Cicha ciemna noc

Michał Jan Chmielewski Wydawnictwo: Literate kryminał, sensacja, thriller
Literate
2022-12-13
2022-12-13

Okładka książki Magazyn Histeria XLI Aleksandra Bednarska, Michał Jan Chmielewski, Mateusz Dębski, Natalia Kędra, Jacek Pelczar, Marek Trusiewicz
Magazyn Hister... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Geniusze fantastyki Michał Jan Chmielewski, Michał Cholewa, Rafał Cuprjak, Maria Dunkel, Marcin Guzek, Wiesław Gwiazdowski, Agnieszka Hałas, Sebastian Hejankowski, Anna Hrycyszyn, Paweł Imperowicz, Marcin Jamiołkowski, Dawid Kain, Anna Kańtoch, Anna Karnicka, Tomasz Kilian, Iza Korsaj, Marta Krajewska, Magdalena Kubasiewicz, Artur Laisen, Paweł Majka, Anna Nieznaj, Daniel Nogal, Marcin Pągowski, Romuald Pawlak, Marcin Podlewski, Joanna Krystyna Radosz, Katarzyna Rupiewicz, Dawid Wiktorski, Jacek Wróbel
Geniusze fanta... Michał Jan Chmielew...

Muszę przyznać, że to taka książka, która nie wiadomo do końca o czym jest. To bardziej opowieść jednej nocy i przeszłości, która się w niej odbija. Opowieść, którą ciężko oceniać jako dobrą czy złą. Po prostu dzieje się, a my współtowarzyszymy wydarzeniom, płyniemy z nimi i wchodzimy w nie.

Przesłuchana w audiobooku była dobrze spędzonym czasem. Nie wiem jak by mi się ją czytało ale słuchało bardzo dobrze. Od początku czułam zaciekawienie i szybko dałam się wciągnąć. Historia opowiada o czwórce przyjaciół, których życie poszło nie w ta stronę co trzeba i wystawiło na próbę... której nie przetrwali.

Jest mrocznie i duszno i jakoś tak... zwyczajnie. Ale ta zwyczajność sprawia, że wszystko nabiera dodatkowego ciężaru.

Ciezko otrzasnac sie po tej ksiazce. Ciezka, brutalna, prosta i do bolu prawdziwa. Podczas czytania uwiera niczym za male buty. Nie chcialem wiedziec co bedzie dalej, bo wszystko szlo w jak najgorszym kierunku, a jednoczesnie nie potrafilem jej odlozyc.
Autor miazdzyl mnie kazda strona, zeby zakonczeniem doslownie wdeptac w ziemie.
Genialnie okropna i zdecydowanie nie dla kazdego.

Niepokojaco realna, mozna sie przejrzec jak w lustrze, chociaz to co zobaczylem nie bylo tym, co chcialem widziec. ...

Jeżeli wydaje nam się, że kogoś znamy, to nie znamy. Jeżeli myślimy, że możemy komuś ufać, to nie możemy. Jeżeli wydaje nam się, że ktoś nas kocha, to nie kocha.
Właściwie w poprzednim zdaniu zawiera się całe sedno egzystencji małomiasteczkowej czwórki młodych ludzi. Znają się na wylot, a jednak wszystko jednej nocy runęło.
Mroczny świat, który przedstawił nam Autor, wcale nie jest taki fikcyjny, bo życie łamie nas po cichu i po kolei.
Nie ma tu zwycięzców, nie ma bohaterów. To my wyznaczamy granice zła, to my łamiemy ludzi, to my czynimy zło. Czy jest na to lek? Obawiam się, że nie.
Mocna, szczera i ciemna.
Jak zwykle polecam powieści Michała Jana Chmielewskiego i szanuję takie nietuzinkowe przekazy ludzkich słabości.

cytat: "Kochałem ją nad życie, a jej łzy odbierałem jak osobistą porażkę".

Mroczny świat, który przedstawił nam Autor, wcale...

bardzo dobra

bardzo dobra

5,5. Nie,nie i nie...Skończona z wielkim trudem,bo nie lubie porzucać książek.Odrażająca historia o odrażających ludziach,ohydna patologia.Nie mam dla żadnego z bohaterów ani odrobiny współczucia,empatii.Jakoś dało się to czytać jeszcze(z zaciśniętymi zębami)do etapu tego absurdalnego zabijania,ale potem to już skręcało mnie.Przez całą tę książkę czułam jedynie wkurzenie,odraze i rozdrażnienie.Ta skrajna brutalność,po co to było...A już końcówka jak z taniego kryminału,głupie to i przegięte.Jeden jedyny plus to styl autora.Uhhhh

Książki Chmielewskiego są klasyfikowane jako kryminał bądź thriller. Ja bym jednak powiedziała, że to raczej książki z pogranicza thrillera i literatury pięknej. Mam bowiem nieodparte wrażenie, że autorowi nie o samą zbrodnię tu chodzi ,ale o mechanizmy ludzkiej psychiki, które do zbrodni ostatecznie doprowadzają. Przy czym , Chmielewski kartka po kartce buduje napięcie. Powoli obnaża najczarniejsze meandry ludzkiej psychiki by ostatecznie doprowadzić do finału, który zwala czytelnika z nóg i pozostawia go z otwartymi pytaniami o kondycję naszego człowieczeństwa . Mocna to pozycja. Warta przeczytania i refleksji.

Mroczna, smutna opowieść o najgorszych zakamarkach ludzkiego umysłu. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, jedna decyzja pociąga za sobą kolejną, jeszcze gorszą. Do czego może posunąć się człowiek? Gdzie jest granica zła? Polecam!

Opowieść o męskiej przyjaźni? Doprawdy? .

"Cicha ciemna noc" to szczera i prosta historia, która dobitnie pokazuje najgorsze cechy w ludziach. Jest to opowieść o bliskiej relacji trzech mężczyzn trwającej od dzieciństwa i kończącej się w ową noc. Wychodzą na jaw ich wartości i sposób myślenia.

Przyjaźń - jak często nadużywamy tego słowa? Czy jesteśmy jeszcze zdolni do poświęceń dla naszych przyjaciół? Niestety czasem mam wrażenie, że ten świat zmierza w złym kierunku. Lojalność, przyjaźń i zaufanie przegrywają z łatwymi pieniędzmi czy choćby tylko zachowaniem pozorów.

Książka jest krótka, ale to co w niej znalazłam zostanie w moich myślach na długo.

Naprawdę polecam, chociaż po przeczytaniu wyraźnie towarzyszy mi smutek.

Opowieść o męskiej przyjaźni? Doprawdy? .

Przyjaźń - jak często nadużywamy tego słowa? Czy jesteśmy jeszcze zdolni do...

Świetna książka. Doskonale pokazuje jak cienka biegnie granica między dobrem, a złem. Jak niewiele trzeba aby stać się kimś innym, zrobić rzeczy, o które bys się nie podejrzewał, wręcz siarczyście zaprzeczał, że kiedykolwiek byłbyś skłonny je zrobić. A jednak. Czyta się szybko, historia wciąga z butami.

Opowieść wydawałoby się o przyjaźni...wydawałoby się. Tak naprawdę o ludzkich słabościach, braku wartości w życiu( może poza Seba) przerażające jest to, że tak na prawdę ludzie tacy są, autor obnażył najgorsze cechy. Czyta się bardzo dobrze, zakończenie...ah zupełnie niespodziewane. Polecam zdecydowanie.

• Audiobooki
  • Kryminał, sensacja, thriller

Dodaj cytat z książki Cicha ciemna noc