Moja europejska rodzina. Pierwsze 54 000 lat

Okładka książki Moja europejska rodzina. Pierwsze 54 000 lat Karin Bojs
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Moja europejska rodzina. Pierwsze 54 000 lat
Karin Bojs Wydawnictwo: Insignis popularnonaukowa
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
My European Family: The First 54,000 Years
Wydawnictwo:
Insignis
Data wydania:
2018-05-23
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-23
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365743947
Tłumacz:
Urszula Gardner
Tagi:
badania naukowe człowiek pierwotny ewolucja genealogia genetyka literatura popularnonaukowa ludzkość
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Skąd się wzięliśmy?



1609 62 133

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
120 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1129
445

Na półkach: ,

www.bibliofilembyc.pl

W zeszłym roku dzięki literaturze popularnonaukowej dowiedziałam się wielu niesamowitych rzeczy, co znacznie spotęgowało moją miłość do tego typu książek. Zaczęłam inaczej patrzeć na las i drzewa, odważyłam się podnieść głowę i spojrzeć w rozgwieżdżone niebo i poznałam mnóstwo ciekawostek z życia zwierząt.

A co z nami, z ludzkością? Sięgając po «Moją europejską rodzinę» zorientowałam się, że właściwie nic nie wiem o początkach Homo sapiens, a ze szkoły już nic nie pamiętam. Przyszedł więc wreszcie czas, aby zagłębić się nieco w archeologię, antropologię i genetykę. Jesteście gotowi na tę podróż w czasie?  

Z czym to się je
Karin Bojs, dziennikarka naukowa, chcąc dowiedzieć się nieco więcej o własnych korzeniach, zabiera czytelnika na wyprawę, która rozpoczyna się 54 tysiące lat temu. Jak nasi przodkowie znaleźli się w Europie? Kiedy staliśmy się rolnikami? Jak rozwijała się cywilizacja? Bojs przedstawia wyniki badań DNA, które umożliwiają coraz lepsze poznanie losów homo sapiens oraz pozwalają jej dowiedzieć się, kim byli ludzie, dzięki którym mogła się wiele lat później urodzić.

W poszukiwaniu własnych korzeni
Już na wstępie autorka zapowiada, że ta książka to próby poznania losów jej własnej rodziny, ale celem jest także ukazanie, jak ogromną rolę w odkrywaniu dziejów ludzkości grają badania DNA. Bojs umiejętnie przeplata te dwa wątki, a dzięki temu, że poszukuje własnych korzeni, książka jest bardziej ludzka. Literatura popularnonaukowa ma być przyjazna zwykłemu, nieobeznanemu z tematem czytelnikowi, ale nie zawsze się to udaje. Ten pierwiastek prywatnej historii autorki, jej badania genetyczne przeprowadzane na własną rękę, wyjazdy na konferencje oraz do ośrodków związanych z ważnymi odkryciami archeologicznymi sprawiają, że «Moją europejską rodzinę» czyta się świetnie.

Kłótnie, rywalizacja i kawka z pewnym polskim archeologiem
Autorka stara się rzetelnie przedstawić informacje, opinie naukowców, ale czasem wtrąca też własne przemyślenia. Nie ma także oporów przed dosyć swobodnym opisywaniem spotkań, które odbyła i ludzi, których poznała (mamy tu też polski wkład!). Okazuje się, że w świecie archeologów, antropologów i badaczy zajmujących się genetyką panuje dosyć ostra rywalizacja, o czym Bojs również napomyka. Podoba mi się takie nieoceniające, szczere spojrzenie na to wszystko, opisywanie poszczególnych spotkań bez tuszowania być może niewygodnych dla kogoś wydarzeń, afer, sytuacji itp. To zdecydowanie dodaje książce smaczku i kolorytu. Chociaż już same dzieje Homo sapiens są niezwykle ciekawe, badania przeprowadzane przez dziennikarkę (podróże do muzeów i na stanowiska archeologiczne, rozmowy z naukowcami) sprawiają, że książka nabiera charakteru.

Warto czy nie warto?
Jeśli tak jak ja wkręciliście się w literaturę popularnonaukową, jestem pewna, że i «Moja europejska rodzina» was zainteresuje. Muszę jeszcze napomknąć, że wydawnictwo Insignis bardzo postarało się przy wydaniu jej na polski rynek, bo nie postawiło na samo tłumaczenie.  Książka przeszła także konsultację naukową, a liczne przypisy dr Małgorzaty Bonar świetnie uzupełniają treść. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę z takimi tytułami i zawsze będę was gorąco zachęcać do sięgania po książki z tej półki.

www.bibliofilembyc.pl

W zeszłym roku dzięki literaturze popularnonaukowej dowiedziałam się wielu niesamowitych rzeczy, co znacznie spotęgowało moją miłość do tego typu książek. Zaczęłam inaczej patrzeć na las i drzewa, odważyłam się podnieść głowę i spojrzeć w rozgwieżdżone niebo i poznałam mnóstwo ciekawostek z życia zwierząt.

A co z nami, z ludzkością? Sięgając po «Moją...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    369
  • Przeczytane
    140
  • Posiadam
    58
  • Teraz czytam
    12
  • 2019
    9
  • 2018
    9
  • Historia
    9
  • Popularnonaukowe
    6
  • Nauka
    5
  • Do kupienia
    4

Cytaty

Więcej
Karin Bojs Moja europejska rodzina. Pierwsze 54 000 lat Zobacz więcej
Karin Bojs Moja europejska rodzina. Pierwsze 54 000 lat Zobacz więcej
Karin Bojs Moja europejska rodzina. Pierwsze 54 000 lat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne