym narządem, którego sami jesteśmy stwórcą. To w co uwierzymy i to, co zaczniemy realizować, będzie rozumiane jako nasza codzienność. Skończą się wymówki.

Czytając tę książkę, poczułam, że trafiłam w 10-tkę! Zrozumiałam czym jest tak naprawdę odkładanie wszystkiego na później i to, że tak wiele czasu straciłam na obijanie się, gdy w tym samym czasie ktoś inny walczył o swoją przyszłość i rozwój w dziedzinach, które go interesują. Po przeczytaniu książki „Wymiatasz!” staram się bardziej skupiać na własnych potrzebach i realizacji moich marzeń, niżeli na przemijających i nieważnych wydarzeniach w życiu.
Zuzia, lat 17
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

„Uwierz w siebie i odważ się zostać mistrzem, w czym tylko...

Niby poradnik dla dzieci, a ja wyciągnąłem z niego więcej niż z niejednego poradnika dla dorosłych! Autor pokazuje, że możesz wszystko jeżeli tylko tego naprawdę chcesz, a bycie najlepszą wersją siebie nie jest przeznaczone jedynie dla dzieci ;) Polecam!

Książka dobra ale dla młodszych....dużo młodszych czytelników. Dobry motywator dla dzieci, które boją się wyzwań i uważają, że do niczego się nie nadają...

Dla dzieci jest to dobra książka by zrozumieć że każdy może robić to o czym marzy, to co może przyciągać dzieci to mała ilość tekstu i dużo zmyślnych obrazków. Za to dla dorosłych to trochę zbyt banalna książka żeby zmotywować do działania

Wzbić się ponad przeciętność.

Autor bestselerowej "Metody czarnej skrzynki" powraca z kolejną książką z dziedziny samorozwoju i motywacji. Jak to zwykle w tego rodzaju lekturach bywa, na horyzoncie pokazano czytelnikowi pewien cel: zostanie mistrzem w tym, w czym tylko się zechce. Syed próbuje w trakcie lektury przekonać nas, że wcale nie jest to takie trudne i na pierwszy rzut oka nieosiągalne.

Książkę zadedykowano w pierwszej kolejności nastolatkom (stąd nieco krzykliwa szata graficzna pełna bijących po oczach sloganów i komunikatów),ale tak naprawdę chyba każdy z powodzeniem może ją przeczytać. Podstawowe pytanie na wstępie brzmi, czy chcemy coś w swoim życiu zmienić, czy chcemy w nim osiągnąć coś wyjątkowego, a jeśli tak, to czy potrzebujemy w tym celu motywacji i jakiegoś specjalnego "kopa".

Jeżeli odpowiedź na powyższe pytania jest twierdząca to ośmielę się stwierdzić, że dobrze trafiliście z doborem lektury. Syed na kolejnych stronach sypie jak z rękawa przykładami na to, że warto odrzucić wszystkie stereotypy na temat tego, że wyjątkowość jest "nieosiągalna" - wyjątkowość rodzi się według Sayeda w nas samych i każdy z nas może być jednostką wybitną, w każdej możliwej dziedzinie. Oczywistym przeciwieństwem wyjątkowości jest jednak "przeciętność" i wewnętrzne przekonanie o niej należy odrzucić w pierwszej kolejności.

Co należy czynić dalej? Zdiagnozować sobie to, co nas powstrzymuje i to wyeliminować. Odrzucić toksyczny wpływ otoczenia, wszystkie wyśmiewania, słowa podcinające skrzydła... Nie można tego słuchać, trzeba robić swoje i w to co się robi WIERZYĆ. A później wsłuchać się we własne myśli, we własne pomysły, ciężko pracować, nie poddawać się, nauczyć radzić sobie z presją i małymi - oraz dużymi - krokami kroczyć po swoje. Proste? ;)

"Błędy nie popełnił nigdy tylko ten, kto nigdy nie próbował niczego nowego."

"Liczy się to, żeby zacząć, podjąć ryzyko, nie bać się porażki i dać z siebie wszystko."

Odkrywcze powyższe slogany nie są, aczkolwiek wzięte pod uwagę razem z kontekstem mają spore szanse zrobić swoje i przekonać czytelnika do tego, że WARTO. Moim skromnym zdaniem warto zdecydowanie :) Nie czekajcie z tym zatem - zacznijcie i idźcie po swoje (na dobry początek przy pomocy niniejszej książki ;) ).

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

Wzbić się ponad przeciętność.

• Psychologia
  • Self-Esteem