Rogue Protocol

Okładka książki Rogue Protocol Martha Wells
Okładka książki Rogue Protocol
Martha Wells Wydawnictwo: tor.com Cykl: Pamiętniki Mordbota (tom 3) fantasy, science fiction
Pamiętniki Mordbota (tom 3)
tor.com
2018-08-07
2018-08-07
9781250191786

Jedyny powód przez który kontynuują tą serię, to to, że każdą z tych już książek mam, a przeczytanie ich zajmuje mi przerwę i powrót do domu z pracy.

Cały czas lubię postać Murderbota czy - jak przedstawiał(a) się w tej powieści - Rin. Podobało mi się wprowadzenie kolejnego rodzaju bota do historii. Poprzednio poznaliśmy bardzo analitycznego bota sterującego, a teraz mamy bota-zwierzątko, czyli takiego, do którego ludziom jest łatwo się przywiązać.

Ponownie niezbyt interesowały mnie postacie ludzkie, a fabuła wydawała mi się bardziej rozciągnięta niż wcześniej. Gdzieś po drodze zgubiłem się w opisach architektury stacji i ciężko było później osadzić wydarzenia w konkretnym miejscu. Fabuła była bardzo przewidywalna i tym razem mogła nawet przypominać odhaczanie kolejnych punktów z listy głównych zwrotów fabularnych.

Ogólnie czytało mi się to gorzej niż poprzednie części, ale cały czas jest poprawnie. Planuję skończyć pierwszą serię czterech powieści i następnie dać Murderbotowi trochę czasu przed powrotem do tego uniwersum.

Ponownie niezbyt interesowały mnie postacie ludzkie, a fabuła wydawała...

Fabuła toczy się wokół kolejnego korporacyjnego kryzysu, który nasz bohater chcąc nie chcąc jest zmuszony rozwiązać. Przy okazji zdobywa paru nowych powiedzmy że przyjaciół i potężnych wrogów. Plus cięty, choć sztucznointeligentny humor i trochę rozważań dlaczego, Pinokio, nie jesteś prawdziwym chłopcem? Da się lubić.

Kierując się usłyszaną w wiadomościach wypowiedzią Dr. Mensah, Murderbot podąża śladem GreyCris na obecnie terraformowaną planetę Milu… Uff, chyba wyrzuciłam z siebie wszystkie trudne słowa w tym podsumowaniu. Co tutaj dzieje się ciekawego? Murderbot wciąż jest sarkastyczny i zmęczony głupimy ludźmi robiącymi głupie rzeczy, zaprzyjaźnia się z kolejnym botem i (bardzo subtelnie) odkrywa nowe rzeczy o sobie.
To kolejna absolutnie wspaniała nowela w uniwersum Murderbota, za którego na tym etapie dałabym się pokroić. Nie tylko dostarcza świetną rozrywkę, ale także doskanałe studium postaci. Nie pamiętam kiedy ostatnio spotkałam się z ewolucją bohatera tak dobrze i subtelnie przeprowadzoną. W prozie Marthy Wells nie pojawiają się elementy przeszarżowane. Wspaniałe, wzruszające, niezwykłe.

Kolejny solidny film akcji w klimatach SF. Srsly, mikropowieści o Murderbocie prawdopodobnie możnaby spokojnie przełożyć na język filmu, nawet długość mają dobrą. Dużo akcji, zabawna narracja Murderbota, plot twisty i jedna z mniej rzucających się w oczy estetyk SF.

Ciekawe, że w tej serii mikro najżywszymi i najbardziej zapadającymi w pamięć postaciami są boty/SI - Murderbot, ART czy Miki. Ludzie są tak naprawdę przedstawieni grupowo, zazwyczaj z jakimś zdecydowanym liderem/liderką; ale to zawsze sposób myślenia botów/SI jest najciekawszy i unikalny. Poza tym pomimo rozrywkowego sznytu autorka bardzo dobrze radzi sobie językowo, całość ujmując często w techniczne terminy, jednocześnie ironizując lub nacechowując emocjonalnie wypowiedzi i narrację Murderbota.

Rogue Protocol tak naprawdę mało się różni od poprzednich części, ale jednocześnie sztuką jest zrobić trzy bardzo podobnie strukturalnie mikro i nie zanudzić przy tym czytelnika.

• Po angielsku
  • Science fiction