Pytania które się nie kończą

Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
Mirek Szulc

To pierwsza publikacja przygotowana przez Teatr Mazowiecki (do tej pory TEATRPRAGA.PL) i Mazowiecki Instytut Kultury. Współwydawcą książki jest nasze wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press. „Rozmowy Tadeusza Sobolewskiego z Mają Komorowską to rodzaj medytacji nad istotą gry, istotą teatru, nad życiem. Maja Komorowska ma niezwykłą zdolność dotykania ciemnych stron życia i prześwietlania ich...

„Rozmowy Tadeusza Sobolewskiego z Mają Komorowską to rodzaj medytacji nad istotą gry, istotą teatru, nad życiem. Maja Komorowska ma niezwykłą zdolność dotykania ciemnych stron życia i prześwietlania ich wewnętrzną jasnością. Skąd ją czerpie? Z własnej natury? Z rodzinnego domu? Z teatru Jerzego Grotowskiego, Krystiana Lupy? Czasem trzeba maski, żeby zobaczyć prawdziwą twarz. Trzeba absurdu, żeby zobaczyć dobro i sens. Winnie w Szczęśliwych dniach Becketta, Sarah Bernhardt w Mimo wszystko Murrella – w tych rolach, o których mowa jest w książce, możemy jeszcze Maję Komorowską zobaczyć”. Tak pisze o książce Tadeusz Sobolewski, jej współautor.

Książka już cieszy się uznaniem krytyków i recenzentów. Wybitny polski eseista Wojciech Karpiński napisał o niej: „Książka jest znakomita i pasjonująca, do powolnego i długiego przeżywania. Autorzy mogą być z niej dumni. Podziwiam ich sztukę rozmowy”.

źródło opisu: https://www.facebook.com/czuly/photos/a.4389117363...(?)

źródło okładki: https://www.facebook.com/czuly/photos/a.4389117363...»

wiesia | 2019-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 08 września 2019

Lubię Maję Komorowską i Tadeusza Sobolewskiego. Z przyjemnością przeczytałam tę książkę; mądrą i głęboką dyskusję o trzech przedstawieniach teatralnych, omówienia niektórych ról filmowych wybitnej aktorki, bardzo ciekawy zapis z jej spotkania w Klubie Przyjaciół Życia (jaka ładna nazwa:), w trakcie którego czytała wiersze poetów polskich.
Obejrzałam wiele zdjęć Mai Komorowskiej z przedstawień teatralnych, ale i z prób, oraz z filmów.
Polecam tę książkę, o której Sobolewski pisze we wstępie, że "jest próbą dotarcia do wewnętrznego monologu wielkiej aktorki".

Monika | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na pewno nie jest to książka dla wszystkich. I dobrze, że tak jest. Dla miłośników teatru (i aktorstwa Mai Komorowskiej) będzie to prawdziwa gratka. Rozmowa z aktorką o jej pracy, o inspiracjach, o sposobie dochodzenia do pewnych rozwiązań scenicznych. Maja Komorowska uchyla kurtynę i na moment zaprasza nas do swojego świata. Świata intrygującego, erudycyjnego i pełnego szacunku dla granego słowa i dla widza.

Fascynuje mnie Maja Komorowska, i może w słowach Tadeusza Sobolewskiego znalazłam odpowiedź dlaczego tak jest. "Maja Komorowska ma niezwykłą zdolność dotykania najciemniejszych stron życia i prześwietlania ich wewnętrzną jasnością".

Wojciech Gołębiewski | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Zacznę od Sobolewskiego. W recenzji jego książki pt "Dziecko Peerelu. Esej – dziennik" pisałem:

"Sobolewski jest autorem bestselleru, biografii pt „Człowiek - Miron”, wydanej razem z „Tajnym Dziennikiem” Mirona, którego prawa autorskie należą do Anny i Tadeusza Sobolewskich, jako, że poetka Stańczakowa, towarzyszka Mirona, to jego teściowa."

Komorowska - znana aktorka, szerokiej publiczności głównie z filmów Zanussiego.

Na LC pisze recenzje jako drugi, po moim znajomym "almos", i posłużę się fragmentem jego opinii, którą w całości podzielam:

"Czytelnicy, którzy oczekują kolejnego wywiadu rzeki z mnóstwem anegdotek i wspomnień rodzinnych, srodze się zawiodą. Ta książka to raczej intelektualna rozmowa o sztuce aktorskiej i o wybranych spektaklach teatralnych."

I to właśnie "almosa" opinia spowodowała, że złagodziłem swój pierwotny tekst, 70% wykreśliłem, a pozostała jedynie uwaga:

"Cenię Liberę, a szczególnie ...

almos | 2014-10-27
Przeczytana: 24 października 2014

Ponad połowę książki zajmuje głęboka dyskusja o trzech spektaklach. Pierwszy z nich to 'Szczęśliwe dni' Becketta gdzie od lat Komorowska gra Winnie; drugi spektakl to 'Mimo wszystko' też grany od wielu lat. Komorowska gra w nim Sarę Bernhardt a partneruje jej Wiesław Komasa. Wreszcie trzeci spektaklem są 'Panny z Wilka', przedstawienie dyplomowe studentów Akademii Teatralnej w Warszawie z 2011r. w reżyserii Mai Komorowskiej. Rozmowy są szalenie ciekawe, mówi się metodzie aktorskiej, o relacji między instynktem a świadomością, o metodzie Stanisławskiego. Niestety, ponieważ nie znam owych spektakli, czytając rozmowy, czułem się jakiś zmarginalizowany, nienależący do klanu, bo pan Sobolewski wielokrotnie oglądał te przedstawienia i oczywiście zna je dogłębnie. Siłą...