Spokojny oddech, spokojny umysł

Okładka książki Spokojny oddech, spokojny umysł Patrick McKeown MA
Okładka książki Spokojny oddech, spokojny umysł
Patrick McKeown MA Wydawnictwo: Butejko.pl zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Butejko.pl
2018-02-26
2018-02-26
9781909410244

Okładka książki Wege Dieta roślinna w praktyce Danuta Gajewska, Iwona Kibil
Wege Dieta roś... Danuta Gajewska, Iw...
Okładka książki Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł Anders Hansen, Carl Johan Sundberg
Projekt zdrowi... Anders Hansen, Carl...
Okładka książki Zbrodnie fast foodów Joel Fuhrman, Robert B. Phillips
Zbrodnie fast ... Joel Fuhrman, Rober...
Okładka książki Mózg ma moc. Przez umysł do zdrowia Daniel G. Amen, Tana Amen
Mózg ma moc. P... Daniel G. Amen, Tan...
Okładka książki Naturalny rytm dobowy. Działaj w zgodzie ze swoim organizmem Michelle Seaton, Kshirsagar Suhas
Naturalny rytm... Michelle Seaton, Ks...

To druga książka tego autora, jaką przeczytałem, jednak doszedłem po niej do wniosku, że tak naprawdę jedyną jego książką wartą przeczytania jest "Tlenowa przewaga.", której sam nie przeczytałem, jednak słyszałem opinie, że to jest książka dla początkujących, jak i zaawansowanych. Natomiast "Spokojny oddech, spokojny umysł", jak i "Jak oddychać aby być zdrowym. Metoda Butejki", czy także pozostałe książki tego autora są skierowane przede wszystkim dla początkujących osób, zwłaszcza takich, które oddychają ciągle ustami i mało co ćwiczą.

Jednak od razu dodam, że pomimo obie te książki zawierają te same informacje o metodzie Butejki, to jednak są nieco inaczej napisane, a tutaj połowa książka tyczy się metody, natomiast druga połowa jest o treningu uważności. Przy czym takim skierowanym dla początkujących, którzy najlepiej to nigdy nie medytowali i nie stosowali uważności, gdyż autor stara się ich zindoktrynować swoim bełkotem, który w dużej części jest słuszny, lecz został napisany w tak arogancki sposób, że sposób przekazu mi się nie podobał.

Prawidłowa ilość oddechów: 10-12 w ciągu minuty. Każdy oddech to około 500 ml, co daje 5-6 l na minutę.
Nieprawidłowy oddech zaczyna się już w przedziale 15-20 oddechów, każdy większy niż 500 ml. Dla 700 ml da to odpowiednio 10-15 l powietrza na minutę. Porównując to do pożywienia, to jak jeść 6-9 posiłków w ciągu dnia!
Efekt Bohra - zależność odkryta w 1904 roku przez Christiana Bohra, polegająca na tym, że nadmierne oddychanie wydala za dużo dwutlenku węgla i prowadzi do "przyklejania" tlenu do hemoglobiny w czerwonych ciałkach krwi, a to uniemożliwia jego uwalnianie do tkanek i organów.
CO2 zmniejsza pobudliwość korową, hiperwentylacja zmniejsza dotlenienie mózgu i zwiększa natłok generowania spontanicznych i samorodnych myśli!

Czym w ogóle jest ta metoda Butejki? Metoda Butejki ma na celu zredukowanie hiperwentylacji (nadmiernego oddychania). Zwiększyć ma się poziom CO2 (dwutlenku węgla) i tlenku azotu. Zbyt niski poziom CO2 prowadzi do hipokapnii, a to może nawet spowodować udar lub zawał.
W metodzie Butejki trzeba redukować swój oddech - należy czuć lekki niedobór powietrza. Powinny być pauzy pomiędzy oddechami. Uwaga: bezpośrednio po ćwiczeniach pauza kontrolna najprawdopodobniej będzie mniejsza z uwagi na akumulację CO2 i wytworzonej potrzeby powietrza! Jeżeli po 30 minutach pauza kontrolna nadal będzie mniejsza, to znaczy, że oddech był zbyt redukowany albo oddychanie było nadmierne. Medytacja i trening uważności (mindfulness) zmniejszają niepokój, powodują lepszą koncentrację i uwagę w czasie stresujących wydarzeń.

Tak jak już na początku wspomniałem, zamiast czytać tę książkę lub jakąkolwiek od tego autora, to najlepszym rozwiązaniem jest przeczytanie "Tlenowa przewaga." i pozostałe jego publikacje można odpuścić, gdyż tam o prawidłowym oddechu będzie zapewne wszystko, co w jego pozostałych książkach, a pewnie nawet i dużo więcej. Natomiast o medytacji czy uważności lepiej po prostu przeczytać coś lepszego.
Aczkolwiek jedna rzecz mi się bardzo spodobała - mianowicie w jednej książce autor coś tam wspomniał o swoim ojcu, że gdyby nie stres i zamartwianie, to pewnie by dłużej żył, lecz nie napisał dokładnego powodu tego stresu. W tej książce autor podał ten powód i to mnie bardzo zaskoczyło, gdyż tego się nie spodziewałem. To był krótki fragment, jednak dla mnie dla samego tego fragmentu warto było przeczytać, no ale to było ciekawe dla mnie. Dla kogoś innego to może być rzecz kompletnie bez znaczenia.
Tak czy siak teraz jestem jeszcze bardziej uświadczony w tym, żeby oddychać nosem i mam zamiar trzymać się tego warunku już do końca życia. A jeżeli chodzi o medytację i uważność, to o szkodliwym wpływie natrętnych myśli już sam sobie zdałem sprawę, gdy musiałem sięgnąć po poradnik do walki z nimi. Również medytację stosuję od jakiegoś czasu i potwierdzam jej korzystny wpływ na poprawę emocji i nastroju, jednak nie jest on tak spektakularny, jak autorzy lubią opisywać. Zmiana na pewno jest znacząca, ale na pewno nie nazwałbym tego nawykiem, który całkowicie odmieni wasze życie. Całkowita odmiana to będzie ogół zmian (jak dążenie do celów, zajmowanie się hobby, zdrowa dieta, ćwiczenia, zimne prysznice, metody oddechowe, medytacja. uważność itd.),a nie zależność od jednego czynnika. Właśnie dlatego nie było dla mnie tutaj nic rewolucyjnego, jednak osoba początkującej może to dużo da do myślenia.

Książka porusza ciekawą tematykę otwiera oczy na zupełnie inny sposób oddychania, który niejako wpływa na zdrowie fizyczne i umysłowe człowieka. Dodatkowo poszerza kwestię uwolnienia się od swoich myśli tak aby się nie stać ich więźniem. Wszystko to brzmi dobrze, jednak zastanawiam się jakie są ku temu podstawy fizjologiczne, czy organizm działa rzeczywiście w opisany w tej książce sposób? Brak podstaw naukowych w połączeniu z frazesami typu:”Butejko spędził całe swoje życie na obserwowaniu ludzkiego oddechu, nawet podczas umierania wielu ludzi…*”, budzi duże moje wątpliwości czy zbawienne działanie technik opisanych w książce jest takie oczywiste, chociaż z drugiej strony odnoszę wrażenie, że mimo wszystko coś w tym jest.

* zapis przybliżony - z pamięci. Butejko opisywał, że ludzie chorzy i umierający oddychają bardzo głęboko i to ich doprowadziło ostatecznie do śmierci, zastanawiam się czy to nie był po prostu objaw lub skutek choroby.

Niestety nierówna. Pierwsza część ma podbudowę naukową ale w drugiej autor popada w misjonarstwo i negatywnie promieniuje na dobry początek.
Szkoda, że książka moim zdaniem niepotrzebnie łączy z jednej strony namacalną fizykę i fizjologię a z drugiej mglistą mistykę i metafizykę.

• Kaskowo
  • Lista 2023
  • Pożyczone od Znajomych

Dodaj cytat z książki Spokojny oddech, spokojny umysł