1 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
język japoński
Marika

Katakana kreska po kresce to zeszyt ćwiczeń do nauki drugiego z podstawowych sylabariuszy japońskich. Katakana używana jest współcześnie głównie do zapisu słów zapożyczonych do japońszczyzny, których jest bardzo dużo. Sylabariusza tego używa sie do zapisywania obcojęzycznych imion oraz nazwisk, a także transkrybowania słownictwa specjalistycznego z wielu dziedzin życia. Najważniejszym aspektem zastosowania katakany do zapisywania obcobrzmiących słów jest jak najwierniejsze oddanie ich wartości fonetycznej. Katakana dzięki specyficznym połączeniom i zestawieniom poszczególnych symboli i oddaniu znaków diakrytycznych oferuje nowe wartości sylab, których nie daje nam hiragana służąca do zapisu rdzennych słów japońskich.
Przy nauce znaków japońskich bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na trzy aspekty: kształt i proporcje znaku, kolejność pisania elementów – kresek i kropek oraz kierunek pisania elementów. Zignorowanie któregokolwiek z tych aspektów skutkuje najczęściej błędnie zapamiętanym lub zniekształconym znakiem. W konsekwencji tego znaki są brzydkie i trudne do odczytania.
Zeszyt znaków Katakana kreska po kresce został przygotowany tak, aby czytelnik ucząc się w kolejności alfabetycznej 46-ciu podstawowych znaków japońskich mógł jednocześnie ćwiczyć je pisząc w kratkach. Podstawą efektywnej nauki znaków jest właśnie trening pisania, w którym to prawidłową kolejność i kształt elementów poznaje i „zapamiętuje” ręka, a nie tylko nasz umysł. Bez treningu praktycznego po prostu nie można się obejść. Im więcej i częściej ćwiczy się pisanie znaków, tym szybciej można je na trwałe zapamiętać. Katakana kreska po kresce jest uzupełnieniem podręczników do języka japońskiego naszego Wydawnictwa.

źródło opisu: https://sklep.pja.edu.pl/produkt/katakana-kreska-po-kresce/

źródło okładki: https://sklep.pja.edu.pl/produkt/hiragana-kreska-po-kresce/

Marika | 2018-12-02

Jedyna książka pani Ewy Krassowskiej-Mackiewicz, której zakupu szczerze żałowałam. Ciężko określić dla kogo tak naprawdę jest przeznaczona. Moim zdaniem znacznie lepiej zaopatrzyć się z "Japoński dla początkujących". Tam przynajmniej nie dość, że poznamy dwa podstawowe sylabariusze, to jeszcze mamy szansę przyswoić odrobinę gramatyki.
Pisanie jest proste. Wystarczy pamiętać o dokładnym zapamiętaniu kolejności poszczególnych kresek. Z pewnością nie wymaga osobnego podręcznika.