Czy filozofia jest potrzebna?

Okładka książki Czy filozofia jest potrzebna? Dionizy Tanalski
Okładka książki Czy filozofia jest potrzebna?
Dionizy Tanalski Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Problemy, polemiki, dyskusje filozofia, etyka
filozofia, etyka
Problemy, polemiki, dyskusje
Czy filozofia jest potrzebna?
Książka i Wiedza
1973-01-01
1973-01-01
filozofia

Kupiłem za grosze tę niewielką książeczkę o tak intrygującym tytule. Spodziewałem się znaleźć w niej odpowiedź (i argumenty, rzecz jasna) na pytanie, które od dłuższego czasu mnie gnębiło. Czy ją znalazłem? Cóż…

Na początku muszę podkreślić, że dzieło to pochodzi z roku 1973, a więc jest mocno nieaktualne. Autor skupia się tylko na jednej filozofii – tej marksistowskiej. Prawdę mówiąc, cała ta broszurka jest swoistą obroną marksizmu i nagonką na wszystko, co neopozytywistyczne. Choć może to sprawiać, że wielu odejdzie od lektury z obrzydzeniem, ja sam dotrwałem do końca.

Podobał mi się szczególnie początek. Tanalski dokonuje rozróżnienia między nauką i filozofią. Pokazuje nam poglądy różnych stronnictw na to zagadnienie. Czy filozofia jest nauką? A może to nauka pochodzi od filozofii i jest jej częścią? Traktować je osobno? Czym właściwie jest filozofia? Na te pytania stara się odpowiedzieć autor, opierając swoją odpowiedź na marksizmie.

Wydaje mi się, że obyłbym się bez tej pozycji w mojej drodze do zrozumienia istoty filozofii. Największym minusem tego dzieła jest forma – to bardzo nieforemna książeczka, przez co nawet czytanie jej wydaje się niewygodne. Ogółem, mogę wystawić jej siedem na dziesięć gwiazdek z zaznaczeniem, że dobrze będzie podejść do niej z dystansem. Odradzam ją także osobą całkowicie niezaznajomionym z filozofią – wiele tu trudnych pojęć.

Dodaj cytat z książki Czy filozofia jest potrzebna?