Zrobiłbym coś złego

Michał Jan Chmielewski Wydawnictwo: Storybox.pl literatura piękna
Storybox.pl
2015-03-01
2015-03-01

Muszę! Piszę te słowa prawie rok po przeczytaniu książki, co już wydaje mi się znaczące, bo świadczy o tym, że zapadła mi w pamięć. Jest niebanalna, nietuzinkowa i bardzo w stylu Hitchcocka - najpierw trzęsienie ziemi a potem to już tylko mocniej, bardziej, więcej.

Kapitalna i wstrząsająca – tak w dwóch słowach opisałbym tę książkę. Autor opowiada w niej historię czwórki dwunastolatków z małego miasteczka pod Koszalinem. Akcja rozgrywa się w wakacje 1997 r., a klimat tamtych czasów wylewa się z każdej kolejnej strony. Jest Pegasus, 30TON, Nirvana, Złote Myśli i walkmany. Znalazło się też miejsce na rozrabiany z wodą pomarańczowy Tang, którym to napojem sam się wtedy „delektowałem”. Chłopakom w wakacje nie brakuje głupich pomysłów – to czas, kiedy komputer i Internet ciągle były luksusem, więc większość czasu spędzają na dworze. Zjeżdżają na workach w żwirowni, skaczą do wody i pokątnie palą papierosy. Nie przejmują się przy tym konsekwencjami żadnej ze swoich zabaw. Refleksja nie nachodzi ich nawet wtedy, kiedy jeden z nich znajduje w szufladzie pistolet. W końcu postanawiają „zrobić coś złego”, ale finał tej zabawy sprawi, że dość szybko będą musieli dorosnąć. I o tym chyba właśnie jest ta książka – o dojrzewaniu. Przedwczesnym i dość brutalnym dojrzewaniu. Warta uwagi, zwłaszcza, że nie jest zbyt długa, a autor przekonał mnie do siebie swoim lekkim stylem. No i klimat – znakomicie oddany klimat wakacji lat 90. A może po prostu mam w głowie wyidealizowany obraz tamtych czasów i dlatego tak mi się spodobała?

Książka niezwykle realistycznie oddaje czasy lat osiemdziesiątych, autorowi udało się z wiarygodnością oddać klimat wakacji na podwórku. Czytałam ja z przyjemnością, bo wiele z obrazów było mi znanych, powiało wakacjami na wsi, pierwszą miłością i beztroską, lecz także ryzykownymi zabawami i konsekwencjami nie do przewidzenia przez młodych ludzi.

Nastoletni, znudzeni chłopcy. Lato, jeden pistolet i głupie pomysły. Mieszanka wybuchowa - ale kto by się spodziewał takiego zakończenia?

47/2020

47/2020

Nie wiem, co się tam stanie na końcu, kto pociągnie za spust i czy będzie morał. I nie obchodzi mnie to- jestem w połowie książki i wiem jedno - jest to zajebisty katalog młodzieńczych rozrywek dostępnych w latach 90-tych. Mam wrażenie, że wszystko, co robiły te chłopaki stanowiło tylko pretekst do pokazania "de ril najntis in Poland". I wiecie co? Kocham za to tę książkę. I chuj, jak to by powiedzieli bohaterowie. I ja.

Chłopaki rozmawiają o dziewczynach, palą papierosy i piją zdobyczne wino. Trochę trudno uwierzyć, że mają po dwanaście lat….. Podpuszczają się wzajemnie do robienia rzeczy głupich i niebezpiecznych , typu stoimy na torach a pociąg na nas jedzie, kto uskoczy najpóźniej? Najbardziej szalony był Szczepan. Namawiał kolegów w żwirowni do zjeżdżania na workach na dno wykopu. Śmierć pod piaskiem była całkiem realna i o mało co się nie zdarzyła. Podwórkowa banda organizuje skoki do wody w miejscach niebezpiecznych, nocowanie w namiotach, popalanie za rogiem papierosów podkradzionych rodzicom, berka na nawiedzonym cmentarzu oraz strzelanie z broni taty….. To książka, którą przeczytałam z przyjemnością chociaż nie była adresowana do mnie. To bardzo fajna młodzieżówka. Powieść o dojrzewaniu. O rywalizacji. O zabijaniu nudy w Baskinie pod Koszalinem. I pewnie w innych miejscach też.

Cudownie było się cofnąć do dziecięcych czasów lat '90. A książa, jako całość może być.

Gorąco polecam. Czyta sie ekspresowo. Napisana lekkim piórem. Trzyma w napięciu do końca.

Dla mnie samej był to przyjemny powrót do przeszłości. Przypomniały mi się moje młodzieńcze lata, zabawy, słuchanie muzyki na walkmanie, obozy czy podchody. :)

To było pierwsze spotkanie z Autorem.

To było pierwsze spotkanie z Autorem.

Genialna książka, lekka ale do końca trzymająca w napięciu. Uwielbiam historie z Baskin. Uwielbiam styl Chmielewskiego. Czekam na więcej!

• 2015

Dodaj cytat z książki Zrobiłbym coś złego