Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata

Wydawnictwo: Znak emotikon
Ag2S

Bez względu na to, ile masz lat, już czas, by zacząć zwiedzać świat. Na podróż nie masz forsy? Czasu? Wystarczy spojrzeć do atlasu albo zakręcić raz globusem, a wtedy pomkniesz jednym susem do Azji albo do Afryki – nie martwiąc się upałem dzikim. Umówmy się, że na trzy-cztery skoczysz do którejś z dwóch Ameryk. Przebiegniesz truchtem Europę, w Australii też postawisz stopę. Zapytasz: „Czy to...

Bez względu na to, ile masz lat,
już czas, by zacząć zwiedzać świat.
Na podróż nie masz forsy? Czasu?
Wystarczy spojrzeć do atlasu
albo zakręcić raz globusem,
a wtedy pomkniesz jednym susem
do Azji albo do Afryki –
nie martwiąc się upałem dzikim.
Umówmy się, że na trzy-cztery
skoczysz do którejś z dwóch Ameryk.
Przebiegniesz truchtem Europę,
w Australii też postawisz stopę.
Zapytasz: „Czy to się tak da?”.
Odpowiedź zna książeczka ta.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Ostatnio na zakupach w sklepie meblowym, przy jednej z aranżacji pokoju, moja czteroletnia córeczka zakręciła globusem .... Wskazała palcem na kontynent, który się pojawił i poprawnie go nazwała mówiąc: "Oooo Ameryka Południowa!" ... Szok, zachwyt, niedowierzanie ... No i oczywiście pełna duma rodziców ;-) :-) ... A wszystko zaczęło się od wspólnej lektury "Kefiru w Kairze" :-) Potem posypała się cała seria pytań ... Co możemy ciekawego zobaczyć w Londynie? A co to? [ pytanie dotyczyło mapy świata] A gdzie są Ateny? Mogę to zobaczyć na mapie? itd. Ten rymowany przewodnik po miastach świata stał się dla nas wspaniałym punktem wyjścia do zdobywania wiedzy o świecie. Amsterdam, Astana, Bogota, Hawana, Ryga, Santiago, Moskwa, Kair do wyboru, do koloru ... Za sprawą najnowszej książki Michała Rusinka mogłyśmy podróżować po całym świecie. Jego ciekawe, zabawne i wpadające w uchu rymowane wierszyki były dla nas wspaniałym odkryciem. Czytając je bawiłyśmy się znakomicie :-) Do tej pory...

mirabelka01 | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Wychodzę z założenia, że w dorosłym życiu warto zachować w sobie coś z dziecka. Świat jest wtedy piękniejszy, łatwiej się nim zachwycić, a problemy nie przytłaczają aż tak bardzo. ;) Dlatego też, wszystkich – małych i dużych, z okazji Dnia Dziecka postanowiłam zabrać w podróż dookoła świata… :) Na razie tylko literacką, ale kto wie, do czego zainspiruje was książka Kefir w Kairze. ;)

Michał Rusinek wraz z ilustratorką Joanną Rusinek stworzyli nietypowy przewodnik po świecie. Za pomocą krótkich, rymowanych wierszyków i cudownych ilustracji zabierają czytelników do kilkudziesięciu miast. Wierszyki angażują odbiorcę, są zabawne i lekko abstrakcyjne. Inspirują, by zajrzeć do atlasu i odnaleźć na mapie miasto o którym traktują. Młody czytelnik z pewnością będzie zaciekawiony i z chęcią dowie się więcej o tych miejscach.
Kefir w Kairze zachwyca od pierwszego wejrzenia. Ilustracje idealnie współgrają z wierszami i są moim zdaniem równie ważne, co tekst. Książka Michała Rusinka będzie...

Michelle | 2018-06-04
Przeczytana: 26 maja 2018

Ostatnio jestem w dziecięcym ciągu i mam tu na myśli czytanie książek przeznaczonych dla małych czytelników, zasadniczo tych najmłodszych. W moje ręce wpadł Rymowany przewodnik po miastach świata o zabawnej nazwie Kefir w Kairze autorstwa Michała Rusinka.
Przyznać muszę, że wydanie Wydawnictwu Znak Emotikon wyszło zacnie, zarówno bowiem ja, jak i mój starszy syn w pierwszej kolejności skupiliśmy się na stronie wizualnej, przeglądając kilkukrotnie ilustracje Joanny Rusinek, podziwiając tym samym kolorystykę i to, co się na nich [ilustracjach] znajdowało.

Gdy zachwyty nad częścią wizualną opadły, ale nie tak całkowicie – przyznacie, że szata graficzna jest bajeczna – przyszła pora na tekst, którego nomen omen nie ma wiele, ale jak to mawiają – nie liczy się ilość, a jakość, a z nią [jakością] jest dobrze, wręcz rewelacyjnie.
Michał Rusinek funduje nam podróż po miastach świata, podróż alfabetyczną, jeśli chodzi o nazwy miast, bo po kontynentach skaczemy, jak po przysłowiowych...

Soła, Skawa, Raba, Dunajec, Wisłoka…

Albania – Tirana

Andora – Andora

Austria – Wiedeń…

Na pamięć uczyliśmy się wszystkiego! Wkuwaliśmy, zapamiętywaliśmy, recytowaliśmy… W głowie zostały więc niczym wykute w żelazie nazwy dopływów największych Polskich rzek, czy nazwy państw i stolic Europy… Z małym niepokojem, równie mała zagwostka: czy przy odpytywaniu dotrwamy do końca bez pomyłki??? Uda się nie rozbić tej naszej barki płynącej Wisłą lub Odrą!? Czy ten cały “ciężko” gromadzony wieczorem lub w nocy ładunek wiedzy nie zniknie w odmętach rzeki? A może dopłyniemy do celu i dumnie na swój pokład zabierzemy tę cudowną 5 z geografii?!

WIERSZEM PIĘKNYM, CIEKAWYM, RYMOWANYM
A nie byłoby łatwiej, gdyby tak np. wierszem pięknym, ciekawym, rymowanym??? Dziś już to takie naturalne, a dla dzieci bardzo przyjemne, kiedy mogą czytać poematy o miastach, w których mieszkają, rzekach, które przekraczają, oceanach, nad którymi latają! Często nadal recytują, ale dzięki publikacjom coraz...

kp0018 | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

Zbiór wierszy Michała Rusinka zabiera nas w podróż dookoła świata.

Niektóre zabawne, inne tajemnicze, ale łączy je jedno… rozbudzają ciekawość młodych odkrywców.

Szkoda tylko, że nie każdy wiersz skupia się na jakichś charakterystycznych zabytkach danego miasta. Może tak byłoby łatwiej najmłodszym czytelnikom wyjaśnić niektóre ze skojarzeń autora. Osobiście przypadły mi one do gustu, ale nie były w pełni zrozumiałe dla mojej pięcioletniej córki. Może jednak musi po prostu jeszcze trochę podrosnąć?

Duży plus za ilustracje, które przyciągają uwagę i w pełni zgadzają się z treścią wiersza.

Ciutwięcej | 2018-08-19

Przewodnikiem bym jej na pewno nie nazwała, ale króciutkie dość infantylne wierszyki wzbudzają uśmiech na twarzy, a ilustracje są bardzo kolorowe i ciekawe. Sprawdźcie więcej na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=aartm8ajHrY

Synkowe_czytanie | 2018-06-17
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 17 czerwca 2018

"Kefir w Kairze" zauroczył mojego syna. Bo przecież Buka i Bukareszt, Skopje, Lasy Vegasy i całe mnóstwo innych cudownych (a czasami trochę mniej zabawnych) żarów językowych. To bardziej przewodnik po nazwach niż po miastach, ale bawi,zachęca do zabawy i rozwija wyobraźnię. Jak dla nas - super, choć nie znajdziecie tutaj zabytków i informacji geograficznych.

TeaBooksLover | 2018-05-28
Przeczytana: 25 maja 2018

Książki różne i różniste
Czytam, zbieram - nałogowo!
Lecz ostatnio Znak mi przysłał
Książkę dosyć nietypową.
Choć zazwyczaj czytam prozę:
Młodzieżówki, kryminały,
W tej książeczce dla odmiany
Wierszowany tekst jest cały.
By docenić należycie
Jak jest książka napisana
To recenzja, jak widzicie,
Również będzie rymowana.
Pierwsze, co mnie w niej urzekło
To przepiękne wprost wydanie!
Twarda, pełna barw okładka
To zaledwie pierwsze danie
Z wielkiej wizualnej uczty,
Którą tomik w sobie skrywa.
Mnogość pięknych ilustracji
Od wierszyków wzrok odrywa.
Warto każdą z nich obejrzeć,
By docenić ich detale,
Dzięki którym każdy obraz
Z tekstem współgra doskonale.
O czym jednak jest ta książka?
- tak być może zapytacie,
Bo zachwalam jej wydanie
Milcząc jednak o temacie.
Autor w podróż nas zabiera
Po odległych miastach licznych
W wierszach krótkich i zabawnych,
Czasem trochę ironicznych.
Słowną grą, skojarzeniami