Język angielski. Repetytorium gramatyki z ćwieczeniami

Okładka książki Język angielski. Repetytorium gramatyki z ćwieczeniami
Bronisława JasińskaJanina Jaślan Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo Naukowe PWN
1990-01-01
1990-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Słownik terminologii prawniczej i ekonomicznej angielsko-polski Henryk Jaślan, Janina Jaślan
Słownik termin... Henryk Jaślan, Jani...
Okładka książki Język angielski. Repetytorium gramatyki z ćwieczeniami Bronisława Jasińska, Janina Jaślan, Monika Woytowicz-Neymann
Język angielsk... Bronisława Jasińska...

Widziałem kilka repetytorium, ale to jak dla mnie jest najczytelniejsze. Od razu znajduję właściwy rozdział, od razu mam wyjaśnienie i przykłady.

Szczerze mówiąc to trudno mi o obiektywną opinię o tej książce. Zapewne dlatego, że była to właściwie moja pierwsza ksiażka jaką nabyłem do celów samodzielnej nauki. Po prostu wtedy nie było jeszcze innych prócz podręczników szkolnych i akademickich. mam do niej duży sentyment i chyba po prostu do niej się przyzwyczaiłem. Po prostu lubię, ale po latach muszę powiedzieć, z zaznaczeniem braku wiedzy o możliwych aktualizacjach zawartości w następnych wydaniach, ze moja wersja z roku '93 jest przeciętna. Oceniam ją na poziom ciut wyższy od elementarnego w zasadzie mimo że obejmuje zawartoscią materiał dość obszerny. Niestety w większosc potraktowany schematycznie, sucho, pewne problemy pominięte. Ktoś, kto chciałby nie tylko coś sobie przypomnieć ale i nauczyć od podstaw bedzie miał trudno. Modalnych z tego nie zrozumie jak trzeba, czasy też tłumaczone tak że trudno pewne proste sprawy sobie zwizualizować. Wiekszość kwestii wytłumaczona tak że bez posiadania dość głębokiej wiedzy o gramatyce języka jako takiej trudno cokolwiek zrozumieć. Ćwiczenia proste i znalzało się kilka błędów stylistycznych które nie powinny się tam znaleźć, ale to raczej ze wzgl na wiek książki i sposób w jaki dawniej uczono (np.: Do you have?)
Ogólnie może być, ale chyba lepiej kupić sobie coś bardziej współczesnego. Coś w czym kwestie gramatyczne wytłumaczone są w bardziej przystępny sposób a sam materiał będzie obejmował wyższy poziom trudności. Powtórzę jeszcze raz - nie jestem w stanie ocenić współczesnych wydań, ale nie sądzę by wiele się zmieniło.
W skrócie - dla znającego język ma to średnią wartość, a dla początkującego jest to trochę akademickie podejście więc mu będzie ciężko pewne rzeczy zrozumieć, zwłaszcza że objaśnienia skondensowano do maksimum a trzeba znać pewne rzeczy 'od kuchni' żeby dobrze zrozumieć sens danej konstrukcji czy regułki.
No i ćwiczenia. Jak wspomniano - nie powalają, ale na plus to jest tu trochę ćwiczeń do tłumaczeń na angielski a w wielu wydawnictwach tego w ogóle nie ma. Za to plus bo to aktywne korzystanie z języka. Budowa zdań w obcym języku.

Typ podręcznika gramatycznego, którego szczerze nie cierpię, zmora uczniów i nauczyciela, który potem musi poprawiać te ćwiczenia.
Teoria podana jest po polsku, więc ma pewien potencjał dla ucznia słabszego/średniego nie pałającego miłością do gramatyki, problem polega na tym, że jest ona nudna i podana dosyć schematycznie, bez serca, nie sprzyja zapamiętaniu, wygląda trochę tak, jakby autorom nie zależało na zrozumieniu, jakby chcieli gramatykę wyłożyć jak reguły matematyczne i chcieli, żeby uczeń nauczył się na pamięć.

Ćwiczenia są schematyczne i nierozwojowe, skoro omówiłam z uczniem jakieś zagadnienie gramatyczne i chcę mu zadać zadanie, powinnam mieć wiele przykładów, od prostych do trudnych, ale tutaj jest źle, bardzo źle, bo większość ćwiczeń ma przykłady na dosłownie to samo i to po 10 razy. Nudy na puda dla ucznia i nauczyciela. Nie polecam, chyba, że ktoś ma taki charakter, że tak się lubi uczyć, zdarzyło mi się ze dwóch takich uczniów i chętnie przerobili tę książkę całą. Dla większości wykonywanie z niej ćwiczeń będzie jednak stratą czasu.

• Biblioteka domowa
  • Naukowe i niekoniecznie
  • 1997
  • PORADNIKI
  • Podlotków kształcenie ogólne :)
  • Lektury w liceum

Dodaj cytat z książki Język angielski. Repetytorium gramatyki z ćwieczeniami