Diament Jerozolimski

Seria: Powieść
Wydawnictwo: Książnica
The Jerusalem Diamond
mad28

Współczesna powieść obyczajowa, a zarazem historia pewnego diamentu i rodziny jubilerów, której dzieje od wieków splatały się z losami klejnotu. Życiem Harry'ego Hopemana rządzi jedna pasja: kamienie szlachetne. Z upodobaniem je szlifuje, handluje nimi, jako historyk-amator bada przeszłość słynnych klejnotów. Ta namiętność sprawi, że nie bacząc na zagrożenie pojedzie do Izraela, aby w imieniu...

Życiem Harry'ego Hopemana rządzi jedna pasja: kamienie szlachetne. Z upodobaniem je szlifuje, handluje nimi, jako historyk-amator bada przeszłość słynnych klejnotów. Ta namiętność sprawi, że nie bacząc na zagrożenie pojedzie do Izraela, aby w imieniu swego kontrahenta nabyć kamień o niezwykłej wartości historycznej, ogromny diament zwany Diamentem Jerozolimskim.

Monika | 2012-10-14
Przeczytana: 14 października 2012

Po "Medicusie" czy "Szamanie" oczekiwałam zdecydowanie lepszej, ciekawszej lektury.
Tym razem pan Gordon znudził mnie i zawiódł :(

KagamiWalker | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Arcydzieło to nie jest, a tytułowy diament głównym bohaterem także nie został. Cenie jednak książki tego autora za orientalny klimat, który zabiera mnie w podróż nie gorszą niż programy dokumentalne, o dużo gorszej fabule. No i Żydzi, uwielbiam to, że w powieściach Gordona są Żydzi. Dzięki niemu poznałam trochę ich kulturę.
Mimo wszystko polecam, jako luźne, niezobowiązujące poczytadło.

koemata | 2013-08-23
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

ubrał się jak pingwin na święto Antarktydy
dwa żółte brylanty ze skomplikowaną dłuugą historią
Gematria (hebr. גימטריה z grec. γεωμετρια) to system numerologii opierający się na języku i alfabecie hebrajskim
Komentarzem niemal w całości poświęconym gematrii jest Baal ha-Turim autorstwa rabina Jakuba ben Aszera.

Gematria była często używana przez Maharala z Pragi i chasydzkich komentatorów Tory (jak na przykład Sefath Emmeth z Góry Kalwarii).

asia | 2014-07-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 11 lipca 2014

Przykro mi bardzo - ale nie dotrwałam do końca:(

Petrova | 2013-10-15
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 14 października 2013

Zdecydowanie nie sięgnęłabym po nią kolejny raz. Nie zainteresowało mnie w tej książce nic oprócz diamentu, którego opisu było zdecydowanie za mało, a przecież do niego miała nawiązywać cała opowieść, niestety było inaczej.

Endorfina | 2013-07-15

Świetna. Z gatunku tych, które uczą jednocześnie zabierając czytelnika w świat opisywanych historii. Polecam wszystkie książki tego autora.

Paulina | 2013-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Jak dla mnie historia Diamentu Jerozolimskiego w tej książce zeszła na plan dalszy.
Myślę, że autor za bardzo wciąga czytelnika w przeszłość bohaterów tu występujących.

Acik | 2016-11-28
Agata | 2016-05-12