Dziewczyna znad Złotego Rogu

Okładka książki Dziewczyna znad Złotego Rogu
Kurban Said Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Girl from the Golden Horn
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-10-03
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-03
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328060135
Tłumacz:
Agnieszka Gadzała
Tagi:
Agnieszka Gadzała
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
937
801

Na półkach:

Kurban Said, a właściwie Lew Nussimbaum to autor powieści, na podstawie której powstał wzruszający film "Ali i Nino", ale też twórca "Dziewczyny znad Złotego Rogu". Książka, o której dziś opowiem powstała w 1938 roku i była prawdopodobnie ostatnim utworem spisanym ręką Saida. Autor bowiem umarł w 1942 roku, w wieku zaledwie trzydziestu siedmiu lat. Ważne jest, że Kurban Said zafascynowany był orientem. Azjatycka kultura i obyczaje fascynowały go do tego stopnia, że w końcu przeszedł na islam, a sam utożsamiał się z muzułmańskim księciem.

"Dziewczyna znad "Złotego Rogu" to powieść opowiadająca historię młodziutkiej Turczynki i ambitnego Austriaka. Hass jest lekarzem, którego rodzice byli Bośniakami, ale on sam postrzega siebie jako Europejczyka i nie chce pamiętać o swoich korzeniach. Asiadeh zaś, wraz ze swoim ojcem - tureckim paszą, tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej, trafiają do Berlina. Dziewczyna wychowana jest w wierze muzułmańskiej i od najmłodszych lat przygotowywana po to, by służyć mężczyźnie, któremu została obiecana. Wojna, ciężkie czasy i trudna sytuacja polityczna, zmuszają młodego księcia do ucieczki za ocean, tym samym do zerwania kontaktów z paszą i jego córką. Asiadeh studiuje zawiłości języka swoich przodków, ale cały czas wierzy, że książę, któremu jest przeznaczona, w końcu się o nią upomni, dlatego z wielką pokorą znosi trudy pobytu w jednym z większych europejskich miast. Wkrótce jednak dziewczyna poznaje austriackiego laryngologa i mimo zasad wpajanych jej od maleńkości, zakochuje się w nim z wzajemnością. Młodzi wkrótce wyjeżdżają do Wiednia, gdzie powoli na światło dzienne zaczynają wychodzić różnice kulturowe i religijne. Okazuje się, że rola pani doktorowej nie odpowiada dość temperamentnej dziewczynie. Ciągle tęskni za rodziną, wspaniałym domem, zapachami gorących ulic i gwarem wywołanym przez gromady dzieci. Poza tym jest wierzącą muzułmanką i nie jest w stanie zaakceptować pewnych zachowań wyemancypowanych kobiet i dość rozwiązłego stylu życia mężczyzn. Niedługo potem miłość do męża zostaje poddana poważnej próbie, ponieważ o istnieniu Asiadeh przypomina sobie książę, któremu z majestatu pozostał tylko tytuł, a resztę pochłonął alkohol i szaleństwo. John Rolland bowiem zjawia się w Wiedniu i rości sobie prawa do żony Hassy.

Powieść Kurbana Saida to arcyciekawe kompendium wiedzy o kulturze wschodu, wielkim Imperium Osmańskim i zasadach panujących na tych ziemiach. Największą rolę w życiu mieszkańców odgrywa religia i Koran, któremu podporządkowują całe swoje życie. Codzienne modlitwy i oddanie Allahowi to sens ich życia, ale to, w jaki sposób postrzegane są w tej kulturze kobiety nie jest zaskoczeniem i w książce definiuje to jedno zdanie:

"Zaprawdę, kobiety nie są ludźmi, mają tylko zewnętrzne cechy człowieka".

Kobieta, bowiem, w kulturze osmańskiej, traktowana była jako narzędzie w męskim dążeniu do doskonałości. Ona nie nadawała się na współtowarzyszkę życia, a na matkę, osobę niewidoczną, cnotliwą i uzależnioną od męża. Bezwzględnie posłuszną, religijną i lojalną.

Poza ciekawymi opisami kultury osmańskiej, pojawiają się również przepiękne opowieści o Sarajewie, Turcji, Afryce. Ta powieść to pigułka pełna informacji z pasjonujących podróży po świecie. To też historia o przywiązaniu do tradycji, szacunku do religii i ślepej lojalności, która może doprowadzić do wielu nieprzewidzianych sytuacji, a zderzenie dwóch zupełnie różnych światów daje obraz przepaści kulturowej, która kłuje w oczy pozostałych bohaterów.
Jest to powieść złożona, trudna i zmuszająca do postawienia się w sytuacji wielu osób. Nie można utożsamić się z jedną z postaci, bo w każdej z nich odnajdziemy cząstkę siebie.
Jak zakończy się ta gorąca historia? Musicie przekonać się sami, bo zakończenie wcale nie jest takie oczywiste.

Kurban Said, a właściwie Lew Nussimbaum to autor powieści, na podstawie której powstał wzruszający film "Ali i Nino", ale też twórca "Dziewczyny znad Złotego Rogu". Książka, o której dziś opowiem powstała w 1938 roku i była prawdopodobnie ostatnim utworem spisanym ręką Saida. Autor bowiem umarł w 1942 roku, w wieku zaledwie trzydziestu siedmiu lat. Ważne jest, że Kurban...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    68
  • Chcę przeczytać
    49
  • Posiadam
    13
  • 2019
    7
  • 2021
    3
  • 2020
    2
  • Biblioteka
    2
  • 2018
    2
  • Z biblioteki
    2
  • Egzemplarz recenzencki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziewczyna znad Złotego Rogu


Podobne książki

Przeczytaj także