Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe

Okładka książki Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe Maja Komorowska, Barbara Osterloff
Okładka książki Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe
Maja KomorowskaBarbara Osterloff Wydawnictwo: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego teatr
teatr
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
2017-01-01
2017-01-01
sztuka

Okładka książki Pytania które się nie kończą Maja Komorowska, Tadeusz Sobolewski
Pytania które ... Maja Komorowska, Ta...
Okładka książki Bluszcz, nr 11 (38) / listopad 2011 Artur Andrus, Justyna Bargielska, Joanna Bator, Maria Czubaszek, Jennifer Egan, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Katarzyna Grochola, Henryk Grynberg, Wojciech Jagielski, Ignacy Karpowicz, Etgar Keret, Krystyna Kofta, Maja Komorowska, Juliusz Machulski, Dorota Masłowska, Przemysław Nowakowski, Lidia Ostałowska, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Witold Szabłowski, Marta Szarejko, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Szejnert, Agnieszka Wolny-Hamkało
Bluszcz, nr 11... Artur Andrus, Justy...
Okładka książki Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską Maja Komorowska, Barbara Osterloff
Pejzaż. Rozmow... Maja Komorowska, Ba...

Na wstępie Maja Komorowska zamieściła wspominki ze swojego dzieciństwa oraz z okresu nastoletniego. Mimo, że nie wiedziała do końca kim chce zostać w przyszłości (myślała m.in o medycynie oraz AWF-e),to już od małego można zauważyć, że scena, aktorstwo za Panią Mają wręcz "chodziły".
Następnie pojawia się wywiad, który zaczyna się początkami aktorskimi Pani Mai w Teatrze 13 Rzędów w Opolu. Już tam wiedziała, że nie może do końca cała oddać się aktorstwu, gdyż chciała też poświęcić się macierzyństwu.
Później był bardziej renomowany Teatr Współczesny we Wrocławiu oraz inne znane teatry.
W wywiadzie prowadzonym przez Barbarę Osterloff możemy spodziewać się głównie pytań o pracę, role, o stosunek Pani Mai do granych przez nią postaci. Poruszane są tematy scenografii, charakteryzacji, ubioru. Wymieniane są wielkie nazwiska sceny, wielu z tych aktorów już nie ma a zecydowanie przyczynili się oni do powstania pięknych, niezapomnianych sztuk.
Poza teatrem jest jeszcze film i tutaj również Maja Komorowska opowiada o pracy nad rolami. Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki to tylko kilku reżyserów z wielu, z którymi aktorka współpracowała.
Wywiad z Barbarą Osterloff sięga mniej więcej do połowy książki, później są rozmowy studentów pani Mai. Są to ich wspomnienia o pani profesor. Wypowiadają się też inne osoby, które miały przyjemność ją poznać.
Trochę brakowało mi życia osobistego Pani Mai i to jaką jest osobą, bo jak przeistacza się w kogoś kim nie jest, to ile jest jej samej w granej przez siebie postaci, już wiem. Książka trochę ciężka od natłoku informacji z życia zawodowego. Momentami męczy.

Jednak mimo wszystko jest to interesująca wycieczka po kulisach teatru i filmu. Bycie na scenie razem z aktorem i oczyma wyobraźni przyglądanie się z bliska grze aktorskiej. Spontaniczny skok aktorki na krzesło, z krzesła na stół a ze stołu na...lampę i bujanie się na niej, jest niewątpliwie (mimo, że niezgodnym z regulaminem) godnym odwagi, niebanalnym pomysłem:))

1970

Ten tom mogą przeczytać nie tylko znawcy historii polskiego teatru i filmu czy wielbiciele Pani Mai Komorowskiej. To lektura, przy której wiele osób spędzi miło czas. Umiejętnie łączy, spaja dwa światy – życie rodzinne i zawodowe Aktorki. Poznajemy je nie tylko z perspektywy samej Bohaterki, ale też Jej studentów. Nieco przytłaczają, nużą wątki związane z opisem budowania roli (mogłyby się znaleźć w poradniku dla osób marzących o karierze aktorskiej). Niewątpliwym plusem jest ujawniająca się tu silna, pełna ekspresji, wyrazista osobowość Pani Mai – kobiety z klasą, znającej swoją wartość. Zdyscyplinowanej profesjonalistki, a jednocześnie osoby „wyluzowanej”, mającej pewien dystans do życia, szczęśliwej matki i babci.

To książka dla miłośników teatru i Mai Komorowskiej. Aktorka przywołuje swoje najważniejsze role i pokazuje cały proces tworzenia postaci, poszukiwania prawdy o bohaterce. Znajdziemy tam także opowieści o pracy w szkole teatralnej, o studentach. Są też wywiady ze studentami. Możemy róznież przyjrzeć się pracy niektórych reżyserów, z którymi Komorowska pracowała.

Książka bogato ilustrowana scenami ze spektakli. Na końcu znajdziemy kalendarium drogi aktorskiej Mai Komorowskiej. Wszystko to okraszone szczyptą informacji o życiu prywatnym, ale bez wiwisekcji.

Ogólny obraz to szczęśliwa żona, matka, ale przede wszystkim dumna ze swoich wnucząt babcia.

Jednak to książka dla wytrwałych oraz tych młodych ludzi, których kusi szkoła aktorska. Dlaczego dla wytrwałych, bo opisy budowania rol są bardzo szczegółowe, drobiazgowe, połączone z refleksjami aktorki.
Wyczuwa się charaktaerystyczny dla aktorki styl mówienia, ale, co jest ogromną niespodzianką, Maja Komorowska w rzeczywistości nie jest eteryczną i słabą kobietą. Niewiarygodnie energiczną, o niewyczerpanej sile i dyscyplinie wewnętrznej, czasem sprawiającą też wrażenie, że dręczy ją ADHD.
Polecam wytrwałym, bo to około 500 stron.

Książka...

Wspaniała książka opisująca dorobek aktorski Mai Komorowskiej, ale przez pryzmat życiowych doświadczeń. To też wiele wspomnień wplecionych w historię pracy w teatrze i przed kamerami.

• W domu
  • #czytambopolskie