Opowieści rabina Nachmana z Bracławia

Okładka książki Opowieści rabina Nachmana z Bracławia Henryk Halkowski, Nachman z Bracławia
Okładka książki Opowieści rabina Nachmana z Bracławia
Henryk HalkowskiNachman z Bracławia Wydawnictwo: Mercury religia
religia
Mercury
1999-01-01
1999-01-01

Zbiór opowieści rabina Nachmana. Ten urodzony w 1774 roku w Międzybożu cadyk i mistyk żydowski, był prawnukiem jednego z twórców chasydyzmu Izraela Baal Szem Towa. W swoich opowieściach (i przypowieściach),przekazywał kabalistyczne prawdy, zaszyfrowane w obfitującej w archetypiczne przedstawienia w formie przywodzącej na myśl baśnie.

Uroda tych utworów polega na pozornej prostocie połączonej z poetycką siłą. Zarazem – w bardziej oczywistych przypowieściach – utwory posiadają wyraźne przesłanie moralne. Książka niewielka, ale do namysłu i pilnego studiowania, bo – jak czytamy w posłowiu– treści jakie kryją się za tymi pozornie znajomymi baśniowymi obrazami bywają o wiele bardziej hermetyczne, niż można byłoby stwierdzić po pierwszej pobieżnej lekturze. Sam Nachman to do dziś postać bardzo ważna dla całej kultury żydowskiej, zaś dla chasydów zupełnie wyjątkowa – jako ich duchowy przewodnik jest czczony po dziś dzień, a jego grób w Humaniu jest celem pielgrzymek z całego świata.

Zbiór w opracowaniu Henryka Halkowskiego – wybitnego znawcy i popularyzatora kultury żydowskiej oraz współzałożyciel wydawnictwa „Austeria”.

Uroda tych utworów polega na pozornej...

• Opowiadania
  • O Żydach