rozwiń zwiń

Granica

Okładka książki Granica
Zofia Nałkowska Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I literatura piękna
338 str. 5 godz. 38 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Narodowa: Seria I
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2018-10-09
Data 1. wyd. pol.:
1963-01-01
Liczba stron:
338
Czas czytania
5 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365588692
Tagi:
feminizm aborcja

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
1195
825

Na półkach: , , , , ,

„Granica” to powieść Zofii Nałkowskiej, która została wydana w 1935 roku. Opowiada ona o życiu Zenona Zieniewicza, który jest głównym bohaterem utworu. Oprócz niego znaczącymi postaciami w powieści są dwie kobiety – Justyna Bogutówna i Elżbieta Biecka. Powieść ma tytuł wieloznaczny. Porusza kwestię przekraczania granic moralnych, społecznych, psychologicznych i filozoficznych.
Te granice w szczególności przekraczał główny bohater. Dopuścił się on romansu z dziewczyną, pochodzącą z niższej klasy społecznej. Uwiódł ją, a kiedy zaszła w ciążę, zmusił do usunięcia dziecka. Jest to moment kulminacyjny powieści, gdyż od niego tak naprawdę wszystko się zaczyna. Zenon żeni się z Elżbietą, natomiast Justyna przechodzi bardzo ciężki okres w swoim życiu. Zabieg aborcji odcisnął na jej psychice tak silne piętno, że dziewczyna popadła w obłęd. W swoje problemy, chcąc nie chcąc, zaangażowała Ziembiewiczów.
Oboje starali się jej pomóc, ale dla dziewczyny nie było już ratunku. Nikt z tej trójki nie miał już spokojnego życia. Justyna ostatecznie zemściła się na Zenonie, powodując u niego ślepotę. W konsekwencji tego mężczyzna odebrał sobie życie. Elżbieta zostawiła dziecko i wyjechała z kraju, a Justyna czeka na wyrok.
Powieść napisana jest w sposób oryginalny. Na samym początku dowiadujemy się o finale losów bohatera. Później następuje retrospekcja, która wyjaśnia nam przyczyny tego zdarzenia. Dla Nałkowskiej ważniejsza jest analiza przyczyn i skutków zdarzeń niż same perypetie bohaterów.
Narrator jest osobą, która nie należy do świata przedstawionego. Uważnie obserwuje rzeczywistość i ocenia ją, ale nie jest wszechwiedzący. Powieść czyta się przyjemnie, w wypowiedzi bohaterów wplecione są zdania o charakterze sentencji czy aforyzmów.
Po przeczytaniu książki mogę powiedzieć, że powieść psychologiczna, jaką na pewno jest „Granica” Zofii Nałkowskiej, jest moim ulubionym gatunkiem literackim. Bardzo podobały mi się przemyślenia bohaterów, gdzie analizowali oni swoje postępowanie i zastanawiali się przed podjęciem określonych decyzji. Najbardziej przypadła mi do gustu postać Justyny. Głęboko jej współczułam, kiedy Zenon potraktował ją jak bezużyteczną rzecz, każąc usunąć ciążę. To, jaki wpływ wywarło na nią to zdarzenie, bardzo mnie poruszyło. Opisanie uczuć zranionej i załamanej dziewczyny było moim zdaniem wykonane przez autorkę po mistrzowsku.
Szczerze polecam lekturę „Granicy” nie tylko uczniom szkół ponadgimnazjalnych.

„Granica” to powieść Zofii Nałkowskiej, która została wydana w 1935 roku. Opowiada ona o życiu Zenona Zieniewicza, który jest głównym bohaterem utworu. Oprócz niego znaczącymi postaciami w powieści są dwie kobiety – Justyna Bogutówna i Elżbieta Biecka. Powieść ma tytuł wieloznaczny. Porusza kwestię przekraczania granic moralnych, społecznych, psychologicznych i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23 722
  • Posiadam
    1 861
  • Chcę przeczytać
    1 629
  • Lektury
    1 235
  • Lektury szkolne
    279
  • Ulubione
    240
  • Literatura polska
    190
  • Klasyka
    166
  • Teraz czytam
    155
  • Z biblioteki
    105

Cytaty

Więcej
Zofia Nałkowska Granica Zobacz więcej
Zofia Nałkowska Granica Zobacz więcej
Zofia Nałkowska Granica Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także