Spacer z psem

Media Rodzina
2019-01-01
2019-01-01
32 min.

Okładka książki Mama Mu na rowerze i inne historie Sven Nordqvist, Jujja Wieslander, Tomas Wieslander
Mama Mu na row... Sven Nordqvist, Juj...
Okładka książki Mama Mu na drzewie i inne historie Sven Nordqvist, Jujja Wieslander
Mama Mu na drz... Sven Nordqvist, Juj...
Okładka książki Mama Mu na zjeżdżalni Sven Nordqvist, Jujja Wieslander
Mama Mu na zje... Sven Nordqvist, Juj...

Spacer z psem to naprawdę fantastyczna książka! Nie ma w niej tekstu, ale za to są cudowne, ogromne obrazki zawierające masę szczegółów. Na pierwszy rzut oka wyglądają normalnie, ale im dłużej się przyglądamy, tym więcej możemy zauważyć! Nie raz zaśmiałam się widząc abstrakcyjne sceny, których świadkiem było dziecko razem z psem. Autor zdecydowanie ma ponadprzeciętną kreatywność. Polecam dla wszystkich, niezależnie od wieku!

Wyobraź sobie, że możesz wziąć na spacer dużego psa cioci. Tylko na krótki spacer na siku. Nie odchodź zbyt daleko, dobrze? Tylko krótki spacerek.

Chcecie się przekonać, jak długo może potrwać spacer z psem? I tak naprawdę kto kogo wyprowadza?

Takimi słowami jest promowana książeczka obrazkowa "Spacer z psem", która w Walentynki trafiła w moje ręce. W zasadzie to dotarło awizo, zaś książka dzień później, gdy usłużnie odstałem swoje na poczcie, gdzie tradycyjnie było otwarte tylko jedno okienko. Cóż... pewne rzeczy się nie zmieniają. Warto było jednak pocierpieć, wdychając opary ludzi będących na bakier z codzienną higieną. Książka obrazkowa Svena Nordqvista okazała się dla mnie epicką przygodą. Wspaniałą podróżą w świat marzeń, baśni oraz cudacznych stworzeń.

Książka jest dużego formatu w twardej oprawie, a do tego nie zawiera tekstu. Po co, skoro obrazy w niej zamieszczone mówią znacznie więcej. Oto mały chłopiec idzie z ogromnym, białym psiskiem na spacer. Już na pierwszych stronach widzimy opowieść, bowiem na białej karcie znajdują się ślady butów oraz psich łap. Obracamy stronę i zaczyna się wejście w magiczny świat dziecięcej wyobraźni. Zabierze nas tam stary parowóz, jeszcze taki z początków kolei żelaznych, gdzie w drewnianych wagonikach mieściły się po 2 osoby. Takim oto środkiem lokomocji udamy się w podróż przez magiczne pola, krainę jeży, ogromne i zawiłe zamczysko z obradującymi na balkonie królami, aż trafimy do stacji końcowej. Jednak nasza przygoda dopiero się zaczyna, a czeka nas jeszcze moc niespodzianek.

Opowieść składa się w sumie z 25 obrazów, nie licząc stron "tytułowych". Każda z prac jest szalenie szczegółowa i zawiera sporo nawiązań do różnych aspektów dnia codziennego. Mimo otoczki rodem z baśni, w tym fantastycznych stworzeń, surrealistycznych budowli, czy dziwnych wynalazków, książeczka ma do przekazania sporo innych, niezwykle ważnych treści. Ogromny, smutny, różowy mamut zamknięty w Zoo w za malej klatce. Ludzie nie zważający na otaczający ich świat, zaślepieni ekranem swoich telefonów. Papierowi arystokraci, ciągnięci przez psy. Opaśli i wiecznie nienasyceni ludzie nie znający wartości pracy, koło stolika ubogiej rodziny odmawiającej modlitwę przed bardzo skromnym posiłkiem. Artyści widzący ponad horyzontem. Błękitne drzewa wyrastające z górniczej osady. Jest tego tak wiele, że ciężko to zliczyć podczas pierwszej lektury.

Jeśli ktoś dysponuje szerszą wiedzą z zakresu historii i/lub socjologii, to prawdopodobnie przy każdorazowym podejściu do tej książki, odkryje coś nowego. Dla dzieci również jest to bardzo wartościowa nauka, a być może my, dorośli ludzie, tak zagonieni w codziennych obowiązkach, dowiemy się czegoś więcej. Może dziecko nauczy nasz patrzeć prościej na to, co nas otacza. Tak, w mojej opinii "Spacer z psem" może być magicznym przeżyciem. Nawet jeśli jest krótki, a wiatr smaga nas deszczem po twarzy, to zawsze może wydarzyć się coś magicznego :)

Gratuluje autorowi rysunków ogromnej wyobraźni! Chłopiec idzie na spacer z psem i odwiedza niesamowite krainy z liliputami, olbrzymami, zwierzętami wożącymi ludzi lub goniącymi intruzów. Za każdym oglądaniem zauważa się nowe szczegóły, mam wrażenie, że oglądanie tej książki nigdy mi się nie znudzi:-)

Zastanawialiście się jak wygląda sen przelany na papier? Już nie musicie! Zajrzyjcie do graficznego arcydzieła Svena Nordqvista, a przeniesiecie się do onirycznej krainy.
Wyjątkowy picturebook, który porywa naszą wyobraźnię. Nie ma tu logiki, każda strona, to inna kraina, pełna niecodziennych zdarzeń. Co się w niej wydarzy? To zależy tylko od Was i tego, ile fantazji mieści się w Waszych głowach.
Mały chłopiec zabiera psa swojej cioci na spacer. Ogromny kudłaty czworonóg zaprasza malca w niezwykłą podróż. Wszystko jest tu baśniowe, niecodzienne, proporcje i perspektywa tracą na znaczeniu. Każda strona to barwna opowieść z ogromną ilością detali. Estetyka ta zachwyci dużych i małych fanów literatury. Jeśli szukacie niebanalnych pozycji do Waszej biblioteczki, to wyboru „Spaceru z psem” z pewnością nie będziecie żałować.
Kolorowa, utrzymana w stylu retro, w niecodziennym formacie książka to idealna propozycja dla dzieci, które uwielbiają mówić i opowiadać. To zaproszenie to snucia niekończących się opowieści, to sposób za zabicie nudy w podróży, poczekalni czy w deszczowy dzień. Wiele już pisałam o książkach obrazkowych dla dzieci: tych nigdy za wiele. Nie ma przyjemniejszego wstępu do czytania, niż ten zaczynający się od fascynujących ilustracji. Wykorzystajcie koniecznie ten potencjał i siłę picturebooków, jeśli chcecie zarazić swoje dzieci miłością do czytania.
Na Waszą uwagę zasługuje także sam autor – Sven Nordqvist to twórca kultowych już książek dla dzieci – jest pisarzem i rysownikiem (chociaż z wykształcenia jest architektem). Jego nazwisko na okładce książki, to gwarancja, że macie do czynienia z literaturą dziecięcą na światowym poziomie – to autor m.in. kultowej serii o Pettsonie i Findusie. Polecam!

Z twórczością Svena Nordqvista już się spotkałyśmy, między innymi dzięki serii o Mamie Mu, tak więc spodziewałam się, że „Spacer z psem” będzie książką w pewnym stopniu odjechaną. Ale żeby aż tak? Ilustracje w tej książce mocno mnie zaskoczyły i… zaskakują nadal, bo za każdym razem, gdy sięga się po tę publikację, dostrzega się coś innego, nowego, zwariowanego, czasem trudnego do ujęcia w słowa! I to jest właśnie super!

Znacie Dixita? To ulubiona gra w naszym domu, często zabieramy ją na rodzinne posiadówki i oddajemy się jej magii, gdy dzieci usną. Jeszcze nigdy nas nie zawiodła, bez względu na to, z kim gramy, i to właśnie z Dixitem skojarzyła mi się ta książka, gdy sięgnęłam po nią po raz pierwszy. A to komplement z tych z wyższej półki. Ten sam poziom abstrakcji obrazu, kreska też podobna, różnicą jest to, że tutaj te wszystkie dziwne i w niewytłumaczalny sposób przyciągające uwagę stworzenia i zjawiska mamy na dużym formacie, bo książka jest słusznych rozmiarów, co jest jej bardzo, bardzo dużą zaletą.

Głównym bohaterem książki jest mały chłopiec, który zabiera na spacer psa. I pewnie nie spodziewa się, jak wielkie cuda spotka na swej drodze, gdy wraz z czworonogiem wsiądzie do miejskiej kolejki, która zabierze ich do świata pełnego magii, nieoczywistości i sprzeczności. Spotkacie tu tak wiele nieprawdopodobnych rzeczy, że po pewnym czasie nie zdziwi was nawet widok olbrzymiego imbryka nalewającego herbatę goścom restauracji czy ryb pływających za oknem. Stanie się dla was oczywistym, że malarze rysują głowonogi, a dzieci obrazy na miarę da Vinciego.

Warto zaznaczyć, że „Spacer z psem” to książka obrazkowa, w związku z czym nie ma tu ani jednego słowa, żadnej podpowiedzi, jak ją opowiedzieć. To już zadanie dla wyobraźni. Tę publikację najpierw chłonie się wzrokiem, a później stara się ubrać to w słowa, co nie zawsze jest łatwe, biorąc pod uwagę poziom abstrakcji ilustracji. Naprawdę ciekawa i oryginalna propozycja tak naprawdę dla dzieci w każdym wieku, w dodatku taka, która prędko się nie znudzi, bo za każdym razem można odkryć i opowiedzieć inną historię!

"Spacer z psem" to książka, która nie ma słów, składa się tylko i wyłącznie z obrazków, co pozwala odbiorcy na pełną dowolność przy "czytaniu". Strony są zapełnione szczegółami, postaciami, elementami, co powoduje, że za każdym razem, kiedy bierzemy książkę do ręki możemy przeżywać inną historię.

Każda strona to inny świat, z nowymi zaskakującymi przygodami, a elementem łączącym je wszystkie jest chłopiec spacerujący z psem. Już samo odnalezienie tej pary na wszystkich obrazkach książki jest świetną zabawą, nie tylko dla dzieci, ale też dla starszych czytelników, a co dopiero interpretowanie całej strony, na której dzieje się bardzo wiele, co daje możliwość tworzenia nieskończenie wielu historii. Wystarczy użyć wyobraźni ☺

Obrazki są cudowne, kolorowe, radosne i pełne wyobraźni, bogate w szczegóły, dzięki czemu za każdym razem, kiedy patrzymy na daną stronę możemy odrywać coś nowego. Spotkamy się z turystami podróżującymi na biedronce, z kangurem, który przewozi ludzi, ważką - samolotem, żyrafą na drzewie, dnem oceanu za oknem w pokoju dziecięcym, niedźwiedziem na komodzie, zwiedzimy ponure zamczysko z milionem komnat, zagramy w krykieta z lisem i błaznem oraz odwiedzimy krainę kotów, która jest moim ulubionym przystankiem w książce. Oczywiście po tych wszystkich przygodach główni bohaterowie, czyli chłopczyk z pieskiem wrócą bezpiecznie do domu cioci, która na pewno czeka już na nich z kubkiem ciepłej herbaty i ciasteczkami.

Pomysł na książkę moim zdaniem jest mistrzowski i jest to pozycja idealna dla rodziców z małymi dziećmi, szczególnie takimi, które uwielbiają zwierzęta. Wspólne spędzanie czasu nad książką, która daje nieskończenie wiele możliwości, niesamowitych historii i przeżyć to coś wspaniałego. Jest też świetna dla maluchów, które nie potrafią same czytać, bo daje im możliwość pełnego zaangażowania się we wspólne czytanie. Rodzic musi tylko rozpocząć historię i obserwować, do czego zdolna jest dziecięca fantazja ☺

Książka jest dopracowana w każdym szczególe, aby przetrwała liczne wieczory wspólnego czytania została wykonana z solidnej twardej oprawy, która skutecznie chroni bogate wnętrze, a strony są szyte, co gwarantuje właścicielowi, że będą służyć bardzo długo i nie trzeba się martwić, że w pewnym momencie zaczną wypadać.

Jestem zachwycona "Spacerem z psem", to świetna książka, która umożliwia tworzenie nieskończenie wielu historii, które mogą umilić rodzinne dni. Polecam ją szczególnie rodzicom z małymi dziećmi, a także wszystkim , którzy chcą sprawić niesamowity prezent maluchom. Piękna obrazkowa książka podarowana przez ciocię, wujka, babcię, dziadka, siostrę, brata itp. dająca tysiące możliwości interpretacji może stać się lepszym prezentem od kolejnego pluszaka, czy zabawki.

Każda strona to inny świat, z nowymi zaskakującymi przygodami, a elementem...

Przecudna książka graficzna dla dzieci, ale…. To nie do końca cała prawda, bo ta książka ma taką grafikę, że zachwyci każdego. Bez wyjątku. Dorosłych oczywiście też.

Co taka książka daje? No bo w sumie książka graficzna to nie za bardzo książka do czytania więc do czego?

Może do zabaw wyobraźnią?

Może do rozbudzania pomysłowości, do nauki mówienia, do nauki opowiadania historii, często tak niezwykłych jak same obrazki…

Służy także do ułatwiania rodzicom życia.
Więcej: https://iwonabanach.blogspot.com/2019/02/spacer-z-psem-cudny-i-zaskakujacy-spacer.html

Może do zabaw wyobraźnią?

Może do rozbudzania pomysłowości, do nauki mówienia, do nauki...

"Spacer z psem" to książka graficzna - picturebook. Sven Nordqvis stworzył oniryczną krainę w której chłopiec razem ze swoim wielkim, białym psem wychodzi na spacer. W świecie po którym wędrują jest chyba wszystko: zabawa, wygłupy, sad, łąka, morze, przeogromne zoo, babcia czekająca na swojego wnuka a nawet Kot Findus i lekki strach, który towarzyszy nam codziennie. Jest to wszystko i znacznie więcej...

To świat w którym to co realne łączy się z fikcją. Świat niczym z baśni lub ze snu, będący niekończącą się przygodą przez barwy, kształty, miejsca, postacie. Przygodą która trwa i trwać może bez końca - ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia i fantazja.

Na każdej stronie tyle się dzieje. Bogactwo kolorów, barw, postaci, elementów, szczegółów i drobiazgów. Jedne widoczne gołym okiem a inne głęboko ukryte. Przygoda goni przygodę, zagadka kolejną zagadkę, tajemnica tajemnicę. Za każdym razem widoczne zupełnie co innego.

Jest baśniowo, pięknie, szczegółowo i zaskakująco. Niczym w "Regulaminie na lato" Shana Tauna, gdzie tak samo jak tutaj nic nie jest oczywiste i takim jakim widzą to nasze oczy. Prawdziwa uczta dla wyobraźni w której nie dostajemy odpowiedzi podanej na tacy. Wszystko jest pokręcone, tajemnicze i zaskakujące. A my patrząc na ilustracje możemy interpretować je do woli, za każdym razem zauważając coś nowego, czego nie widzieliśmy wcześniej

• Dla dzieci
  • Z Polą
  • Dla szkrabów
  • Wyszukiwanka
  • Dzieciowe
  • Cztery 🐾 dla 👧👦

Dodaj cytat z książki Spacer z psem