Mniszki

Okładka książki Mniszki Małgorzata Borkowska OSB
Okładka książki Mniszki
Małgorzata Borkowska OSB Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC religia
363 str. 6 godz. 3 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
Data wydania:
2019-03-10
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
363
Czas czytania
6 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373548763
Tagi:
Małgorzata Borkowska OSB
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
775
725

Na półkach: ,

Dodatkowy plus za ogrom, naprawdę ogrom pracy, które musiały być włożone w poszukiwania materiałów, aby ożywić te postacie. Poszczególne kobiety (nie zawsze to zakonnice, czasem jedynie nowicjuszki lub służebne, które przewinęły się przez klasztory benedyktynek) mają nie tylko imiona, ale również motywacje, cele i emocje, bo jak to wśród liczebnej społeczności - są chwalebne uczynki i mniej chwalebne. Jednak autorka nie osądza, tylko przekazuje to, co mogła wyczytać i wyszukać w starych archiwach, listach, rachunkach, sprawozdaniach itd. A okres opisywany jest niemały - od 1556 roku to 1903 roku. Życiorysy poszczególnych kobiet się przeplatają, choć nie są pełne, czasem się urywają, bo widać zabrakło dokumentów i informacji. Minusem jest jedynie język autorki, bo choć polszczyzna piękna, to założenie o czytelniku takie, że zna słownictwo dotyczące klasztornego życia: profesja, fundator, nowicjat, klauzura, ksienia itd. Zapewne przy jakimś wznowieniu byłby do tego słowniczek :),a tak to plus sporo historii szczegółowej czyni ten tekst nieco trudnym w czytaniu, mimo tak interesującego tematu ożywienia i przywołania pamięci tych poszczególnych kobiet.

Dodatkowy plus za ogrom, naprawdę ogrom pracy, które musiały być włożone w poszukiwania materiałów, aby ożywić te postacie. Poszczególne kobiety (nie zawsze to zakonnice, czasem jedynie nowicjuszki lub służebne, które przewinęły się przez klasztory benedyktynek) mają nie tylko imiona, ale również motywacje, cele i emocje, bo jak to wśród liczebnej społeczności - są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
538
240

Na półkach: ,

Siostra Małgorzata Borkowska pióro ma ostre jak mało kto. Jednocześnie nie ulega emocjom ani pochopnym osądom - gdy tylko za coś gani, zaraz stara się odnaleźć jakąś zaletę opisywanej postaci. Pisząc o kandydatkach na ołtarze zawsze szuka jakiejś rysy, czysto ludzkiej skazy na charakterze. Do tego cechuje ją iście benedyktyńska (nomen omen) skrupulatność. Nic więc dziwnego, że to właśnie jej przypadło zadanie opracowania listy wszystkich polskich benedyktynek od czasu soboru trydenckiego. Odpryskiem tej pracy są “Mniszki” - kilkadziesiąt najciekawszych żywotów zakonnic sprzed wieków.

Choć niektóre z nich zmarły w opinii świętości (a w dwóch przypadkach nadal jest szansa na chwałę ołtarzy) to jednak na kartach “Mniszek” ukazują nam nader ludzkie oblicze. Co dopiero mówić o tych, którym do aureoli było dość daleko. Siostra Borkowska stara się spomiędzy suchych sprawozdań i krótkich komentarzy wydobyć ich pełnokrwiste portrety. Są więc mniszki apodyktyczne, zapatrzone w ziemskie dobra, naiwne, swarliwe, chorobliwe ambitne, leniwe czy niezdolne do życia we wspólnocie. Z drugiej jednak strony potrafią wybić się na świętość, umieją pracować nad swoim charakterem, a swymi przymiotami służą zakonowi czy bliźnim. Polecam zwrócić uwagę na portret Krystyny Dunin Brzezińskiej (o której autorka pisze wprost, że do zakonu się nie nadawała),a potem zestawić z pobożnym życiorysem, który ktoś opublikował w Internecie. Niby informacje te same, a jednak odbiór inny.

Zaznaczam jednak, że “Mniszki” to książka, która unika efekciarstwa i uproszczeń. To rzetelna i uczciwa synteza archiwalnych informacji. Autorka wiele miejsca poświęca formacji duchowej sióstr (w końcu to opowieści o mniszkach prawda?),nie ma więc co liczyć na sensacyjne opowiastki w stylu Kamila Janickiego. To po prostu coś pomiędzy mikrohistorią, a książką popularno-naukową (dziełko pochodzi z czasów gdy termin ten jeszcze coś znaczył). Serdecznie polecam, ale uczciwie ostrzegam - pewien poziom wiedzy historycznej jest niezbędny!

Siostra Małgorzata Borkowska pióro ma ostre jak mało kto. Jednocześnie nie ulega emocjom ani pochopnym osądom - gdy tylko za coś gani, zaraz stara się odnaleźć jakąś zaletę opisywanej postaci. Pisząc o kandydatkach na ołtarze zawsze szuka jakiejś rysy, czysto ludzkiej skazy na charakterze. Do tego cechuje ją iście benedyktyńska (nomen omen) skrupulatność. Nic więc dziwnego,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    5
  • 2020
    2
  • Z_2023
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Więcej
Małgorzata Borkowska OSB Mniszki Zobacz więcej
Małgorzata Borkowska OSB Mniszki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także