Życie na maksa. Autobiografia.

Okładka książki Życie na maksa. Autobiografia. Jenson Button
Okładka książki Życie na maksa. Autobiografia.
Jenson Button Wydawnictwo: Insignis biografia, autobiografia, pamiętnik
Life to the Limit. My autobiography.
Insignis
2018-04-04
2018-04-04
Michał Strąkow
F1 autobiografia Formula1 sport

Okładka książki Jenson Button: My Life on the Formula One Roller Coaster Jenson Button, David Tremayne
Jenson Button:... Jenson Button, Davi...

Okładka książki Moja spowiedź Piotr Dobrowolski, Dawid Janczyk
Moja spowiedź Piotr Dobrowolski, ...
Okładka książki On, Strejlau Jerzy Chromik, Andrzej Strejlau
On, Strejlau Jerzy Chromik, Andr...
Okładka książki Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy Cezary Gutowski, Aldona Marcinak
Niezniszczalny... Cezary Gutowski, Al...

Bardzo lekka lektura. Rozdziały krótkie niczym etykiety chemii w toalecie. To wydawnictwo zwykle miało problemy z tłumaczeniami pozycji motoryzacyjnych, ale w tym przypadku jest zaskakująco dobrze. Mam wrażenie, że "krawężniki" w wielu przypadkach mogły zostać zastąpione "tarkami". Zdarzenia torowe jasno opisane. Zawiera ciekawostki zarówno z toru jak i spoza niego.

Jenson Button to kierowca wyścigowy, który po pamiętnym rajdowym wypadku Roberta Kubicy, stał się moim ulubionym zawodnikiem F1. Imponowała mi chłodna głowa Jensona, znakomite wyczucie w zarządzaniu oponami, umiejętność jazdy w deszczu oraz ogólna kultura jazdy, polegająca na zdrowej, unikającej twardych starć i kolizji postawie na torze wyścigowym. Przy okazji popularny JB zawsze sprawiał wrażenie pozytywnego, otwartego na dziennikarzy i kibiców gościa. Siłą rzeczy musiałem sięgnąć po jego autobiografię.
Lektura książki Jensona w ogóle mnie nie rozczarowała. Dużo dowiadujemy się o dzieciństwie głównego bohatera, o jego początkach miłości do sportów motorowych. Ogromną rolę w tym procesie odegrał ojciec John Button. Autobiografia czempiona F1 jest swoistym hołdem wdzięcznego syna dla zmarłego w 2014 roku ojca.
Lwia część książki to oczywiście barwny opis kariery w Formule 1, która trwała 17 sezonów. Jenson nie szczędzi nam informacji o swoich zespołowych szefach oraz partnerach, zdradza trochę sekretów życia osobistego, w niektórych rozdziałach szczególnie mocno akcentuje swoje najlepsze wyścigi (GP Węgier 2006, GP Brazylii 2009, GP Kanady 2011). To naprawdę lekka opowieść, którą czytelnik pochłania tak szybko, jak samochód F1 kolejne kilometry toru wyścigowego.
Trochę rozczarowuje końcówka książki. Liczyłem, że opisy ostatnich sezonów będą obszerniejsze, a Jenson zdradzi trochę więcej szczegółów na temat jego rywalizacji z Fernando Alonso. Widocznie stosunek Buttona do tych czasów jest mniej więcej taki, jak jego entuzjazm w awaryjnym samochodzie McLaren-Honda.
Moje zastrzeżenia budzi również odmiana niektórych nazwisk w polskim przekładzie. Walka z "Fernandem Alonsem"? Partnerowanie Rubensowi "Barrichellemu"? Brzmi to niestety bardzo źle dla kogoś, kto trochę zna tę dyscyplinę i nie jeden wyścig obejrzał z polskim komentarzem.
Książka nie stanowi cennego źródła informacji o technicznej stronie F1, ale mówi dużo o relacjach panujących między kierowcami oraz w sposób barwny przedstawia karierę jednego z najlepszych zawodników w XXI wieku, zatem śmiało polecam ją wszystkim kibicom "królowej sportów motorowych".

Zachęcam każdego kibica F1 do przeczytania historii o JB. Nigdy nie należałem do wielbicieli tego kierowcy, aczkolwiek po przeczytaniu tej autobiografii moje zdanie na jego temat nieco się zmieniło. Co do samej książki, to całkiem dobrze została ona podzielona, nie zauważyłem niepotrzebnych przeskoków w czasie, wszystko się dobrze klei. Autobiografia pozwala nam zobaczyć jak wygląda życie chłopca, który marzy o pozostaniu kierowcą wyścigowym i jak przebiega jego ścieżka kariery. Możemy też dostrzec, że JB to bardzo inteligentny facet, którego atutem jest także obszerna wiedza na temat aspektów merytorycznych oraz technicznych kierowcy wyścigowego.

Interesuję się Formułą 1 od 2007 roku. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Karierę Jensona Buttona śledziłam przez bardzo długi czas, aż do jej zakończenia. Był on jednym z moich ulubionych kierowców. Choć Button nie był najlepszym kierowcą swoich czasów, w mojej opinii, zasługuje na uwagę choćby dlatego, że jest jednym z dwóch kierowców, którzy w zespołowej wewnętrznej walce zdołali pokonać Lewisa Hamiltona. No i zdobył tytuł mistrza świata. Jego autobiografia jest wspniale napisana, z dużym dystansem do siebie i pewną dawką humoru. Poznajemy go jako małego chłopca, pasjonata samochodów. Śledzimy losy w wyścigach kartingowych przez niższe serie wyscigowe aż do królowej motorsportu, Formuły 1. Od cudownego talentu, niespełnionego kerowcę aż do momentu wielkiej chwały. Dowiadujemy się o zakulisowych wydarzeniach z wyścigów, padoku czy życia prywatnego. Bardzo żałuję, że na polskim rynku wydawniczym jest tak mało publikacji o F1. Ta książka napewno wyróżnia się z pośród tak niewielu. Czytałam ją z wypiekami na twarzy. Fantastyczna.

Bardzo ciekawa autobiografia - myślę, że na równi z autobiografią Marka Webbera, a ona przecież była świetna. Jenson Button bardzo fajnie opowiedział historię swojego życia jako kierowcy wyścigowego jak i tego co działo się pomiędzy wyścigami. O wielu informacjach nie wiedziałem, więc tym większą wartość ma dla mnie ta książka. Historia Mistrza Świata Formuły 1 z 2009 roku jest opisana w sposób bardzo interesujący i powinna być też przystępna dla kogoś kto nie interesuje się królową motorsportu.

"Życie na maksa. Autobiografia". Czy warto przeczytać?

Na polskim rynku nie ma zbyt wielu książek poświęconych Formule 1, więc każda publikacja w stylu tej mnie cieszy. Moim zdaniem tę warto przeczytać przede wszystkim ze względu na bardzo rozbudowany wątek kartingowy. To właśnie opowieści o początkach kariery w przypadkach wielu sportowców są najciekawsze i według mnie tak samo jest jeśli chodzi o Jensona Buttona. Życie młodziutkiego kierowcy wyścigowego bez fortuny na koncie i sztabu ludzi dookoła sprawia, że fascynujące historie piszą się same. JB jako nastolatek znalazł się w punkcie, w którym ściganie się nie było jego priorytetem. Gdy jednak przypadkowo usłyszał rozmowę ojca z drugą żoną, Pippą, jego nastawienie uległo zmianie o sto osiemdziesiąt stopni. – Zaczynam wątpić, czy on ma w sobie to coś – powiedział John. – Naprawdę zaczynam w to wątpić.

Dla kogo jest książka "Życie na maksa. Autobiografia"?

Nie trzeba interesować się Formułą 1, żeby dobrze się bawić podczas lektury tej książki, ale wypadałoby mieć chociaż mgliste pojęcie o temacie. Jenson Button tłumaczy wprawdzie, czym są linia wyścigowa i siła docisku, opowiada jakie znaczenie w zmaganiach na torze mają opony oraz wyjaśnia sposób działania podwójnego dyfuzora i systemu DRS, ale żeby nie czytać tych wywodów z wymalowanym na czole „WTF?!” warto obejrzeć przynajmniej kilka Grand Prix. Weterani F1 też powinni być ukontentowani, bo podstawy motorsportu JB objaśnia w sposób nienachalny, a tzw. mięska jest tu sporo.

Jak wiadomo, w Formule 1 funkcjonują zespoły, których kierowcy w teorii powinni przede wszystkim współpracować, a w praktyce często są dla siebie największymi rywalami. Cieszę się, że Jenson Button napisał o tym wprost. Dzięki tej autobiografii sporo się dowiedziałem na temat jego relacji z jeźdźcami takimi, jak: Ralf Schumacher, Giancarlo Fisichella, Jarno Trulli, Jacques Villeneuve, Takuma Sato, Rubens Barrichello, Lewis Hamilton, Sergio Perez, Kevin Magnussen czy Fernando Alonso. Miło również, iż jego zespołowi koledzy nie zostali przedstawieni jednowymiarowo. Dzięki temu łatwiej zrozumieć zachowania obu stron, które miały miejsce na torze i w parkingu. W trakcie lektury przyda się jednak również odrobina wyrozumiałości, gdyż w książce zastosowany został sposób odmiany imion i nazwisk niestosowany powszechnie wśród dziennikarzy i komentatorów zajmujących się Formułą 1, np. „Fernandem Alonsem”.

Jest to fragment recenzji z mojego bloga: legendysportu.pl

"Życie na maksa. Autobiografia". Czy warto przeczytać?

Książka, w której ojcowska miłość doprowadziła do wielkich życiowych sukcesów Buttona w sporcie, w którym dominuje prędkość i motoryzacyjny prestiż.

Nigdy nie byłem fanem F1 i pewnie nigdy nie zostanę. Książkę czytało mi się dobrze, ale sama osoba Jensona Buttona nie wzbudziła u mnie sympatii. Dla fanów F1 sporo "smaczków" dot. wyścigów i całej otoczki z tym związanej.

Ta książka jest niespodziwabie dobra tak jak bolidy Brown GP w 2009 roku. Zespołu z którym Jenson Button zdobył wtedy Mistrzostwo Świata F1.

W książce przede wszystkim doceniłam brak dat i nudnych biograficznych informacji. Zastąpiły je szczere wyznania i zabawne historie z dzieciństwa. Button nie kryje swoich potknięć, błędów, rozterek czy bólu po stracie ojca. Na plus jak najbardziej zaliczam również wszystkie informacje nawiązujące do budowy bolidu, które wyjaśnione są w prosty sposób. Nie wiedziałam, że bolid F1 może wypaść z zakrętu nie dlatego, że ma za dużą prędkość, tylko właśnie za małą na skutek czego siła docisku będzie niewystarczająca.

Oczywiście wypowiedzi o innych kierowcach, których czytelnik oczekuje były, ale stonowane. Mimo wszystko można przeczytać jakie gafy popełniał młody Lewis Hamilton oraz jak Vettel potrafił umyślnie zepchnąć z toru rywala.

Jeżeli interesujesz się F1 tą książką jest zdecydowanie dla Ciebie, natomiast jeżeli nic nie wiesz o Królowej sportów motorowych to raczej poszukałabym innej lektury.

*PS: Jenson Button to jeden z moich ulubionych kierowców F1, zaraz obok Roberta Kubicy dla którego zaczęłam oglądać F1 na koniec sezonu 2007 i Fernando Alonso - który dla mnie jest numerem 1. I to właśnie na jego autobiografię, która ma pojawić się w listopadzie czekam ;)

Opowieść o jednym z tych który wykonywał najszybszy zawód świata przez kilkanaście lat pasja, zabawa, miłość do ojca, imprezy, skandale,wypadki i to wszystko pod płachtą najdroższej i najszybszej dla każdego fana dziedziny sportu, Formuły... 1

• Sport
  • Formuła 1
  • Biografie
  • EmpikGO

Dodaj cytat z książki Życie na maksa. Autobiografia.